REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak sprawdzić dewelopera przed zakupem mieszkania?

nieruchomości Fot. Fotolia
nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wielu deweloperów zachęca nas do kupna mieszkania na różne sposoby. Oferują nam różnego rodzaju promocje, zniżki a także inne, ciekawe rozwiązania. Zobacz jak sprawdzić dewelopera przed zakupem mieszkania, aby nie dać się naciągnąć i aby transakcja była bezpieczna.

Zakup mieszkania na etapie „dziury w ziemi” – czy warto?

Mieszkania z rynku pierwotnego stały się poważną alternatywą dla używanych lokali ze względu na spadki cen. Taka inwestycja jest szczególnie opłacalna, gdy nieruchomość jest jeszcze w trakcie budowy, a mieszkanie kupowane jest wtedy często na etapie tzw. „dziury w ziemi”. Z jednej strony jest to sytuacja korzystna dla kupującego ze względu na duże możliwości negocjacyjne ceny oraz swobodę wyboru lokalu oraz aranżacji pomieszczeń. Z drugiej jednak, jest to transakcja obarczona pewnym ryzykiem.

REKLAMA

Zobacz także: Jak kupujący wybierają dewelopera?

REKLAMA

Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF), podkreślają jednak, że przed ewentualny ryzykiem można się uchronić. Pomaga w tym ustawa deweloperska z 29 kwietnia 2012 r., zgodnie z którą firmy, które nie zdążyły rozpocząć inwestycji przed terminem ustawy, muszą w całości sfinansować ją z własnych środków lub kredytów i inwestycji, a nie jak dotychczas dowolnie rozporządzając pieniędzmi klientów. Środki klientów trafiają więc na rachunek powierniczy w banku.

- W efekcie nad tym, aby zostały one wydane na budowę konkretnej nieruchomości pieczę mają banki. Wprowadzone zasady mają jeszcze jeden plus, który pojawi się dopiero w najczarniejszym scenariuszu, a więc ewentualnej upadłości dewelopera. Jeśli do niej dojdzie, to nabywcy będą mogli zdecydować o kontynuowaniu inwestycji i co więcej pieniądze na jej dokończenie powinny znajdować się na rachunkach powierniczych. Jest to znacznie bardziej komfortowa sytuacja niż jeszcze przed rokiem, gdy upadłość dewelopera mogła wiązać się z utratą pieniędzy przez nabywców mieszkań
tłumaczy Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości Home Broker i ZFDF

Uczciwy i godny polecenia deweloper

Ustawa zobowiązała deweloperów również do przestrzegania określonych procedur - Po pierwsze zgodnie z w/w ustawą potencjalny nabywca powinien otrzymać od dewelopera bardzo obszerną informację o inwestycji, jej otoczeniu, stanie prawnym gruntu, a także swoim standingu finansowym i dotychczasowych dokonaniach w formie znormalizowanego prospektu. Co więcej umowa z deweloperem nie jest już zawierana w formie pisemnej, ale przed notariuszem – dodaje Bartosz Turek, Home Broker, ZFDF.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Zakup mieszkania u dewelopera – gwarancja i rękojmia na nieruchomość

Niezależnie od tego na jakim etapie budowy jest mieszkanie, które chcemy kupić od dewelopera, warto dokładnie sprawdzić firmę, z którą chcemy zawrzeć transakcję

W prospekcie, przedstawionym przez dewelopera znajdziemy też informacje dotyczące planu zagospodarowania okolicznych działek. Dowiemy się z niego, czy w okolicy nie są planowane uciążliwe inwestycje, takie jak np. spalarnia śmieci, czy wysypisko. Informacje zawarte w tym dokumencie muszą być rzetelne, a w sytuacji gdy deweloper zamieści nieprawdę wówczas klientowi przysługuje prawo odstąpienia od umowy – mówi Michał Krajkowski, Dom Kredytowy Notus, ZFDF.

Informacji na temat firmy, od której chcemy kupić mieszkanie warto również poszukać w nieformalnych źródłach

- Oprócz formalnego zweryfikowania inwestycji i dewelopera warto także prześledzić wcześniej realizowane budowy. Można porozmawiać z mieszkańcami i zapytać czy deweloper w terminie zakończył budowę, czy przy odbiorze mieszkania pojawiło się wiele usterek. Również banki wyróżniają wiarygodne firmy deweloperskie, poprzez umieszczanie ich na liście rzetelnych firm. Kiedy przedsiębiorstwo znajduje się na takiej liście, często również można liczyć na specjalną ofertę lub promocję ze strony banku – dodaje Michał Krajkowski, DK Notus, ZFDF.

Zobacz także:  Czego klienci oczekują od deweloperów?

Obecnie na rynku pojawia się wiele okazji do zakupu mieszkania z rynku pierwotnego w atrakcyjnej cenie. Zanim jednak zdecydujemy się na własne M od dewelopera dobrze jest dokładnie sprawdzić inwestycję oraz dokładnie prześledzić umowę, ponieważ uchroni to nas przed ewentualną stratą pieniędzy i nerwami.

Źródło: Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA