reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Pomoc w spłacie kredytu a podatki

Pomoc w spłacie kredytu a podatki

Młode osoby biorące kredyt mieszkaniowy często mogą liczyć na pomoc rodziny lub innych osób w jego spłacie. Niestety jakkolwiek może się to wydawać niesprawiedliwe – może się to wiązać z powstaniem obowiązku podatkowego po stronie kredytobiorcy.

Kogo może dotyczyć problem

Generalnie kwestia wsparcia i niejako wspólnej spłaty kredytu – może być problematyczna (w związku z obowiązkami podatkowymi) w sytuacji gdy kredytobiorcą jest jedynie jedna z osób faktycznie ponoszących jego koszty.

Anna K. wzięła samodzielnie kredyt hipoteczny. Z uwagi na wzrost raty po zmianie kursu waluty, w której kredyt jest denominowany – korzysta z pomocy rodziców, którzy co miesiąc przelewają jej 1000 zł na pomoc w spłacie zobowiązań.

W przypadku dwóch (lub większej ilości osób) które solidarnie spłacają kredyt – ich partycypacja w spłacie, z punktu widzenia podatkowego jest obojętna.

Kiedy wspiera nas rodzina

W sytuacji opisanej w przykładzie – rodzice dokonują cyklicznej darowizny na rzecz swojej córki. W związku z powyższym mamy do czynienia z powstaniem obowiązku podatkowego w zakresie podatku od spadków i darowizn.

Biorąc jednak pod uwagę bliski stopień pokrewieństwa (I grupa podatkowa) Anna K. może skorzystać z kilku zwolnień w tym zakresie:

1. kwota wolna od podatku

Zgodnie z art. 9 ustawy o podatku od spadków i darowizn – darowizny w kwocie do  9.637 zł udzielone przez osobę w I grupie podatkowej na przestrzeni 5 lat – podlegają zwolnieniu podatkowemu bez potrzeby składania deklaracji podatkowych.

W przypadku darowizny udzielanej przez rodziców z ich majątku wspólnego – powyższy limit w naszym przypadku ulega podwojeniu (po 9.637 zł od każdego z rodziców).

2. Zwolnienie podatkowe dla darowizn na cele mieszkaniowe

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt. 5 ww. ustawy – zwolnieniu podlega darowizna w kwocie 9.637 zł od jednej osoby z I grupy podatkowej (do maksymalnie 19274 zł od kilku osób) przeznaczone (w ciągu 12 miesięcy od daty otrzymania)na spłatę zabezpieczonego hipoteką kredytu mieszkaniowego wraz z odsetkami. Limit obowiązuje 5 lat i nie potrzebuje składania deklaracji.

3. Zwolnienie podatkowe dla najbliższej rodziny

Rodzice znajdują się w tzw. grupie 0 (czyli I grupie podatkowej z pominięciem teściów) – co oznacza, że po wyczerpaniu powyższych limitów można skorzystać ze zwolnienia zupełnego określonego w art. 4a ustawy.

Zwolnienie w przypadku gotówki możliwe jest jedynie w przypadku dokonania ich poprzez przelew bankowy lub przekaz pocztowy.

W przypadku ww. zwolnienia, konieczne jest dokonanie zgłoszenia do US na druku SD-Z2 (w ciągu 6 miesięcy od otrzymania darowizny). Nie ma limitu dla kwot ani ilości darowizn.

Jak widać z przedstawionych limitów kwot Anna K. może otrzymywać od rodziców przelewy na spłatę kredytu przez 38 miesięcy (a więc następne 3 lata). Dopiero po tym okresie pojawi się konieczność dokonywania zgłoszeń do urzędu skarbowego – celem uniknięcia konieczności płacenia podatku od darowizn.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KDP Tax

Kancelaria doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama