| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Polacy za granicą – zakup mieszkania w Polsce przez pełnomocnika

Polacy za granicą – zakup mieszkania w Polsce przez pełnomocnika

Polacy, którzy pracują za granicą często planują zakup mieszkania w kraju. Udzielenie pełnomocnictwa jest skutecznym sposobem na sfinalizowanie transakcji na odległość. Co trzeba wiedzieć, planując zakup nieruchomości przez pełnomocnika?

Wielu Polaków wybrało pracę za granicą, by szybciej zebrać kapitał i skrócić drogę do własnego mieszkania. Korzystna sytuacja na rynku, czyli niskie ceny nieruchomości, mogą przyspieszyć decyzję o zakupie. Typowym problemem staje się wtedy przyjazd, ale można poradzić sobie na odległość dzięki funkcji pełnomocnika.

Pełnomocnik załatwi formalności w Polsce

Udzielenie pełnomocnictwa pozwala na nadzorowanie transakcji zza granicy. Pełnomocnikiem może być każdy, kto ma zdolność do czynności prawnych. Częstym zabiegiem jest upoważnienie do podejmowania najważniejszych decyzji kogoś z rodziny.

Zobacz także: Koszty związane z budową domu i kupnem mieszkania – Vademecum

Akt notarialny pełnomocnictwa

By udzielić pełnomocnictwa, niezbędna jest wizyta u notariusza i sporządzenie aktu notarialnego. Potrzebne będą: dane mocodawcy i osoby upoważnionej. Jeśli dokument ma być przygotowany w innym kraju, trzeba pamiętać o jego legalizacji – do tego celu służy klauzula apostille (poświadczenie legalizacji dokumentów). W większości państw poświadczenie aktów prawnych wydaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Wybierz rodzaj i zakres pełnomocnictwa

Pełnomocnik nie może dostać uprawnień do wszelkich działań prawnych, więc należy ustalić ich zakres. Jeśli celem upoważnienia jest kupno mieszkania w Polsce, należy do tego ograniczyć obowiązki upoważnionej osoby (uwzględniając formalności związane z transakcją).

Są dwa rodzaje pełnomocnictwa: ogólne i szczegółowe, więc wybór właściwego ma kluczowe znaczenie. W przypadku kupna i sprzedaży nieruchomości w grę wchodzi szczegółowe pełnomocnictwo.

Zobacz także: Czy warto negocjować na rynku mieszkaniowym?

Treść aktu notarialnego ma znaczenie

Oprócz danych mocodawcy i pełnomocnika oraz celu działań akt notarialny powinien zawierać konkretne punkty transakcji. Mocodawca może upoważnić pełnomocnika do kontaktów z klientem, z urzędami i do podpisania umowy. Inne ważne informacje, to chociażby maksymalna kwota, za którą upoważniona osoba może kupić mieszkanie.

Zobacz także: Czy przy zakupie nieruchomości należy sprawdzić formę jej własności?

Ile trwa pełnomocnictwo?

Pełnomocnictwo wygasa z chwilą śmierci jednej ze stron, ale w tym konkretnym przypadku kończy  się z chwilą realizacji celu. Po zakupie mieszkania pełnomocnik powinien zwrócić wypis aktu notarialnego – dopóki go ma, może z niego korzystać.

Koszty związane z pełnomocnictwem

W związku z tym, że pełnomocnictwo ma formę aktu notarialnego, do kosztów należy wliczyć wizytę u notariusza, sporządzenie aktu notarialnego (maksymalnie 30 zł + 22% VAT) i wypisów (maks. 6 zł + 22% VAT). Jeśli dokumenty przygotowywane są za granicą, w języku obcym, należy skorzystać też z usług tłumacza przysięgłego. Poza tym od pełnomocnika należy też uiścić opłatę skarbową – w wysokości 17 zł.

Zobacz także: Jakie mieszkanie opłaca się kupić pod wynajem?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »