reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jak wspólnota może zarabiać?

Jak wspólnota może zarabiać?

Wspólnota mieszkaniowa może zarabiać na każdym elemencie nieruchomości należącym do części wspólnych. Najpopularniejsze metody jakie stosuje wspólnota mieszkaniowa, żeby zarabiać to np. wynajem lokalu użytkowego, bankomat w ścianie budynku i reklamy umieszczane na elewacji. Przeczytaj, jak może zarabiać wspólnota i czego jej nie wolno.

Dodatkowe źródło przychodów skutecznie wspomaga budżet wspólnoty, finansuje niezbędny remont, wręcz pozwala uzyskać dodatkowy przychód właścicielom mieszkań. Możliwości w tym zakresie jest wiele, od wynajmu pomieszczeń na restauracje lub sklep, przez billboardy reklamowe, aż po bankomat w ścianie budynku. Okazuje się jednak, że możliwość dodatkowego zarobku nie jest ograniczona wyłącznie pomysłowością mieszkańców lub zarządcy, ale również – a nawet przede wszystkim – obowiązującymi przepisami prawnymi. Wiele planowanych inicjatyw może bowiem wymagać pozwoleń odpowiednich urzędów i instytucji.

Decyzja o uzyskiwaniu dodatkowego źródła przychodu z wynajmu lokalu, dachu lub ściany wykracza poza zwykły zarząd. Jak tłumaczy Mariusz Łubiński z Admus Sp. z o.o. – Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej, zanim podpisze umowę na wynajem części wspólnej, powinien przyjąć w tej sprawie stosowną uchwałę, podpartą wymaganą ilością głosów. Zdarza się bowiem, iż mieszkańcy pomimo oczywistych korzyści ekonomicznych nie zgadzają się na zakrycie odremontowanej elewacji wielkim billboardem.

Zobacz także: Wywieszanie na klatce informacji o zadłużonych lokalach w Polsce jest zakazane

Co przynosi największy zysk?

Najpopularniejszą, przynoszącą największe zyski, formą uzyskania dodatkowych przychodów jest udostępnienie reklamodawcom powierzchni reklamowej w postaci ściany lub dachu. Nie jest to jednak zadanie proste, gdyż kwestia ta wymaga pozwolenia, o które coraz trudniej. Gminy zaczęły bowiem walczyć z nadmiarem reklamowych banerów szpecących architekturę miasta.

Zobacz także: Utworzenie wspólnoty mieszkaniowej z mocy prawa

Dach, poza świetnym miejscem ekspozycyjnym, równie dobrze spisuje się jako lokalizacja dla anten radiowych i telefonii komórkowej. Wszystko oczywiście zależy od lokalizacji i wysokości budynku. Jeśli żadna inna wspólnota nie ubiegła naszego pomysłu, a nasz budynek będzie spełniał warunki operatora, to zysk z najmu dachu może sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie. O ile oczywiście wszyscy mieszkańcy zgodzą się na jej zamontowanie. Zdarza się bowiem, iż osoby mieszkające na najwyższych piętrach budynku sprzeciwiają się umieszczeniu stacji bazowej w obawie przed szkodliwym promieniowaniem, choć nigdy nie wskazano wiarygodnych danych potwierdzających tę tezę.

Zobacz także: Zarządzanie nieruchomościami przez osoby trzecie

Na tym nie koniec możliwości dotyczących kwestii ścian budynku. Wartym zastanowienia pomysłem jest zgoda na umieszczenie bankomatu na elewacji bankomatu. Ta specyficzna forma wynajmu powierzchni może przynieść wspólnocie lub zarządcy miesięczny dochód w wysokości nawet kilkuset złotych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Huczko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama