REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zakup nieruchomości w USA – czy się opłaca?

nieruchomości Fot. Fotolia
nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy cz kup mieszkania w USA np. na Florydzie jest opłacany? Podczas kryzysu w USA, ceny nieruchomości w Stanach Zjednoczonych straciły na wartości nawet 50%. Aktualnie USA wychodzi z kryzysu. Ceny nieruchomości ustabilizowały się, a nawet zyskują na wartości.

Inwestowanie w nieruchomości w USA

Jest to bez wątpienia dobry okres na zakup nieruchomości, a tym bardziej na inwestowanie w nieruchomości. Jednym z bardziej popularnych stanów w USA na zakup nieruchomości jest Floryda. Jest to stan na południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych, na półwyspie Floryda otoczonym przez wody Zatoki Meksykańskiej na zachodzie i Oceanu Atlantyckiego na wschodzie. Takie położenie geograficzne sprawia, że jest to idealne miejsce na pobyt urlopowy, zważywszy na świetną infrastrukturę i komunikacje.

REKLAMA

Komu opłaca się inwestować w nieruchomości w USA

Inwestycja w nieruchomości w USA jest opłacalna zarówno dla tych, którzy chcą posiadać nieruchomość w atrakcyjnym miejscu do wypoczynku/spędzania urlopu jak i dla tych, którzy chcą zainwestować w nieruchomości korzystając z preferencyjnej sytuacji rynkowej. Niezależnie od tego czy nabycie nieruchomości nastąpi na potrzeby własne czy w celach inwestycyjnych, nieruchomość można oddać w najem długoterminowy lub krótkoterminowy, w związku z czym koszty utrzymania nieruchomości i inwestycji po pewnym czasie mogą sie zwrócić − ciężko zakreślić jakiś termin, duży wpływ na to ma typ nieruchomości oraz lokalizacja.

Zobacz także: Kupno mieszkania od dewelopera – Poradnik

Jak kupić nieruchomość w USA?

REKLAMA

Wiele państw na świecie wprowadza ograniczenia w nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, nie Floryda. Na Florydzie, nie ma żadnych ograniczeń w zakupie nieruchomości przez cudzoziemców. Inwestorzy nieposiadający obywatelstwa amerykańskiego, którzy chcą nabyć nieruchomość w USA nie potrzebują żadnych dodatkowych pozwoleń. Jedynym ograniczeniem dla polskich obywateli, jakie może wiązać się z zakupem nieruchomości w USA jest w tym momencie konieczność uzyskiwania wiz turystycznych. Zakup nieruchomości na terenie USA, w tym wypadku na Florydzie, nie uprawnia do pozostania dłużej niż przewiduje to wiza. W przypadku wizy turystycznej, jest to okres do 6 miesięcy. Należy jednak pamiętać, że zakup nieruchomości na Florydzie, to inwestycja długoterminowa, a Polska jako członek UE w końcu również musi dołączyć do programu Visa Waiver Program, czyli do programu uprawniającego obywateli państw uczestniczących w tym programie, do ruchu bezwizowego.

Należy zaznaczyć, że system sprzedaży nieruchomości w Stanach Zjednoczonych jest bardzo bezpieczny. Zapłata ceny za nieruchomość następuje dopiero po zamknięciu wszystkich formalności związanych z przeniesieniem własności i po wydaniu ostatecznego tytułu własności (Title Company), ze środków zdeponowanych na specjalnym koncie powierniczym (Escrow Account) kancelarii prawnej obsługującej transakcje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Doradca kredytowy – czy warto korzystać z jego usług?

Posiadanie nieruchomości na Florydzie wiąże się z podobnymi kosztami, jakie ponosi właściciel domu lub mieszkania, w każdym innym państwie. Można wyróżnić dwa rodzaje opłat związanych z posiadaniem nieruchomości w stanie Floryda:

REKLAMA

1) HOA czyli Home Owners Association to miesięczna lub kwartalna opłata uiszczana na rzecz „wspólnoty mieszkaniowej. To, najprościej ujmując czynsz, jaki posiadacz nieruchomości zobowiązany jest płacić po zakupie nieruchomości na danym „osiedlu”. Jej wysokość uzależniona jest od standardu, położenia i lokalizacji nieruchomości, jest to kwota od 100 $ do 500 $ miesięcznie. W większości przypadków opłata HOA przeznaczana jest na koszty utrzymania ochrony osiedla, basenów, siłowni, ubezpieczenia, telewizji kablowej, wywozu nieczystości, etc. Opłata HOA nie występuje w przypadku gdy zdecydujemy się na zakup domu czy willi.

2) Real Estate Tax to katastralny podatek od nieruchomości i wynosi do 2% od wartości nieruchomości rocznie. Podatek od nieruchomości jest podatkiem lokalnym. Decydując się na zakup nieruchomości w USA, obecnie można a nawet warto skorzystać z pomocy jednego z wielu przedsiębiorstw w Polsce specjalizujących się w pośrednictwie w zakupie nieruchomości.

Prezes Zarządu Emmerson Realty International S.A., spółki specjalizującej się w pośrednictwie w zakupie nieruchomości miedzy innymi w stanie Floryda, Pan Dominik Dymecki zachęca do zakupu nieruchomości w stanie Floryda:

Wydaje sie, że obecnie to dobry moment na zakup nieruchomości w stanie Floryda w Stanach Zjednoczonych dla prestiżu czy też w celach inwestycyjnych zważywszy na fakt, że jest szansa zakupu mieszkania lub apartamentu na słonecznej Florydzie, w cenie nieruchomości w Polsce. Przedsiębiorstwa specjalizujące się w pośrednictwie w zakupie nieruchomości za granica takie jak Emmerson Realty International S.A. załatwiają praktycznie wszelkie formalności, a także proponują i doradzają w zakupie nieruchomości. Zakup nieruchomości na Florydzie to niezwykle bezpieczna i prosta transakcja. Nasi kliencie nie muszą nawet osobiście przylatywać do Stanów Zjednoczonych celem dopełnienia wszystkich formalności związanych z nabyciem nieruchomości. Spółka, która reprezentuje rozumie potrzeby klienta, dba o jego cenny czas. Istnieje możliwość udzielenia przez klienta pełnomocnictwa jednemu z naszych pracowników/współpracowników w USA, którzy dopełnia wszystkich formalności, a nasi klienci są wówczas powiadamiani na bieżąco o wszelkich działaniach, w sposób dogodny dla konkretnego klienta, np. za pomocą poczty elektronicznej. Ceny nieruchomości na Florydzie stabilnie rosną począwszy od 2012 roku, w związku z czym warto pomyśleć o zakupie nieruchomości, np. w celach inwestycyjnych. Istnieje możliwość zakupu nieruchomości korzystając z kredytowania przez bank w USA jak równie_ przez bank w Polsce (wówczas zabezpieczeniem kredytu musi być nieruchomość położona w Polsce). Oczywiście najkorzystniejsza opcja zakupu jest zakup za gotówkę, wówczas koszty przeniesienia własności nieruchomości wynoszą co do zasady do 3.000 $.”

Marcin Zadrożny
Aplikant adwokacki
HILLS LTS S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA