reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Ustawa o rodzinnych ogródkach działkowych niezgodna z Konstytucją RP

Ustawa o rodzinnych ogródkach działkowych niezgodna z Konstytucją RP

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11.07.2012 r. (sygnatura K 8/10) wprowadza wiele zamieszania w funkcjonowanie ogródków działkowych i faktycznie likwiduje Polski Związek Działkowców – nie oznacza jednak końca ogrodów działkowych jako takich.

I Prezes Sądu Najwyższego uderza w monopol Polskiego Związku Działkowców (PZD)

Trybunał zajął się ustawą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych (ROD) na wniosek Prezesa Sądu Najwyższego – który w ramach tzw. kontroli abstrakcyjnej aktu prawnego, domagał się uchylenia całej ustawy jako niezgodnej z konstytucją (procedura, która generalnie jest bardzo rzadko stosowana i wskazuje na duże zarzuty co do konstrukcji całości aktu prawnego).

I Prezes Sądu Najwyższego – podniósł zarzuty przeciwko wielu rozwiązaniom leżącym u podstaw funkcjonowania ogrodów działkowych – w szczególności – zasad zakładania ogrodów,  sposobu korzystania z gruntów należących do Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego, braku konieczności posiadania tytułu prawnego do nieruchomości przez PZD, a także (głównie) do monopolistycznej pozycji PZD, który był jedynym podmiotem mogącym zakładać , utrzymywać i prowadzić ogrody działkowe – korzystając jednocześnie z licznych przywilejów w zakresie prawa podatkowego.

Trybunał (jak wskazywał sędzia sprawozdawca) mając  na uwadze ochronę interesów i praw nabytych działkowców – zdecydował się na pozostawienie niektórych elementów ustawy w obiegu prawnym (uchyleniu uległa ponad połowa przepisów) uderzając głównie w Polski Związek Działkowców – a w szczególności jego monopol na prowadzenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Zobacz także: Czy budowa grilla stacjonarnego wymaga pozwolenia?

Skutki orzeczenia dla funkcjonowania i zakładania ogrodów działkowych

Na wstępie – należy wskazać, iż Trybunał dokonał odroczenia w czasie wejście w życie wyroku na maksymalny dopuszczalny okres tj. 18 miesięcy (poza jednym przepisem, który przypisuje powstające ogrody działkowe do PZD, który wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w dzienniku ustaw). Oznacza to, że mimo swojej niekonstytucyjności przepisy te będą nadal obowiązywać. Ma to dać czas ustawodawcy na wprowadzenie nowych przepisów, które dostosują funkcjonowanie ogrodów działkowych do norm demokratycznego państwa prawa. 

Zobacz także: Zniesienie współwłasności gospodarstwa rolnego

Uchylając część przepisów Trybunał wskazuje ścieżkę jaką musi kierować się ustawodawca regulując na nowo zasady rządzące ogródkami działkowymi w szczególności:

  • oderwać ogródki działkowe od PZD i wprowadzić rozwiązania zbliżone do wspólnot mieszkaniowych (lokalnie zarządzanych ogródków działkowych)
  • uregulować zgodnie z nowoczesnymi normami stan prawny nieruchomości, na których położone są ogrody działkowe
  • wprowadzić ustawowe regulacje dotyczące statusu działkowców jako osób uprawnionych do korzystania z ogrodów działkowych (bez „namaszczenia” w PZD) oraz ich tytułu do ogrodów działkowych
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ogródek działowy. Fot. Fotolia
Ogródek działowy. Fot. Fotolia

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Tanecki

Posiada ponad 10 lat doświadczenia w zarządzaniu ochroną danych osobowych i bezpieczeństwem informacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama