reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jak usunąć słup energetyczny z działki?

Jak usunąć słup energetyczny z działki?

Usunięcie słupa energetycznego lub stacji transformatorowej nie jest proste. Proces usuwania należy zacząć od ustalenia czy słup energetyczny lub stacja transformatorowa zostały postawione na naszej działce legalnie. Przeczytaj, co jeszcze trzeba zrobić?

Jeśli staramy się o usunięcie słupa lub stacji trafo z nieruchomości, należy przede wszystkim ustalić, czy przedmiotowe urządzenia zostały posadowione na nieruchomości legalnie. W tym celu trzeba w szczególności sprawdzić księgę wieczystą, ale także Geodezyjną Ewidencję Sieci Uzbrojenia Terenu.

Zobacz także: Jak odrolnić działkę pod budowę domu?

Ponadto powinniśmy również sprawdzić, czy osoba od której nieruchomość nabywamy lub jej poprzednik prawny nie wyraził zgody na posadowienie przedmiotowych urządzeń na gruncie. Jeśli takie zdarzenie miało miejsce, nie możemy co do zasady żądać ich usunięcia: „Zezwolenie przez właściciela nieruchomości na założenie instalacji przesyłowych i ich eksploatację kształtuje nowy stan prawny, powodując nawiązanie między przedsiębiorstwem i właścicielem nieruchomości stosunku cywilnoprawnego charakteryzującego się trwałością i ciągłością. Trwałość i ciągłość tego stosunku wynika z jego natury i jedynie w wyjątkowych wypadkach właściciel gruntu będzie mógł spowodować zniesienie tego stosunku przez żądanie likwidacji założonych urządzeń.” (I CK 14/05). Sąd wobec tego jednoznacznie wskazał, że co do zasady w omawianym przypadku usunięcie jest niedopuszczalne, jednak nie wyklucza zaistnienia sytuacji szczególnie uzasadnionej kiedy, pomimo zgody, usunięcie byłoby możliwe. Jednakże z pewnością zgoda na posadowienie urządzeń na nieruchomości, którą zamierzamy nabyć, będzie co do zasady wiążąca również dla nabywców tej nieruchomości.

Zobacz także: Służebność przesyłu - niezbędne informacje

Trzeba także sprawdzić, czy nieruchomość na której znajdują się urządzenia nie jest obciążona służebnością przesyłu. Jeśli tak jest, jest to zgodne z prawem ograniczenia uprawnień wynikających z prawa własności. Co więcej trzeba mieć na względzie, że pomimo nieujawnienia obciążenia nieruchomości służebnością przesyłu usunięcie ostatecznie może nie być możliwe z uwagi na upływ terminu zasiedzenia służebności przesyłu. Warto także zaznaczyć, że zasiedzenie służebności przesyłu mogło nastąpić przed wprowadzeniem do kodeksu cywilnego przepisów o tejże służebności, co zostało potwierdzone w najnowszej uchwale Sądu Najwyższego (sygn. III CZP 18/13). „Jeszcze przed wprowadzeniem służebności przesyłu w 2008 r. zakłady przesyłowe mogły zasiadywać prawo do korzystania z cudzej działki, a okres posadowienia instalacji przed 2008 r. dolicza się do czasu posiadania wymaganego do zasiedzenia tej służebności.”

Zobacz także: Czy można wyciąć drzewa na działce?

Trzeba również pamiętać, że brak możliwości fizycznego usunięcia słupa wysokiego napięcia lub stacji transformatorowej nie pozbawia w żadnym razie możliwości dochodzenia innych roszczeń z tym związanych. Nawet w przypadku, gdy słup lub stacja transformatorowa zostały posadowione na nieruchomości legalnie.

Na zakończenie należy także zaznaczyć, że słupa energetycznego ani stacji trafo nie wolno w żadnym razie usuwać samodzielnie, co wynika z art. 49 Kodeksu cywilnego, gdzie jednoznacznie wskazano, iż urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania między innymi właśnie energii elektrycznej nie należą do części składowych nieruchomości, jeśli wchodzą w skład przedsiębiorstwa, co następuje co do zasady z chwilą przyłączenia urządzenia do sieci, choć istnieją w tej materii rozbieżności w doktrynie.

Zobacz także: Skutki wygaśnięcia użytkowania wieczystego

Aleksandra Piotrowska

Aplikant Adwokacki

HILLS LTS S.A.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Konieczny Grzybowski Polak sp. k.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama