| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jak dokonać darowizny na nieruchomości hipotecznej?

Jak dokonać darowizny na nieruchomości hipotecznej?

Hipoteka ustanowiona na nieruchomości nie wygasa przy przeniesieniu własności tej nieruchomości na inną osobą – niezależnie od sposobu przeniesienia.

Hipoteka jest tzw. ograniczonym prawem rzeczowym na nieruchomości. Jej charakterystyczną cechą jest to, że uprawnienie wierzyciela do skierowania roszczeń wobec dłużnika hipotecznego jest niezależne od tego kto jest właścicielem nieruchomości, a więc nie musi być nim dłużnik osobisty – czyli np. osoba, która zaciągnęła kredyt hipoteczny.

Obdarowany ponosi ryzyko niespłacania wierzytelności

Przekazując nieruchomość w darowiźnie osobie trzeciej (niezależnie czy jest to członek rodziny, czy osoba obca), przekazujemy ją wraz z obciążającą ją hipoteką. Oznacza to, że w przypadku problemów dłużnika osobistego z regulowaniem zobowiązań – obdarowany (nowy właściciel nieruchomości) musi liczyć się z tym, że wierzyciel hipoteczny skieruje egzekucję przeciwko jego nieruchomości.

Odpowiedzialność dłużnika hipotecznego ograniczona jest wyłącznie do nieruchomości obciążonej hipoteką (wierzyciel nie może więc sięgnąć do innych składników jego majątku osobistego) oraz do wysokości hipoteki.

Zanim egzekucja zostanie skierowana do dłużnika hipotecznego, konieczne będzie uzyskanie tytułu wykonawczego – a więc wytoczenie powództwa (co daje czas na wyjaśnienie kwestii z dłużnikiem osobistym – darczyńcą).

Jeśli dłużnik hipoteczny spełni zobowiązanie dłużnika osobistego (czy to „dobrowolnie”, czy w drodze postępowania egzekucyjnego) wstępuje w prawa wierzyciela. Oznacza to, że może dochodzić od darczyńcy wartości spełnionego świadczenia (co ważne – musi jednak zmieścić się w terminie przedawnienia, jaki obowiązywał pierwotnego wierzyciela).

Zobacz także: Postępowanie wyjaśniające w razie nieczytelnej księgi wieczystej

Procedura przeniesienia nieruchomości obciążonej hipoteką

Jeśli jednak (mimo opisanego powyżej ryzyka) zdecydujemy się na przyjęcie darowizny obciążonej hipoteką – procedura jej przeniesienia jest taka sama jak w przypadku nieruchomości nieobciążonej.

Z uwagi na fakt, iż przeniesienie własności nieruchomości w drodze umowy zawsze wymaga formy szczególnej – również taka darowizna musi być dokonana w formie aktu notarialnego. Przed dokonaniem darowizny warto skontaktować się z notariuszem w celu ustalenia wszelkich niezbędnych dokumentów.

Zobacz także: Jak wpisać nowego właściciela w księdze wieczystej?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »