| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Czy można dokonać umowy darowizny nieruchomości przez pełnomocnika?

Czy można dokonać umowy darowizny nieruchomości przez pełnomocnika?

Co do zasady, każda czynność prawna może być dokonana przez pełnomocnika. Ważne jest zachowanie odpowiedniej formy dla pełnomocnictwa.

Osoba pełnomocnika

 Kodeks cywilny nie ogranicza, co do zasady, osoby, która może być pełnomocnikiem. Może więc to być zarówno krewny, jak i osoba zupełnie obca – a także, osoba prawna (np. fundacja, spółka prawa handlowego itp. – reprezentowana przez swoje organy).

Co więcej, pełnomocnik nie musi mieć pełnej zdolności do czynności prawnych – może więc być osobą niepełnoletnią (ale powyżej 13. roku życia) lub częściowo ubezwłasnowolnioną.

Zobacz także: Czy można kupić nieruchomość od pełnomocnika?

Czy obdarowany może być pełnomocnikiem darczyńcy?

Choć trudno sobie wyobrazić taką sytuację, jest ona możliwa. Choć co do zasady, pełnomocnik nie może reprezentować obydwu stron czynności prawnej (czyli nie może zawrzeć umowy sam ze sobą), istnieje od niej odstępstwo. Otóż, zgodnie z art. 108 Kodeksu cywilnego – możliwe jest zawarcie takiej umowy, o ile wynika to z treści pełnomocnictwa – lub z uwagi na treść stosunku prawnego, nie może dojść do naruszenia interesów mocodawcy.

Biorąc pod uwagę charakter umowy darowizny (czyli czynności prawnej niekorzystnej dla darczyńcy, który uszczupla swój majątek na rzecz osoby trzeciej, bez świadczenia wzajemnego) – należy uznać, że taka sytuacja dopuszczalna będzie o tyle, o ile wprost będzie wynikać z treści pełnomocnictwa.

Zobacz także: Czy przy umowie sprzedaży nieruchomości niezbędna jest obecność właściciela?

Identyczne zasady dotyczą sytuacji odwrotnej (tj. reprezentowania obdarowanego przez darczyńcę) oraz sytuacji, w której osoba trzecia, reprezentować będzie obie strony umowy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »