REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wspólnota może zarabiać?

Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wspólnota mieszkaniowa może zarabiać na każdym elemencie nieruchomości należącym do części wspólnych. Najpopularniejsze metody jakie stosuje wspólnota mieszkaniowa, żeby zarabiać to np. wynajem lokalu użytkowego, bankomat w ścianie budynku i reklamy umieszczane na elewacji. Przeczytaj, jak może zarabiać wspólnota i czego jej nie wolno.

REKLAMA

Dodatkowe źródło przychodów skutecznie wspomaga budżet wspólnoty, finansuje niezbędny remont, wręcz pozwala uzyskać dodatkowy przychód właścicielom mieszkań. Możliwości w tym zakresie jest wiele, od wynajmu pomieszczeń na restauracje lub sklep, przez billboardy reklamowe, aż po bankomat w ścianie budynku. Okazuje się jednak, że możliwość dodatkowego zarobku nie jest ograniczona wyłącznie pomysłowością mieszkańców lub zarządcy, ale również – a nawet przede wszystkim – obowiązującymi przepisami prawnymi. Wiele planowanych inicjatyw może bowiem wymagać pozwoleń odpowiednich urzędów i instytucji.

REKLAMA

Decyzja o uzyskiwaniu dodatkowego źródła przychodu z wynajmu lokalu, dachu lub ściany wykracza poza zwykły zarząd. Jak tłumaczy Mariusz Łubiński z Admus Sp. z o.o. – Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej, zanim podpisze umowę na wynajem części wspólnej, powinien przyjąć w tej sprawie stosowną uchwałę, podpartą wymaganą ilością głosów. Zdarza się bowiem, iż mieszkańcy pomimo oczywistych korzyści ekonomicznych nie zgadzają się na zakrycie odremontowanej elewacji wielkim billboardem.

Zobacz także: Wywieszanie na klatce informacji o zadłużonych lokalach w Polsce jest zakazane

Co przynosi największy zysk?

Najpopularniejszą, przynoszącą największe zyski, formą uzyskania dodatkowych przychodów jest udostępnienie reklamodawcom powierzchni reklamowej w postaci ściany lub dachu. Nie jest to jednak zadanie proste, gdyż kwestia ta wymaga pozwolenia, o które coraz trudniej. Gminy zaczęły bowiem walczyć z nadmiarem reklamowych banerów szpecących architekturę miasta.

Zobacz także: Utworzenie wspólnoty mieszkaniowej z mocy prawa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dach, poza świetnym miejscem ekspozycyjnym, równie dobrze spisuje się jako lokalizacja dla anten radiowych i telefonii komórkowej. Wszystko oczywiście zależy od lokalizacji i wysokości budynku. Jeśli żadna inna wspólnota nie ubiegła naszego pomysłu, a nasz budynek będzie spełniał warunki operatora, to zysk z najmu dachu może sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie. O ile oczywiście wszyscy mieszkańcy zgodzą się na jej zamontowanie. Zdarza się bowiem, iż osoby mieszkające na najwyższych piętrach budynku sprzeciwiają się umieszczeniu stacji bazowej w obawie przed szkodliwym promieniowaniem, choć nigdy nie wskazano wiarygodnych danych potwierdzających tę tezę.

Zobacz także: Zarządzanie nieruchomościami przez osoby trzecie

Na tym nie koniec możliwości dotyczących kwestii ścian budynku. Wartym zastanowienia pomysłem jest zgoda na umieszczenie bankomatu na elewacji bankomatu. Ta specyficzna forma wynajmu powierzchni może przynieść wspólnocie lub zarządcy miesięczny dochód w wysokości nawet kilkuset złotych.

Wynajem lokali użytkowych

REKLAMA

Wiele wspólnot, szczególnie tych w centrum miast, które znajdują się w pobliżu ruchliwych ulic, zarabia wynajmując wolne lokale parterowe lub piwniczne na punkty usługowe – sklepy, puby lub restauracje. Kwota naliczana jest za metr kwadratowy i naturalnie zależna jest od miasta, dzielnicy, ulicy i konkretnej lokalizacji. W większych miastach Polski sięga ona kilkuset złotych za m kw.

W dłuższej perspektywie może jednak stać się to bardzo uciążliwe. Spokojne w trakcie dnia kamieniczki wieczorem zaczynają tętnić życiem, a dobiegający z pubów hałas skutecznie może zakłócić spokój i sen jej mieszkańców.

Zobacz także: Zarząd nieruchomością wspólną

Uzyskanie dodatkowych przychodów jest również możliwe, gdy przez wspólny grunt przechodzą sieci lub  urządzenia energetyczne. Przedsiębiorstwa, do których należy wspomniana infrastruktura, nie są co prawda skore do ponoszenia dodatkowych wydatków, ale przyznanie należnych kwot drogą sądową jest wysoce prawdopodobne.

Zobacz także: Uprawnienie do zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej

Oryginalne sposoby

Rzadkim sposobem zarobku przez wspólnoty lub zarządców jest użyczenie budynku ekipie filmowej. Zgoda na kręcenie zdjęć na terenie obiektu nie przyniesie stałego dochodu, a jedynie wynagrodzenie za projekt. Ponadto, istnieje ryzyko, iż nakręcone sceny filmu, serialu telewizyjnego lub spotu reklamowego mogą przedstawić mieszkańców w złym świetle. Dodatkowo kilkutygodniowa praca ekipy filmowej może naruszyć ich spokój, a sukces filmowej produkcji – prywatność .

Poszukiwanie dodatkowych źródeł dochodów jest czynnością żmudną i czasochłonną. Zwykle nie jest ona zawarta w ramach klasycznej umowy między wspólnotą a zarządcą nieruchomości. Niemniej, w celu zmotywowania zarządcy do większej inicjatywy warto zastanowić się nad zapisem, przyznającym dodatkowe wynagrodzenie z tytułu pozyskania źródła finansowania.

Zobacz także: Co zrobić, kiedy sąsiad nie płaci za czynsz?

Źródło: Admus Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

    Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

    Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    REKLAMA

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    REKLAMA

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    REKLAMA