reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Chcesz sprzedać nieruchomość – ureguluj podatek od spadków i darowizn

Chcesz sprzedać nieruchomość – ureguluj podatek od spadków i darowizn

Jeśli nabyłeś mieszkanie w drodze spadkobrania lub zasiedzenia – przed jego sprzedażą musisz uregulować kwestie związane z podatkiem od spadków i darowizn. W innym wypadku notariusz nie sporządzi aktu notarialnego.

Kiedy nabycie nieruchomości obciążone jest podatkiem od spadków i darowizn

Co do zasady, podatkiem od spadków i darowizna obciążone jest nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych tytułem:

  • dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;
  • darowizny, polecenia darczyńcy;
  • zasiedzenia;
  • nieodpłatnego zniesienia współwłasności;
  • zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;
  • nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

W przypadku nabycia własności nieruchomości (ew. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, czy użytkowania wieczystego) – najbardziej kłopotliwe może okazać się nabycie w drodze dziedziczenia i zasiedzenia (lub na podstawie innego orzeczenia sądu) – w przypadku przekazania własności w drodze czynności prawnej, notariusz pobiera podatek od spadków i darowizn (lub dokonuje zgłoszenia z uwagi na ulgę podatkową) i możemy mieć pewność, że został on uregulowany.

Zobacz także: Zgoda małżonka potrzebna do dokonania sprzedaży nieruchomości

Co zrobić jeśli podatek został uregulowany (lub uzyskaliśmy zwolnienie)

Jeśli zapłaciliśmy podatek od spadków i darowizn z uwagi na nabycie nieruchomości (lub skorzystaliśmy z jednej z ulg podatkowych) – przed dokonaniem jej zbycia musimy wystąpić do urzędu skarbowego, właściwego z uwagi na miejsce położenia nieruchomości, o wydanie zaświadczenia o tym, że nabycie było zwolnione z podatku, podatek został zapłacony lub się przedawnił.

Zaświadczenie nie ulega „przeterminowaniu”, więc możemy o nie wystąpić, nie planując jeszcze sprzedaży (tak żeby w przypadku transakcji już nim dysponować).

Wydanie zaświadczenia wymaga uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 17zł.

Z uwagi na konstrukcję momentu powstania obowiązku podatkowego, praktycznie niemożliwe jest jego przedawnienie. W przypadku nieuiszczenia podatku przy nabyciu nieruchomości, złożenie wniosku o stwierdzenie jego przedawnienia może spowodować ponowne powstanie obowiązku podatkowego – z uwagi na powołanie się przed organem podatkowym na fakty nabycia (art.  6 ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn).

Jeśli wniosek sporządziliśmy prawidłowo, a z tytułu nabycia uregulowaliśmy podatek od spadków i darowizn – w ciągu 30 dni od otrzymania wniosku, urząd skarbowy powinien wystawić odpowiednie zaświadczenie.

Zobacz także: Jak przygotować nieruchomość na sprzedaż?

Jeśli podatek nie został uregulowany

Jeśli nabycia nieruchomości, obłożonego obowiązkiem podatkowym, nie zgłosiliśmy do opodatkowania – przed sprzedażą nieruchomości konieczne będzie dokonanie odpowiedniego zgłoszenia (druk SD Z3) – po czym zostanie naliczony podatek od spadków i darowizn, po którego uiszczeniu będziemy mogli otrzymać zaświadczenie opisane powyżej.

W przypadku przekroczenia terminów na skorzystanie z ulg podatkowych (w szczególności z tytułu art. 4a ustawy – tj. zupełnego zwolnienia dla najbliższej rodziny) – nie mogą być one przywrócone (ulga przepada).

Kiedy notariusz nie sporządzi aktu notarialnego

Zgodnie z art. 19 ust. 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn – notariusz odmawia sporządzenia aktu lub poświadczenia podpisów pod dokumentem, przedmiotem, którego jest zbycie praw do spadku, lub  zbycie, lub obciążenie rzeczy, lub praw majątkowych uzyskanych w sposób, który powoduje powstanie obowiązku podatkowego – bez wymaganego zaświadczenia lub zgody naczelnika urzędu skarbowego.

Oznacza to, że nie tylko nieruchomości nie będziemy mogli sprzedać (wymóg aktu notarialnego) – lecz także nie poświadczymy podpisu np. pod zgodą na obciążenie nieruchomości hipoteką. Notariusz nie sporządzi także umów darowizny, zniesienia współwłasności czy ustanowienia służebności odnośnie nieruchomości, której stan podatkowy jest nieuregulowany.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Uścimiak

Prawnik, specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa i postępowania karnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama