reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Kupno mieszkania od dewelopera – Poradnik

Kupno mieszkania od dewelopera – Poradnik

Decyzji o zakupie mieszkania nie powinniśmy podejmować pochopnie. Zanim zdecydujemy się na konkretne mieszkanie, wszystko dokładnie przemyślmy. Zobacz na co należy zwracać uwagę, zanim podpiszemy umowę z deweloperem.

Podpisanie umowy przedwstępnej

Umowę kupna mieszkania można przeprowadzić jednoetapowo – wówczas mamy do czynienia z umową ostateczną oraz dwuetapowo, co oznacza, że najpierw podpisujemy umowę przedwstępną, a potem ostateczną. Drugi wariant stosuje się głównie w sytuacji, gdy kupujący korzysta z kredytu na zakup nieruchomości.  Umowa przedwstępna  jest to pierwszy dokument, na podstawie którego zostaną dokonane dalsze transakcje między kupującym a deweloperem. W umowie przedwstępnej spisuje się m.in. zobowiązania obu stron, jakie muszą spełnić przed podpisaniem umowy ostatecznej, cenę mieszkania, wysokość zaliczki, termin oddania nieruchomości do użytku oraz szczegółowo przedstawione konsekwencje na wypadek, gdyby jedna ze stron nie dotrzymała warunków umowy. Bardzo ważne jest dokładne przeanalizowanie umowy – warto skonsultować jej treść z prawnikiem. Aby umowa przedwstępna miała większą moc prawną, zalecane jest potwierdzenie jej u notariusza. Z kolei umowa ostateczna musi być zawarta notarialnie, w innym wypadku jest nieważna. Z chwilą zawarcia umowy ostatecznej, mieszkanie staje się własnością nabywającego.

Zobacz także: Umowa przedwstępna – czy warto ją podpisywać?

Odbiór mieszkania – na co zwracać uwagę

Zanim na dobre wprowadzimy się do naszego nowego „M”, przygotujmy się do ostatniego, niezwykle istotnego etapu w procesie kupowania mieszkania.  Odbiór kluczy, a zatem i mieszkania to chwila, gdy możemy zgłaszać wszelkie zauważone usterki i domagać się wykonania wszystkich elementów określonych w umowie.  Ponieważ odbiór mieszkania to jednorazowa procedura, warto sprawdzić stan nieruchomości jeszcze przed oficjalnym odbiorem w różnych porach dnia i sporządzić listę ewentualnych usterek. Podczas odbioru mieszkania, wszystkie uwagi zapisywany są w protokole odbioru. Podpisanie protokołu oznacza przyjęcie go do wiadomości oraz akceptację. Pamiętajmy, aby podpisać się pod protokołem dopiero wtedy, gdy mieszkanie nie zawiera już żadnych usterek.

Zobacz także: Fachowa pomoc przy odbiorze nieruchomości

Źródło: Morizon.pl/ InnerLook Consultancy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama