reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jak wspólnota mieszkaniowa może oszczędzać?

Jak wspólnota mieszkaniowa może oszczędzać?

Największy koszt czynszu dla mieszkańców pochodzi z ogrzewania budynku i wody użytkowej. To właśnie dlatego wspólnoty próbują znaleźć oszczędności w tym zakresie i latem decydują się na inwestycję np. w kolektory słoneczne. Przeczytaj jak wspólnoty mieszkaniowe mogą oszczędzać.

W ramach polityki oszczędności wspólnoty mieszkaniowe decydują się na letnie inwestycje, obniżające koszty eksploatacji obiektu w sezonie zimowym. Do najpopularniejszych przedsięwzięć należy montaż nowoczesnego systemu ogrzewania budynku i wody użytkowej, zasilanej przez kolektory słoneczne. W zależności od potrzeb wydatek ten może przekroczyć sto tysięcy złotych, jednak późniejsze oszczędności na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie, jak również dotacja pokrywająca 45% inwestycji powodują, że chętnych przybywa.

Większość wspólnot ogrzewa swoje mieszkania poprzez umowę z firmą energetyczną, a ciepłą wodę uzyskuje poprzez podgrzewanie jej gazem. Nie trzeba nikogo przekonywać, że jest to mało komfortowe, a przy tym bardzo niebezpieczne rozwiązanie. Zanim z kranu poleci ciepła woda, należy poczekać aż piecyk się zagrzeje. Dodatkowo pojawia się ryzyko wybuchu gazu lub zatrucia tlenkiem węgla.

Zobacz także: Jak zaskarżyć uchwałę wspólnoty mieszkaniowej?

Centralny system ogrzewania u większości wspólnot zasilany jest z sieci ciepłowniczej. Te jednak, w ramach oszczędności, coraz częściej decydują się na posiadanie dwóch niezależnych źródeł zasilania. Na dachach budynków montują specjalne kolektory słoneczne, które przetwarzają promienie słoneczne w energię cieplną, przynosząc mieszkańcom ogromne oszczędności. Standardowo usuwane są wówczas piece gazowe, a wspólnota wykonuje centralną instalację ciepłej wody. Nie likwiduje się przy tym węzła ciepłowniczego, zasilanego z sieci ciepłowniczej, traktując go jako alternatywę na wypadek usterki lub awarii kolektorów.

Zobacz także: Co zrobić, kiedy sąsiad nie płaci za czynsz?

Szacuje się, że w wyniku montażu kolektorów słonecznych koszty zakupu ciepła spadają zazwyczaj o ok. 30 proc. Do tego należy doliczyć zmniejszone o mniej więcej 70 proc. opłaty za gaz służący do podgrzania wody. Przy takich oszczędnościach, pomimo jednorazowego nakładu inwestycyjnego w granicach kilkuset tysięcy złotych, inwestycja powinna zwrócić się w przeciągu 3-4 lat. Pamiętajmy również, że dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii każda Wspólnota ma szanse na dofinansowanie zakupu kolektorów w wysokości nawet 45 proc.informuje Mariusz Łubiński, prezes Admus Sp. z o.o.

Zobacz także: Zabezpieczenie danych osobowych członków wspólnoty mieszkaniowej

Dofinansowanie przyznaje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ubiegać o nie mogą się jedynie mieszkańcy domów jednorodzinnych i wspólnoty, co wyklucza z programu spółdzielnie mieszkaniowe. Wniosek należy złożyć do końca trwania programu, czyli grudnia 2013 roku. Powinien on być złożony razem z projektem instalacji sporządzonym przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami, harmonogramem rzeczowo-finansowym przedsięwzięcia zgodnym z tym projektem, kopią zgłoszenia/pozwolenia na budowę instalacji lub oświadczeniem, że zgłoszenie/pozwolenie nie jest wymagane. Należy również przedstawić datę zrealizowania przedsięwzięcia oraz zabezpieczenie spłaty zobowiązania. Wysokość dotacji dla wspólnot mieszkaniowych jest uzależniona w szczególności od całości wydatków związanych z zakupem niezbędnego zestawu solarnego.

Rozliczenie środków dotacji i kredytu odbywa się standardową procedurą, której podstawą są faktury za montaż, zakup projektu oraz zestawu solarnego. Dodatkowo, w przypadku dotacji związanych z ochroną środowiska, sprawdzane jest czy osiągnięty efekt ekologiczny jest zgodny z tym, co przedstawił beneficjent w dokumentach wymaganych do uzyskania dotacji.

Realne oszczędności może również przynieść Wspólnocie mało jeszcze popularny w naszym kraju, nowoczesny panel sterowania ciepłem. Podłączony do komputerów i Internetu umożliwia sterowanie i kontrolę temperatury w kranach i kaloryferach. Jednocześnie powiadamia obsługę o awariach lub błędnej pracy urządzeń obiektu. Najpopularniejszą obecnie metodą oszczędzania na ogrzewaniu jest ocieplenie bloku styropianem. Koszt inwestycji jest porównywalny do instalacji systemu z kolektorami świetlnymi.

Źródło: Admus

Zobacz także: Plac zabaw na terenie wspólnoty mieszkaniowej

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama