reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Deregulacja zawodów wpłynie na działanie wspólnot mieszkaniowych

Deregulacja zawodów wpłynie na działanie wspólnot mieszkaniowych

Sejm przyjął ustawę o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów. W przypadku zarządców nieruchomości rząd zasugerował obniżenie kwalifikacji osób wykonujących ten zawód, ostatecznie uznano, że kandydat do pracy na to stanowisko nie musi mieć żadnych kwalifikacji. Może to wpłynąć na działanie wspólnot mieszkaniowych.

Projekt ustawy jest dość kontrowersyjny. W jego pierwotnym brzmieniu rząd sugerował jedynie obniżenie kwalifikacji dla osób chcących wykonywać profesję zarządcy nieruchomości, m.in. poprzez zastąpienie licencji wpisem do rejestru prowadzonego przez ministra ds. budownictwa czy likwidację wymogu wyższego wykształcenia lub ukierunkowanych studiów podyplomowych. Propozycje były widocznie niewystarczające, gdyż ustawa w obecnej formie zakłada całkowitą deregulację profesji. Stracą na tym nie tylko zarządcy. Proponowane zmiany odbiją się również czkawką zwykłym mieszkańcom i wspólnotom.

Zobacz także: Umowa o zarządzanie nieruchomością wspólnoty mieszkaniowej

Będą nadużycia i nieprawidłowości

Środowisko zarządców nieruchomości jest zgodne – nowa ustawa to idealne środowisko dla nadużyć i oszustw. Uchwalona niedawno ustawa likwiduje bowiem jakiekolwiek wymagania i obowiązki względem osób, chcących zostać zarządcą nieruchomości. Co to oznacza w praktyce? Wykonywanie profesji zarządcy nie będzie wymagać jakiegokolwiek doświadczenia zawodowego, a tym samym posiadania wiedzy praktycznej. Nie trzeba będzie ukończyć ponadto żadnej ukierunkowanej szkoły wyższej ani studiów podyplomowych. Znika wymóg niekaralności i warunek posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej oraz zawodowej odpowiedzialności dyscyplinarnej. Ochrony nie będzie miał ani klient pośrednika i zarządcy, ani też oni sami. Obu stronom pozostanie sąd powszechny.

Zobacz także: W jaki sposób podejmowane są uchwały we wspólnocie mieszkaniowej?

„W wyniku uwolnienia zawodu pojawi się wiele osób, które oferować będą usług zarządcze, nie posiadając przy tym odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia. Do wykonywania tych czynności dopuszczone będą bez wymaganego przygotowania, kompetencji i zweryfikowanych umiejętności zawodowych, co przełoży się na niską jakość świadczonych przez nich usług.” przekonuje Mariusz Łubiński, prezes Admus Sp. z o.o.

Po wejściu w życie ustawy możemy spodziewać się spadku cen usług zarządczych, a w konsekwencji drastycznej obniżki jakości usług.

Co z roszczeniami?

Do tej pory każda wspólnota lub mieszkaniec, korzystający z usług zarządcy nieruchomości, mogli domagać się od niego odszkodowania w prosty, a przede wszystkim tani sposób. Wystarczyło zwrócić się do Komisji Odpowiedzialności Zawodowej działającej przy ministrze właściwym ds. budownictwa i gospodarki przestrzennej w konkretnej sprawie. Otwarcie zawodu spowoduje, że jedyną możliwością dochodzenia swoich praw lub roszczeń wskutek zaniedbań lub niewłaściwego wykonywania obowiązków przez zarządcę będzie niezwykle kosztowne i przede wszystkim czasochłonne postępowanie sądowe.

Zobacz także: Zabezpieczenie danych osobowych członków wspólnoty mieszkaniowej

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama