Kategorie

Podział nieruchomości w konkubinacie

Podział nieruchomości. Fotolia
Żeby wspólnie kupić nieruchomość nie trzeba być małżeństwem – po ustaniu związku, podział takiej nieruchomości regulowany jest przez prawo cywilne – a nie rodzinne.

Nieruchomość kupiona wspólnie (współwłasność)

Najczęstszym sposobem wspólnego nabycia nieruchomości przez osoby w związkach nieformalnych – jest jej zakup w ułamkowych udziałach (równych ½ i ½ lub nierównych np. ¾ i ¼ ). Tak ustanowiona współwłasność ułamkowa uprawnia każdego ze współwłaścicieli do korzystania z nieruchomości (czy mieszkania) tak jakby był właścicielem całości (o ile nie koliduje to z uprawnieniami innych współwłaścicieli) – oznacza to m.in. możliwość korzystania z całości lokalu (chyba, że umowa o sposób korzystania stanowi inaczej – co jednak w tego typu przypadkach generalnie się nie zdarza) czy zameldowania się w nim.

W przypadku rozpadu związku – własność nieruchomości pozostaje bez zmian, pojawia się więc problem zniesienia współwłasności – który może być przeprowadzony na trzy sposoby:

 • fizyczny podział (jeśli jest możliwy)
 • przyznanie własności jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłacenia drugiego
 • poprzez sprzedaż i podział uzyskanej sumy.

Podział można dokonać na drodze umownej (przed notariuszem) oraz na drodze sądowej – w każdym przypadku dopuszczalne są ustępstwa (np. przekazanie swojego udziału za darmo). W przypadku sprzedaży za pośrednictwem sądu odbywa się ona w trybie przewidzianym dla egzekucji z nieruchomości.

Zobacz także: Koszty notarialne przy sprzedaży nieruchomości


Fizyczny podział

Podział nieruchomości jest możliwy jeśli:

Reklama

nieruchomość gruntowa posiada odpowiednie rozmiary (np. ponad 0,3 ha w przypadku nieruchomości rolnych), a także każda z wydzielonych działek dysponować będzie dostępem do drogi publicznej (zwykłym lub za pomocą służebności przejazdu).

nieruchomość budowlana (mieszkanie, dom) pozwala na jej podział na dwie niezależne części, spełniające warunki przewidziane dla lokalu mieszkalnego (np. wydzielone wejścia). Podział może nastąpić wg płaszczyzny poziomej lub pionowej budynku.

Więcej o podziale nieruchomości gruntowych: czytaj

W przypadku fizycznego podziału można zastosować model mieszany – tj. np. podzielić nieruchomość na dwie części przy jednoczesnej spłacie współwłaściciela, który dysponował większym udziałem (np. przy strukturze ¾ do ¼).

Przejęcie na własność przez jednego ze współwłaścicieli

Jeśli jedno z byłych konkubentów jest w stanie przejąć nieruchomość na własność za spłatą drugiego – może tego dokonać zarówno na drodze umownej, jak i sądowej. W obu przypadkach można ustalić sposób, wysokość oraz terminy zapłaty (np. rozłożyć opłaty na raty). W przypadku umownego zniesienia współwłasności w ten sposób, warto zobowiązać przejmującego konkubenta do poddania się egzekucji w akcie notarialnym (w przypadku opóźnienia w spłatach, nie jest konieczne wytaczanie powództwa, a jedynie opatrzenie aktu notarialnego klauzulą wykonalności – z takim dokumentem, można skierować się bezpośrednio do komornika).

Sprzedaż i podział pieniędzy pomiędzy współwłaścicieli

Jeśli powyższe rozwiązania nie są możliwe – sprzedaż nieruchomości jest sposobem, który pozwoli na łatwiejsze rozliczenia pomiędzy byłymi konkubentami. Z kwoty sprzedaży łatwiej rozliczyć także dodatkowe płatności (np. wyrównanie nakładów – o czym w dalszej części artykułu).

Zobacz także: Jak przygotować nieruchomość na sprzedaż?

Co do zasady podział kwoty uzyskanej ze sprzedaży następuje zgodnie z posiadanymi udziałami w nieruchomości.


W przypadku sprzedaży na drodze sądowej – z reguły (biorąc pod uwagę sposób prowadzenia licytacji z nieruchomości) otrzymamy mniej pieniędzy niż w przypadku sprzedaży we własnym zakresie. Wynika to raz ze sposobu oszacowania wartości nieruchomości (który może odbiegać od wartości rynkowej) dwa – z faktu ustalania ceny wyjściowej licytacji poniżej wartości oszacowania.

Zobacz także: Niezbędne informacje przy sprzedaży nieruchomości

Jeśli nieruchomość należała do jednego z konkubentów

Reklama

Nierzadko zdarza się, że nieruchomość użytkowana przez oboje konkubentów, stanowi własność tylko jednego z nich (np. posiadał ją wcześniej, czy też z uwagi na dużą zdolność kredytową, był w stanie samodzielnie wziąć kredyt mieszkaniowy). Po rozpadzie związku – drugi konkubent z reguły znajduje się w gorszej pozycji – nie dysponując żadnym prawem do nieruchomości. Nie jest jednak pozbawiony innych roszczeń.

W przypadku, w którym konkubent łożył na utrzymanie mieszkania – poprzez ponoszenie nakładów na cudzą nieruchomości – w postaci, np. udziału w spłacie raty kredytu, partycypacji w kosztach remontu – wartość tych nakładów może być przez niego dochodzona od właściciela nieruchomości. Zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem Sądu Najwyższego (m.in. wyrok SN z dnia 22 czerwca 2007 r. sygn. Akt V CSK 114/07) – konkubent taki może domagać się zwrotu połowy nakładów poczynionych na nieruchomość – tak jak posiadacz samoistny w stosunku do właściciela nieruchomości (art. 226 kc) – o ile, nie osiągnął korzyści z poniesionych nakładów (np. dochodu z wynajmu domu itp.).

Zobacz także: Przeniesienie własności nieruchomości a zabezpieczenie wierzytelności


Roszczenia takie przedawniają się z upływem roku od dnia wydania nieruchomości (w naszym przypadku – od dnia opuszczenia lokalu przez jednego z konkubentów).

Zobacz także: Zniesienie współwłasności przy sprzedaży nieruchomości

Sąd na rozliczenie polubowne

Jak to było już sygnalizowane – każdy sposób rozliczenia konkubinatu w zakresie wspólnych nieruchomości może być osiągnięty zarówno na drodze polubownej (umowa), jak i sądowej – oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy:

Droga sądowa:

 •  jedyna alternatywa w przypadku braku porozumienia
 •  niższe koszty (z reguły stałe wpisy w przypadku zniesienia współwłasności – wpis stosunkowy 5% w przypadku rozliczenia nakładów).
 •  dłuższy czas rozwiązania sprawy – w zależności od stopnia „zaangażowania” uczestników oraz sądu – sprawa może toczyć się latami.

Umowa

 •  możliwa w sytuacji zgody co do wszystkich warunków porozumienia
 •  szybka – skutki następują od ręki
 •  droższa od drogi sądowej (taksa notarialna naliczana od wartości transakcji).

Zobacz także: Istota umowy o przekazanie nieruchomości

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Dom
  1 sty 2000
  19 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ceny mieszkań rosną wolniej niż zarobki

  Ceny mieszkań. W trakcie trwającej hossy mieszkaniowej pensje Polaków wzrosły o prawie 53% - sugerują dane GUS. To prawie tyle, o ile zdrożały w międzyczasie nieruchomości. W ostatnim kwartale znowu pensje wyprzedziły ceny. Oby nie na chwilę.

  Opłacalność fotowoltaiki - co się zmieni od 2022 roku?

  Opłacalność fotowoltaiki. Szykują się duże zmiany na rynku fotowoltaiki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy, który m.in. reguluje nowe zasady dla prosumentów. Co to oznacza? Jak mówi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE - „Magazyny energii staną się niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej”. Dla rynku PV niebawem rozpocznie się nowy rozdział.

  Polski Ład napędzi ceny mieszkań. Będzie drożej

  Polski Ład. Mieszkania to wciąż atrakcyjna lokata kapitału, dlatego ich ceny pomimo pandemii idą cały czas w górę. Eksperci prognozują, że wprowadzenie Polskiego Ładu przyczyni się do zwiększenia inflacji, a tym samym do jeszcze wyższych wzrostów cen mieszkań. W praktyce może być trudniej uzyskać kredyt hipoteczny, a tym samym kupić nowe lokum.

  Czy zabraknie ziemi pod inwestycje deweloperskie?

  Inwestycje mieszkaniowe. Dwa lata temu aż 11% inwestorów wskazywało trudniej dostępne grunty jako czynnik, który może mieć negatywny wpływ na liczbę planowanych inwestycji. Ostatni rok zweryfikował te obawy i jedno trzeba przyznać - niska podaż gruntów, w połączeniu z ich rosnącymi cenami sprawiają, że inwestycje deweloperskie coraz częściej powstają w nowych lokalizacjach. Czy w związku z tym, że pozyskiwanie atrakcyjnych działek pod nowe inwestycje mieszkaniowe staje się coraz bardziej skomplikowane a deweloperzy budują mniej? Wręcz przeciwnie.

  Przewody wentylacyjne w budynkach mieszkalnych - nowe przepisy

  Przewody wentylacyjne w budynkach mieszkalnych. Obowiązujący obecnie wymóg wykonania przewodów wentylacyjnych z materiałów niepalnych nie będzie miał już zastosowania do domów jednorodzinnych. Natomiast w przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w których wydzielono dwa lokale mieszkalne albo jeden lokal mieszkalny i lokal użytkowy, oraz w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, w obrębie jednego lokalu mieszkalnego zostanie dopuszczone stosowanie przewodów wentylacyjnych o klasie reakcji na ogień co najmniej E. Takie zmiany wynikają z projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, który aktualnie jest poddawany konsultacjom publicznym.

  Rośnie atrakcyjność inwestowania w nieruchomości

  Inwestycje w nieruchomości cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dzięki dużemu popytowi na rynku zyskują firmy wyspecjalizowane w obsłudze takich inwestorów i lokali.

  Kto nie dostanie kredytu mieszkaniowego?

  Kredyt mieszkaniowy. Na brak pieniędzy banki nie mogą dziś narzekać. To pomaga im wypłacać Polakom rekordowe kwoty w formie kredytów mieszkaniowych. Nie jest jednak tak, że każdy chętny dostaje kredyt. Mniej więcej 3 osoby na 10 odchodzą z kwitkiem – sugerują szacunki BIK.

  Domek letniskowy - monitoring i inne smart zabezpieczenia

  Domek letniskowy - zabezpieczenia. W okresie wakacyjnym właściciele domków letniskowych znacznie częściej odwiedzają swoje oazy spokoju w górach, na wsi lub nad jeziorami. Weekendowe wypady, choć dające mieszkańcom miast upragnione wytchnienie od miejskiego zgiełku, wiążą się również z szeregiem czynności, o których trzeba pamiętać, aby właściwie zabezpieczyć domek przed wyjazdem. Podpowiadamy, jak w prosty sposób poprawić komfort i bezpieczeństwo w takich miejscach.

  Projektowanie osiedli - aktualne trendy

  Projektowanie osiedli. Czy pandemia zmieniła sposób projektowania osiedli mieszkaniowych? Jakie nowe rozwiązania wprowadzają deweloperzy, jeśli chodzi o aranżację budynków, części wspólnych i miejsc przeznaczonych do rekreacji w realizowanych projektach? Jakie trendy dają się zauważyć?

  Mieszkaniówka ma się dobrze. Deweloperzy biją kolejne rekordy

  Rynek nieruchomości. Ostatni rok wywołał sporo zamieszania w gospodarce światowej. Pomimo początkowych obaw, mieszkaniówka okazała się wirusoodporna, a rynek zalicza dalsze wzrosty. Nieruchomości wciąż drożeją, zainteresowanych zakupem nowego lokum nie brakuje, a deweloperzy osiągają rekordowe wyniki.

  Maksymalna opłata za śmieci uzależniona od ilości zużytej wody - zmiany w ustawie śmieciowej

  Maksymalna wysokość opłaty za odpady, obliczana na podstawie metody od ilości zużytej wody ma wynosić 7,8 proc. dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. ok. 150 zł - poinformowało we wtorek 15 czerwca 2021 r. Centrum Informacyjne Rządu.

  Zarządzanie firmą budowlaną - dostęp do danych w czasie rzeczywistym

  Zarządzanie firmą budowlaną. Sektor budowlany wyszedł obronną ręką z zawirowań związanych z pandemią koronawirusa. Duży wpływ miały m.in. inwestycje zakontraktowane jeszcze przed wybuchem pandemii. Jednak wydajność prac prowadzonych w zaostrzonym reżimie sanitarnym spadła o ok. 5-20 proc. (zob. Raport PZPB “Sektor budownictwa w obliczu COVID-19”). Poszukiwanie możliwości optymalizacji powinno być więc jednym z priorytetów tej branży. Szansą na znaczne poprawienie wyników oraz lepszą organizację pracy jest bieżący dostęp do danych oraz ich analiza, która pozwala podejmować słuszne decyzje biznesowe.

  Wynajem - jedno mieszkanie, podwójny zysk

  Wynajem nieruchomości. W obliczu rosnącej inflacji, która w maju br. sięgnęła już blisko 5%, warto zastanowić się, co zrobić, aby zaoszczędzone pieniądze nie straciły na wartości. Jedną z inwestycji, po którą wciąż chętnie sięgają Polacy są nieruchomości. Mimo rosnących cen mieszkań, nadal jest to najbezpieczniejsza i najpewniejsza forma lokaty kapitału. Ponadto na rynku pojawił się nowy produkt mający przyspieszyć zwrot z takiej inwestycji – tzw. Wehikuł Inwestycyjny.

  Mixed-use, czyli budownictwo wielofunkcyjne

  Budownictwo wielofunkcyjne - mixed-use. Nowoczesne kompleksy wielofunkcyjne, otwarte na interakcje społeczne i zapewniające lokalne potrzeby, które wygrywają dziś z tradycyjnymi biurowcami, wyznaczają kierunek rozwoju inwestycji w sektorze komercyjnym.

  Lokalny program "Mój Deszcz"

  Lokalny program "Mój Deszcz". Miejski program dotacji do łapania deszczówki, uzupełniający program centralny, rozpoczyna samorząd Gliwic. Na wykonanie zbiorników do łapania i wykorzystania wód deszczowych ma być przeznaczone do 4 tys. zł – w ramach półmilionowego budżetu.

  Rynek nieruchomości biurowych w Europie

  Rynek nieruchomości biurowych. Z powodu pandemii Covid-19 spadło zapotrzebowanie na biura w Europie i inwestycje w nowe nieruchomości. W Londynie ten trend zaczyna się odwracać. We Francji wzrasta zapotrzebowanie na zielone dachy i tarasy. W Szwecji myśli się o "biurach przyszłości". Nadal puste pozostają biura we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku. Wynajem 50-metrowego mieszkania bez liczników i opłat dodatkowych to wydatek od 800 zł miesięcznie. W drogich zazwyczaj Wrocławiu czy Krakowie można znaleźć oferty oscylujące wokół 1000 zł. Aż 5890 zł to najwyższa stawka w Warszawie. Za tak duże różnice odpowiada m.in. lokalizacja i standard wykończenia.

  Dynamiczny wzrost aktywności deweloperów

  Rynek nowych nieruchomości mieszkaniowych. Obserwujemy dynamiczny wzrost aktywności deweloperów. Znacznie więcej wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji.

  Program „Ciepła woda bez piecyka” - do 200 tys. zł dofinansowania

  Program „Ciepła woda bez piecyka”. Do 200 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, którzy przystąpią do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Zakłada on zastępowanie piecyków łazienkowych centralną instalacją ciepłej wody.

  Czy deweloperzy będą budować na gruntach gminnych?

  Inwestycje mieszkaniowe. Czy będą powstawać osiedla na gruntach gminnych w ramach współpracy opartej o nowe przepisy dotyczące rozliczania lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, tzw. ustawy lokal za grunt? Jak deweloperzy oceniają możliwość realizacji projektów w nowym programie? Czy gminne grunty są dla nich interesujące?

  Kredyt denominowany w walucie obcej - wyrok TSUE dot. przedawnienia zwrotu pieniędzy

  Kredyt denominowany w walucie obcej. Wobec konsumenta, który zawarł umowę kredytu denominowanego w walucie obcej i nie ma wiedzy w zakresie nieuczciwego charakteru warunku zawartego w umowie kredytu, nie może obowiązywać jakikolwiek termin przedawnienia w odniesieniu do zwrotu kwot zapłaconych na podstawie tego warunku - orzekł 10 czerwca 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawach dotyczących kredytów denominowanych we franku szwajcarskim (CHF), gdzie walutą spłaty było euro (EUR). Zdaniem TSUE, informacje przekazane konsumentowi przez kredytodawcę dotyczące istnienia ryzyka kursowego nie spełniają wymogu przejrzystości, jeżeli opierają się na założeniu, że parytet między walutą rozliczeniową a walutą spłaty pozostanie stabilny przez cały okres obowiązywania tej umowy.

  Jak zainwestować z sukcesem w lokal pod wynajem?

  Wynajem nieruchomości. Najważniejsze czynniki decydujące o biznesowym sukcesie inwestowania w nieruchomości na wynajem to lokalizacja, która jest dobrze skomunikowana, bliskość terenów zielonych i elastyczność funkcji.

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji. Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, podpisana już przez prezydenta, umożliwi prowadzenie sprzedaży nieruchomości w drodze e-licytacji.

  Inteligentny dom - czego oczekują Polacy?

  Inteligentny dom. Ponad 50% Polaków deklaruje, że bardziej niż jeszcze rok temu zwraca uwagę na oszczędności na rachunkach – wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research dla Netatmo. Potrzeba oszczędności jest najczęstszą zachętą do zakupu urządzeń smart home. Polacy kupują też inteligentne rozwiązania aby ułatwić sobie życie, co ma szczególne znaczenie teraz, gdy więcej czasu spędzamy w domu. W ciągu ostatniego roku urządzenie smart home kupił już co dziesiąty z nas.

  Fotowoltaika - zmiany w rozliczeniach prosumentów od 2022 roku

  Fotowoltaika - zmiany w rozliczeniach prosumentów od 2022 roku. Mimo zmian w systemie rozliczeń prosumentów nadal opłacalna będzie instalacja paneli fotowoltaicznych (PV) i produkcja z nich prądu - podkreślił 9 czerwca 2021 r. wiceszef Ministerstwa Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska. Dodał, że ci którzy zainstalują panele do końca 2021 r. będą rozliczać się na dotychczasowych zasadach przez 15 lat.