Kategorie

Kupno mieszkania od dewelopera – Poradnik

Kuchnia, mieszkanie, nieruchomości. Fot. Fotolia
Fotolia
Decyzji o zakupie mieszkania nie powinniśmy podejmować pochopnie. Zanim zdecydujemy się na konkretne mieszkanie, wszystko dokładnie przemyślmy. Zobacz na co należy zwracać uwagę, zanim podpiszemy umowę z deweloperem.

Sprawdź swoją zdolność kredytową

Przystępując do poszukiwania odpowiedniego dla nas mieszkania, skupmy się na podstawowej kwestii – budżecie, jaki planujemy przeznaczyć na zakup. Pierwszy i zarazem podstawowy krok to zbadanie zdolności kredytowej. W tym zakresie warto skorzystać z pomocy doradcy finansowego, który nie tylko sprawdzi naszą zdolność kredytową, ale i doradzi w wyborze optymalnej oferty, podpowie jak zmniejszyć odsetki, czy też skrócić okres kredytowania wpływający na całościowy koszt.

Zobacz także: Zdolność kredytowa – co się na nią składa?

Zobacz także: W jaki sposób skutecznie zwiększyć zdolność kredytową?

Zobacz także: Jak zawarcie związku małżeńskiego wpływa na zdolność kredytową?

Zobacz także: Jak obliczyć zdolność kredytową?

Zobacz także: Doradca kredytowy – czy warto korzystać z jego usług?

Które mieszkanie jest lepsze: gotowe, czy w trakcie budowy?

Atrakcyjne stawki i bogata oferta deweloperska na mieszkania znajdujące się dopiero w fazie realizacji sprawia, że w dalszym ciągu spora grupa nabywców decyduje się na zakup „dziury w ziemi”. Ubiegając się o sfinansowanie nieukończonego jeszcze mieszkania, miejmy jednak na uwadze, że będziemy traktowani przez bank nieco inaczej niż nabywcy gotowych mieszkań. Kupując jeszcze nieskończone mieszkanie, będziemy zobowiązani do finansowania ubezpieczenia pomostowego. Wynika to z faktu, że docelowe zabezpieczenie dla banku w postaci hipoteki może być ustanowione wyłącznie wtedy, gdy lokal posiada księgę wieczystą. Ta z kolei, zakładana jest  dopiero po ukończeniu inwestycji. Ubezpieczenie pomostowe stanowi zatem dla banku rekompensatę za zwiększone ryzyko kredytowania powstających mieszkań. Mankamentem zakupu jeszcze nie wybudowanego lokalu jest  również dłuższy czas oczekiwania na odbiór mieszkania. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na taki komfort, z pewnością znajdziemy wymarzone „M” wśród szerokiej oferty gotowych mieszkań. Kupując już wybudowaną nieruchomość na rynku pierwotnym, omijamy spełnianie wielu warunków wyznaczonych przez bank, oszczędzając tym samym pieniądze i czas.

Zobacz także: Na jakie mieszkanie się zdecydować: gotowe czy w trakcie budowy?

Wybierz najlepszą lokalizację

Kolejnym, nie mniej ważnym kryterium, którym należy się kierować podejmując decyzję o zakupie własnego mieszkania, jest wybór  lokalizacji nieruchomości.  Wybór właściwej lokalizacji mieszkania zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb.  Myślmy strategicznie – zwróćmy  uwagę na okoliczną infrastrukturę handlową, usługową i instytucjonalną. Lokalizacja mieszkania w pobliżu przedszkoli, szkół i placu zabaw jest szczególnie ważna dla osób planujących założenie rodziny oraz dla rodzin z dziećmi. Dla innych ważny jest szybki dojazd do pracy, wówczas warto wziąć pod uwagę połączenie komunikacyjne z miejscem pracy.

Zobacz także: Czynniki wypływające na wybór lokalizacji nieruchomości

Niemniej istotną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę wybierając lokalizację mieszkania, jest bezpieczeństwo. Zapewniają je osiedla wyposażone w system monitoringu.

Sprawdź inne oferty i negocjuj cenę mieszkania

W sytuacji oczekiwania na rządowe dopłaty do mieszkań, kupujący odwlekają decyzje o zakupie mieszkania do przyszłego roku. W efekcie, deweloperzy kuszą klientów licznymi promocjami i rabatami.  Przygotowują oferty tak, aby były one atrakcyjne na tle konkurencji. Upusty cenowe, które często stanowią 5–10% wartości nieruchomości, są najpopularniejszą formą promocji. Niektóre firmy, w cenie mieszkania, oferują na parterze przy balkonowe ogródki, komórki lokatorskie, inne wabią kupujących darmowymi miejscami parkingowymi lub oferują na nie znaczne przeceny. Są też inwestorzy, którzy zwracają uwagę na wysoką jakość zastosowanych materiałów lub proponują projekt aranżacji mieszkania w cenie, a nawet wykończenie kuchni lub łazienki. Niektórzy deweloperzy oferują nabywcom zwolnienie z płacenia czynszu przez dwa lata od momentu wprowadzenia się do lokalu. Aby otrzymać korzystne rabaty, warto z deweloperem negocjować.

Zobacz także: Inwestycje w Polsce - co i gdzie się buduje - najnowsze inwestycje

Sprawdź dewelopera od którego zamierzasz kupić mieszkanie

Reklama

Firma deweloperska, której powierzamy nasze pieniądze, musi być przez nas dokładnie sprawdzona. Warto zdobyć informacje z pierwszej ręki. Być może budowane przez dewelopera osiedle powstawało w kilku etapach i źródłem informacji będą mieszkańcy nieruchomości. Właściciele mieszkań, z pewnością dostarczą nam cennej wiedzy płynącej z ich doświadczenia.  Dobrym źródłem wiedzy jest Internet, gdzie można poczytać opinie innych klientów na temat inwestycji dewelopera. Sprawdźmy również, czy deweloper jest członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Firmy zrzeszone w PZFD kierują się bowiem Kodeksem Dobrych Praktyk, zatem nabywając lokum od jednej z zrzeszonych firm zyskujemy pewność i bezpieczeństwo transakcji.

Pamiętajmy, aby zweryfikować dokumenty dewelopera, takie jak: aktualny odpis z KRS, zaświadczenie z US i ZUS-u o braku zaległości. Na życzenie klienta, deweloper powinien przedstawić stosowne pozwolenia na budowę oraz akt potwierdzający prawa własności do gruntu, na którym buduje nieruchomość.  Pamiętajmy również, aby zapoznać się z planami zagospodarowania przestrzennego okolicy, w której znajduje się  nieruchomość. Może się bowiem okazać, że uroczy widok na pobliski park przysłoni hipermarket, a w niedalekiej odległości powstanie trasa szybkiego ruchu lub lotnisko. Po sprawdzeniu wszystkich niezbędnych dokumentów i pozytywnej ich weryfikacji, możemy przejść do etapu podpisania umowy z deweloperem.

Zobacz także:  Ustawa deweloperska, czyli bezpieczniejszy zakup lokalu od dewelopera

Podpisanie umowy przedwstępnej

Umowę kupna mieszkania można przeprowadzić jednoetapowo – wówczas mamy do czynienia z umową ostateczną oraz dwuetapowo, co oznacza, że najpierw podpisujemy umowę przedwstępną, a potem ostateczną. Drugi wariant stosuje się głównie w sytuacji, gdy kupujący korzysta z kredytu na zakup nieruchomości.  Umowa przedwstępna  jest to pierwszy dokument, na podstawie którego zostaną dokonane dalsze transakcje między kupującym a deweloperem. W umowie przedwstępnej spisuje się m.in. zobowiązania obu stron, jakie muszą spełnić przed podpisaniem umowy ostatecznej, cenę mieszkania, wysokość zaliczki, termin oddania nieruchomości do użytku oraz szczegółowo przedstawione konsekwencje na wypadek, gdyby jedna ze stron nie dotrzymała warunków umowy. Bardzo ważne jest dokładne przeanalizowanie umowy – warto skonsultować jej treść z prawnikiem. Aby umowa przedwstępna miała większą moc prawną, zalecane jest potwierdzenie jej u notariusza. Z kolei umowa ostateczna musi być zawarta notarialnie, w innym wypadku jest nieważna. Z chwilą zawarcia umowy ostatecznej, mieszkanie staje się własnością nabywającego.

Zobacz także: Umowa przedwstępna – czy warto ją podpisywać?

Odbiór mieszkania – na co zwracać uwagę

Zanim na dobre wprowadzimy się do naszego nowego „M”, przygotujmy się do ostatniego, niezwykle istotnego etapu w procesie kupowania mieszkania.  Odbiór kluczy, a zatem i mieszkania to chwila, gdy możemy zgłaszać wszelkie zauważone usterki i domagać się wykonania wszystkich elementów określonych w umowie.  Ponieważ odbiór mieszkania to jednorazowa procedura, warto sprawdzić stan nieruchomości jeszcze przed oficjalnym odbiorem w różnych porach dnia i sporządzić listę ewentualnych usterek. Podczas odbioru mieszkania, wszystkie uwagi zapisywany są w protokole odbioru. Podpisanie protokołu oznacza przyjęcie go do wiadomości oraz akceptację. Pamiętajmy, aby podpisać się pod protokołem dopiero wtedy, gdy mieszkanie nie zawiera już żadnych usterek.

Zobacz także: Fachowa pomoc przy odbiorze nieruchomości

Źródło: Morizon.pl/ InnerLook Consultancy

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Dom
  1 sty 2000
  23 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kryzys na rynku najmu mieszkań

  Rynek najmu. Jeszcze do niedawna inwestycje w lokale na wynajem były uznawane za żyłę złota. Rentowność nie spadała poniżej 4%, wartość nieruchomości ciągle wzrastała. Wydawało się, że ten segment jest bezpieczny i przyszłościowy. Wraz z wprowadzonymi obostrzeniami z powodu pandemii COVID-19, popyt wycofał się z rynku, co spowodowało katastrofalne skutki dla indywidualnych inwestorów.

  "Ugryzienie" przez osę, pszczołę, komary, gzy i inne owady - co robić?

  Ukąszenia owadów - co robić? Pszczoły, osy, pająki, komary, meszki, kleszcze, gzy, szerszenie…. Warto być przygotowanym na ich ewentualne ugryzienia, zwłaszcza u najmłodszych, szczególnie, że w ich przypadku nie możemy być pewni, czy nie wystąpi silna reakcja alergiczna.

  Wyniki budownictwa w maju 2021 r.

  Budownictwo. Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w maju 2021. Produkcja budowlano-montażowa okazała się o 10,2% wyższa niż w kwietniu i jednocześnie wyższa niż przed rokiem o 4,7%. Miesiąc wcześniej roczna dynamika produkcji była ujemna i wyniosła -4,2%.

  Maksymalna opłata za śmieci przy metodzie "od wody"

  Ustawa śmieciowa. Przy zastosowaniu metody "od wody" opłata za odpady nie będzie mogła być wyższa niż 7,8 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. około 150 zł. Jakie jeszcze zmiany zawiera nowela ustawy śmieciowej?

  Jak zgłosić informację o porzuconych odpadach?

  Informację o porzuconych odpadach, niebezpiecznych czy komunalnych może zgłosić przez stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Zgłoszenia można dokonać anonimowo.

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny - jak wpłynie na ceny mieszkań?

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG). Czy ceny mieszkań będą nadal rosły? Czy wprowadzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, postępująca inflacja, rosnące koszty budowy i zakupu gruntów, czy opóźnienia w wydawaniu decyzji administracyjnych przełożą się na dalszy wzrost cen na rynku mieszkaniowym? O ile w tym roku mogą zdrożeć mieszkania?

  Szkody spowodowane przez najemcę - za co odpowiada właściciel mieszkania?

  Szkody spowodowane przez najemcę. Najemcy dość często powodują szkody wykraczające poza lokal. Ucierpieć może mieszkanie sąsiada albo część wspólna budynku. Kto odpowiada za te szkody?

  Działka rekreacyjna - na co zwracać uwagę przy zakupie

  Działka rekreacyjna. Na rynku nieruchomości zapanował boom na działki rekreacyjne. Warto wiedzieć na co zwracać uwagę przy zakupie, aby się nie naciąć. Wzmożone zainteresowanie sprawiło, że ceny w tym segmencie rynku poszybowały w górę. Duża konkurencja wśród nabywców i presja na szybką decyzję mogą spowodować, że źle ulokujemy swoje oszczędności. Aby ograniczyć ryzyko związane z zakupem działki rekreacyjnej warto się do niego wcześniej przygotować. Przede wszystkim należy wiedzieć na co zwrócić uwagę przy zakupie, aby inwestycja była trafiona.

  Wynajem mieszkania - preferencje najemców

  Wynajem mieszkania - preferencje najemców. Najważniejsze dla najemców są wysokość czynszu oraz standard lokalu. Tak wynika z analizy firmy doradczej Cushman & Wakefield dot. wyników ankiety przeprowadzonej przez firmę badawczą SW Research na reprezentatywnej próbie mieszkańców największych polskich miast.

  Czyste powietrze 3.0 w 2022 roku - czy będzie prefinansowanie dla najuboższych?

  Czyste powietrze 3.0. Osoby mniej zamożne powinny dostać możliwość prefinansowania termomodernizacji domów w "Czystym powietrzu" - uważa wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. Dodał, że nowy komponent programu, dedykowany właśnie do takich osób miałby ruszyć w 2022 roku.

  Polacy z rachunków terminowych przerzucają się na nieruchomości

  Inwestycje w nieruchomości. W kwietniu br. Polacy na rachunkach terminowych w bankach posiadali 182 mld zł, to o 107 mld zł mniej niż w marcu 2020 r. - informuje Metrohouse. Dodano, że duża część z tych środków została ulokowana na rynku nieruchomości.

  Ceny mieszkań rosną wolniej niż zarobki

  Ceny mieszkań. W trakcie trwającej hossy mieszkaniowej pensje Polaków wzrosły o prawie 53% - sugerują dane GUS. To prawie tyle, o ile zdrożały w międzyczasie nieruchomości. W ostatnim kwartale znowu pensje wyprzedziły ceny. Oby nie na chwilę.

  Opłacalność fotowoltaiki - co się zmieni od 2022 roku?

  Opłacalność fotowoltaiki. Szykują się duże zmiany na rynku fotowoltaiki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy, który m.in. reguluje nowe zasady dla prosumentów. Co to oznacza? Jak mówi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE - „Magazyny energii staną się niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej”. Dla rynku PV niebawem rozpocznie się nowy rozdział.

  Polski Ład napędzi ceny mieszkań. Będzie drożej

  Polski Ład. Mieszkania to wciąż atrakcyjna lokata kapitału, dlatego ich ceny pomimo pandemii idą cały czas w górę. Eksperci prognozują, że wprowadzenie Polskiego Ładu przyczyni się do zwiększenia inflacji, a tym samym do jeszcze wyższych wzrostów cen mieszkań. W praktyce może być trudniej uzyskać kredyt hipoteczny, a tym samym kupić nowe lokum.

  Czy zabraknie ziemi pod inwestycje deweloperskie?

  Inwestycje mieszkaniowe. Dwa lata temu aż 11% inwestorów wskazywało trudniej dostępne grunty jako czynnik, który może mieć negatywny wpływ na liczbę planowanych inwestycji. Ostatni rok zweryfikował te obawy i jedno trzeba przyznać - niska podaż gruntów, w połączeniu z ich rosnącymi cenami sprawiają, że inwestycje deweloperskie coraz częściej powstają w nowych lokalizacjach. Czy w związku z tym, że pozyskiwanie atrakcyjnych działek pod nowe inwestycje mieszkaniowe staje się coraz bardziej skomplikowane a deweloperzy budują mniej? Wręcz przeciwnie.

  Przewody wentylacyjne w budynkach mieszkalnych - nowe przepisy

  Przewody wentylacyjne w budynkach mieszkalnych. Obowiązujący obecnie wymóg wykonania przewodów wentylacyjnych z materiałów niepalnych nie będzie miał już zastosowania do domów jednorodzinnych. Natomiast w przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w których wydzielono dwa lokale mieszkalne albo jeden lokal mieszkalny i lokal użytkowy, oraz w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, w obrębie jednego lokalu mieszkalnego zostanie dopuszczone stosowanie przewodów wentylacyjnych o klasie reakcji na ogień co najmniej E. Takie zmiany wynikają z projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, który aktualnie jest poddawany konsultacjom publicznym.

  Rośnie atrakcyjność inwestowania w nieruchomości

  Inwestycje w nieruchomości cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dzięki dużemu popytowi na rynku zyskują firmy wyspecjalizowane w obsłudze takich inwestorów i lokali.

  Kto nie dostanie kredytu mieszkaniowego?

  Kredyt mieszkaniowy. Na brak pieniędzy banki nie mogą dziś narzekać. To pomaga im wypłacać Polakom rekordowe kwoty w formie kredytów mieszkaniowych. Nie jest jednak tak, że każdy chętny dostaje kredyt. Mniej więcej 3 osoby na 10 odchodzą z kwitkiem – sugerują szacunki BIK.

  Domek letniskowy - monitoring i inne smart zabezpieczenia

  Domek letniskowy - zabezpieczenia. W okresie wakacyjnym właściciele domków letniskowych znacznie częściej odwiedzają swoje oazy spokoju w górach, na wsi lub nad jeziorami. Weekendowe wypady, choć dające mieszkańcom miast upragnione wytchnienie od miejskiego zgiełku, wiążą się również z szeregiem czynności, o których trzeba pamiętać, aby właściwie zabezpieczyć domek przed wyjazdem. Podpowiadamy, jak w prosty sposób poprawić komfort i bezpieczeństwo w takich miejscach.

  Projektowanie osiedli - aktualne trendy

  Projektowanie osiedli. Czy pandemia zmieniła sposób projektowania osiedli mieszkaniowych? Jakie nowe rozwiązania wprowadzają deweloperzy, jeśli chodzi o aranżację budynków, części wspólnych i miejsc przeznaczonych do rekreacji w realizowanych projektach? Jakie trendy dają się zauważyć?

  Mieszkaniówka ma się dobrze. Deweloperzy biją kolejne rekordy

  Rynek nieruchomości. Ostatni rok wywołał sporo zamieszania w gospodarce światowej. Pomimo początkowych obaw, mieszkaniówka okazała się wirusoodporna, a rynek zalicza dalsze wzrosty. Nieruchomości wciąż drożeją, zainteresowanych zakupem nowego lokum nie brakuje, a deweloperzy osiągają rekordowe wyniki.

  Maksymalna opłata za śmieci uzależniona od ilości zużytej wody - zmiany w ustawie śmieciowej

  Maksymalna wysokość opłaty za odpady, obliczana na podstawie metody od ilości zużytej wody ma wynosić 7,8 proc. dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. ok. 150 zł - poinformowało we wtorek 15 czerwca 2021 r. Centrum Informacyjne Rządu.

  Zarządzanie firmą budowlaną - dostęp do danych w czasie rzeczywistym

  Zarządzanie firmą budowlaną. Sektor budowlany wyszedł obronną ręką z zawirowań związanych z pandemią koronawirusa. Duży wpływ miały m.in. inwestycje zakontraktowane jeszcze przed wybuchem pandemii. Jednak wydajność prac prowadzonych w zaostrzonym reżimie sanitarnym spadła o ok. 5-20 proc. (zob. Raport PZPB “Sektor budownictwa w obliczu COVID-19”). Poszukiwanie możliwości optymalizacji powinno być więc jednym z priorytetów tej branży. Szansą na znaczne poprawienie wyników oraz lepszą organizację pracy jest bieżący dostęp do danych oraz ich analiza, która pozwala podejmować słuszne decyzje biznesowe.

  Wynajem - jedno mieszkanie, podwójny zysk

  Wynajem nieruchomości. W obliczu rosnącej inflacji, która w maju br. sięgnęła już blisko 5%, warto zastanowić się, co zrobić, aby zaoszczędzone pieniądze nie straciły na wartości. Jedną z inwestycji, po którą wciąż chętnie sięgają Polacy są nieruchomości. Mimo rosnących cen mieszkań, nadal jest to najbezpieczniejsza i najpewniejsza forma lokaty kapitału. Ponadto na rynku pojawił się nowy produkt mający przyspieszyć zwrot z takiej inwestycji – tzw. Wehikuł Inwestycyjny.

  Mixed-use, czyli budownictwo wielofunkcyjne

  Budownictwo wielofunkcyjne - mixed-use. Nowoczesne kompleksy wielofunkcyjne, otwarte na interakcje społeczne i zapewniające lokalne potrzeby, które wygrywają dziś z tradycyjnymi biurowcami, wyznaczają kierunek rozwoju inwestycji w sektorze komercyjnym.