| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Pomoc w spłacie kredytu a podatki

Pomoc w spłacie kredytu a podatki

Młode osoby biorące kredyt mieszkaniowy często mogą liczyć na pomoc rodziny lub innych osób w jego spłacie. Niestety jakkolwiek może się to wydawać niesprawiedliwe – może się to wiązać z powstaniem obowiązku podatkowego po stronie kredytobiorcy.

Kogo może dotyczyć problem

Generalnie kwestia wsparcia i niejako wspólnej spłaty kredytu – może być problematyczna (w związku z obowiązkami podatkowymi) w sytuacji gdy kredytobiorcą jest jedynie jedna z osób faktycznie ponoszących jego koszty.

Anna K. wzięła samodzielnie kredyt hipoteczny. Z uwagi na wzrost raty po zmianie kursu waluty, w której kredyt jest denominowany – korzysta z pomocy rodziców, którzy co miesiąc przelewają jej 1000 zł na pomoc w spłacie zobowiązań.

W przypadku dwóch (lub większej ilości osób) które solidarnie spłacają kredyt – ich partycypacja w spłacie, z punktu widzenia podatkowego jest obojętna.

Kiedy wspiera nas rodzina

W sytuacji opisanej w przykładzie – rodzice dokonują cyklicznej darowizny na rzecz swojej córki. W związku z powyższym mamy do czynienia z powstaniem obowiązku podatkowego w zakresie podatku od spadków i darowizn.

Biorąc jednak pod uwagę bliski stopień pokrewieństwa (I grupa podatkowa) Anna K. może skorzystać z kilku zwolnień w tym zakresie:

1. kwota wolna od podatku

Zgodnie z art. 9 ustawy o podatku od spadków i darowizn – darowizny w kwocie do  9.637 zł udzielone przez osobę w I grupie podatkowej na przestrzeni 5 lat – podlegają zwolnieniu podatkowemu bez potrzeby składania deklaracji podatkowych.

W przypadku darowizny udzielanej przez rodziców z ich majątku wspólnego – powyższy limit w naszym przypadku ulega podwojeniu (po 9.637 zł od każdego z rodziców).

2. Zwolnienie podatkowe dla darowizn na cele mieszkaniowe

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt. 5 ww. ustawy – zwolnieniu podlega darowizna w kwocie 9.637 zł od jednej osoby z I grupy podatkowej (do maksymalnie 19274 zł od kilku osób) przeznaczone (w ciągu 12 miesięcy od daty otrzymania)na spłatę zabezpieczonego hipoteką kredytu mieszkaniowego wraz z odsetkami. Limit obowiązuje 5 lat i nie potrzebuje składania deklaracji.

3. Zwolnienie podatkowe dla najbliższej rodziny

Rodzice znajdują się w tzw. grupie 0 (czyli I grupie podatkowej z pominięciem teściów) – co oznacza, że po wyczerpaniu powyższych limitów można skorzystać ze zwolnienia zupełnego określonego w art. 4a ustawy.

Zwolnienie w przypadku gotówki możliwe jest jedynie w przypadku dokonania ich poprzez przelew bankowy lub przekaz pocztowy.

W przypadku ww. zwolnienia, konieczne jest dokonanie zgłoszenia do US na druku SD-Z2 (w ciągu 6 miesięcy od otrzymania darowizny). Nie ma limitu dla kwot ani ilości darowizn.

Jak widać z przedstawionych limitów kwot Anna K. może otrzymywać od rodziców przelewy na spłatę kredytu przez 38 miesięcy (a więc następne 3 lata). Dopiero po tym okresie pojawi się konieczność dokonywania zgłoszeń do urzędu skarbowego – celem uniknięcia konieczności płacenia podatku od darowizn.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Poniewierka Kancelaria Radcy Prawnego

Kancelaria Radców Prawnych i Mediatorów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »