reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Kupno mieszkania od dewelopera – Poradnik

Kupno mieszkania od dewelopera – Poradnik

Decyzji o zakupie mieszkania nie powinniśmy podejmować pochopnie. Zanim zdecydujemy się na konkretne mieszkanie, wszystko dokładnie przemyślmy. Zobacz na co należy zwracać uwagę, zanim podpiszemy umowę z deweloperem.

Sprawdź swoją zdolność kredytową

Przystępując do poszukiwania odpowiedniego dla nas mieszkania, skupmy się na podstawowej kwestii – budżecie, jaki planujemy przeznaczyć na zakup. Pierwszy i zarazem podstawowy krok to zbadanie zdolności kredytowej. W tym zakresie warto skorzystać z pomocy doradcy finansowego, który nie tylko sprawdzi naszą zdolność kredytową, ale i doradzi w wyborze optymalnej oferty, podpowie jak zmniejszyć odsetki, czy też skrócić okres kredytowania wpływający na całościowy koszt.

Zobacz także: Zdolność kredytowa – co się na nią składa?

Zobacz także: W jaki sposób skutecznie zwiększyć zdolność kredytową?

Zobacz także: Jak zawarcie związku małżeńskiego wpływa na zdolność kredytową?

Zobacz także: Jak obliczyć zdolność kredytową?

Zobacz także: Doradca kredytowy – czy warto korzystać z jego usług?

Które mieszkanie jest lepsze: gotowe, czy w trakcie budowy?

Atrakcyjne stawki i bogata oferta deweloperska na mieszkania znajdujące się dopiero w fazie realizacji sprawia, że w dalszym ciągu spora grupa nabywców decyduje się na zakup „dziury w ziemi”. Ubiegając się o sfinansowanie nieukończonego jeszcze mieszkania, miejmy jednak na uwadze, że będziemy traktowani przez bank nieco inaczej niż nabywcy gotowych mieszkań. Kupując jeszcze nieskończone mieszkanie, będziemy zobowiązani do finansowania ubezpieczenia pomostowego. Wynika to z faktu, że docelowe zabezpieczenie dla banku w postaci hipoteki może być ustanowione wyłącznie wtedy, gdy lokal posiada księgę wieczystą. Ta z kolei, zakładana jest  dopiero po ukończeniu inwestycji. Ubezpieczenie pomostowe stanowi zatem dla banku rekompensatę za zwiększone ryzyko kredytowania powstających mieszkań. Mankamentem zakupu jeszcze nie wybudowanego lokalu jest  również dłuższy czas oczekiwania na odbiór mieszkania. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na taki komfort, z pewnością znajdziemy wymarzone „M” wśród szerokiej oferty gotowych mieszkań. Kupując już wybudowaną nieruchomość na rynku pierwotnym, omijamy spełnianie wielu warunków wyznaczonych przez bank, oszczędzając tym samym pieniądze i czas.

Zobacz także: Na jakie mieszkanie się zdecydować: gotowe czy w trakcie budowy?

Wybierz najlepszą lokalizację

Kolejnym, nie mniej ważnym kryterium, którym należy się kierować podejmując decyzję o zakupie własnego mieszkania, jest wybór  lokalizacji nieruchomości.  Wybór właściwej lokalizacji mieszkania zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb.  Myślmy strategicznie – zwróćmy  uwagę na okoliczną infrastrukturę handlową, usługową i instytucjonalną. Lokalizacja mieszkania w pobliżu przedszkoli, szkół i placu zabaw jest szczególnie ważna dla osób planujących założenie rodziny oraz dla rodzin z dziećmi. Dla innych ważny jest szybki dojazd do pracy, wówczas warto wziąć pod uwagę połączenie komunikacyjne z miejscem pracy.

Zobacz także: Czynniki wypływające na wybór lokalizacji nieruchomości

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kuchnia, mieszkanie, nieruchomości. Fot. Fotolia
Kuchnia, mieszkanie, nieruchomości. Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama