reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jak wspólnota mieszkaniowa może oszczędzać?

Jak wspólnota mieszkaniowa może oszczędzać?

Największy koszt czynszu dla mieszkańców pochodzi z ogrzewania budynku i wody użytkowej. To właśnie dlatego wspólnoty próbują znaleźć oszczędności w tym zakresie i latem decydują się na inwestycję np. w kolektory słoneczne. Przeczytaj jak wspólnoty mieszkaniowe mogą oszczędzać.

W ramach polityki oszczędności wspólnoty mieszkaniowe decydują się na letnie inwestycje, obniżające koszty eksploatacji obiektu w sezonie zimowym. Do najpopularniejszych przedsięwzięć należy montaż nowoczesnego systemu ogrzewania budynku i wody użytkowej, zasilanej przez kolektory słoneczne. W zależności od potrzeb wydatek ten może przekroczyć sto tysięcy złotych, jednak późniejsze oszczędności na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie, jak również dotacja pokrywająca 45% inwestycji powodują, że chętnych przybywa.

Większość wspólnot ogrzewa swoje mieszkania poprzez umowę z firmą energetyczną, a ciepłą wodę uzyskuje poprzez podgrzewanie jej gazem. Nie trzeba nikogo przekonywać, że jest to mało komfortowe, a przy tym bardzo niebezpieczne rozwiązanie. Zanim z kranu poleci ciepła woda, należy poczekać aż piecyk się zagrzeje. Dodatkowo pojawia się ryzyko wybuchu gazu lub zatrucia tlenkiem węgla.

Zobacz także: Jak zaskarżyć uchwałę wspólnoty mieszkaniowej?

Centralny system ogrzewania u większości wspólnot zasilany jest z sieci ciepłowniczej. Te jednak, w ramach oszczędności, coraz częściej decydują się na posiadanie dwóch niezależnych źródeł zasilania. Na dachach budynków montują specjalne kolektory słoneczne, które przetwarzają promienie słoneczne w energię cieplną, przynosząc mieszkańcom ogromne oszczędności. Standardowo usuwane są wówczas piece gazowe, a wspólnota wykonuje centralną instalację ciepłej wody. Nie likwiduje się przy tym węzła ciepłowniczego, zasilanego z sieci ciepłowniczej, traktując go jako alternatywę na wypadek usterki lub awarii kolektorów.

Zobacz także: Co zrobić, kiedy sąsiad nie płaci za czynsz?

Szacuje się, że w wyniku montażu kolektorów słonecznych koszty zakupu ciepła spadają zazwyczaj o ok. 30 proc. Do tego należy doliczyć zmniejszone o mniej więcej 70 proc. opłaty za gaz służący do podgrzania wody. Przy takich oszczędnościach, pomimo jednorazowego nakładu inwestycyjnego w granicach kilkuset tysięcy złotych, inwestycja powinna zwrócić się w przeciągu 3-4 lat. Pamiętajmy również, że dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii każda Wspólnota ma szanse na dofinansowanie zakupu kolektorów w wysokości nawet 45 proc.informuje Mariusz Łubiński, prezes Admus Sp. z o.o.

Zobacz także: Zabezpieczenie danych osobowych członków wspólnoty mieszkaniowej

Dofinansowanie przyznaje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ubiegać o nie mogą się jedynie mieszkańcy domów jednorodzinnych i wspólnoty, co wyklucza z programu spółdzielnie mieszkaniowe. Wniosek należy złożyć do końca trwania programu, czyli grudnia 2013 roku. Powinien on być złożony razem z projektem instalacji sporządzonym przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami, harmonogramem rzeczowo-finansowym przedsięwzięcia zgodnym z tym projektem, kopią zgłoszenia/pozwolenia na budowę instalacji lub oświadczeniem, że zgłoszenie/pozwolenie nie jest wymagane. Należy również przedstawić datę zrealizowania przedsięwzięcia oraz zabezpieczenie spłaty zobowiązania. Wysokość dotacji dla wspólnot mieszkaniowych jest uzależniona w szczególności od całości wydatków związanych z zakupem niezbędnego zestawu solarnego.

Rozliczenie środków dotacji i kredytu odbywa się standardową procedurą, której podstawą są faktury za montaż, zakup projektu oraz zestawu solarnego. Dodatkowo, w przypadku dotacji związanych z ochroną środowiska, sprawdzane jest czy osiągnięty efekt ekologiczny jest zgodny z tym, co przedstawił beneficjent w dokumentach wymaganych do uzyskania dotacji.

Realne oszczędności może również przynieść Wspólnocie mało jeszcze popularny w naszym kraju, nowoczesny panel sterowania ciepłem. Podłączony do komputerów i Internetu umożliwia sterowanie i kontrolę temperatury w kranach i kaloryferach. Jednocześnie powiadamia obsługę o awariach lub błędnej pracy urządzeń obiektu. Najpopularniejszą obecnie metodą oszczędzania na ogrzewaniu jest ocieplenie bloku styropianem. Koszt inwestycji jest porównywalny do instalacji systemu z kolektorami świetlnymi.

Źródło: Admus

Zobacz także: Plac zabaw na terenie wspólnoty mieszkaniowej

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Gurbała

Specjalista z zakresu szkoleń i rozwoju pracowników, właściciel firmy Nowe Modele Biznesowe – outsourcingu działu szkoleń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama