reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Czy budowa grilla stacjonarnego wymaga pozwolenia?

Czy budowa grilla stacjonarnego wymaga pozwolenia?

Jeśli dysponujemy przydomowym ogrodem, warto zainwestować w odpowiednio okazały (i praktyczny) grill – stacjonarny (np. murowany). W zależności jednak od tego o jak dużej okazałości mówimy oraz od tego czy planujemy dodatkowe udogodnienia (np. wiatę, siedziska) możemy mieć do czynienia z obowiązkiem dokonania odpowiedniego zgłoszenia.

Czy sam grill podlega zgłoszeniu?

Niniejszy tekst dotyczy stałych (stacjonarnych) grillów rekreacyjnych, których rozmiary nie powinny przytłaczać pozostałych elementów architektury (nie chodzi o „piece przemysłowe” na świeżym powietrzu).

Zobacz także: Rozbiórka budynków – kiedy wymagane jest pozwolenie?

Sama jednostka (grill) jako taka stanowi tzw. obiekt małej architektury. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego są to „niewielkie obiekty”, a w szczególności:

a) obiekty kultu religijnego, jak: kapliczki, krzyże przydrożne, figury,

b) posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej,

c) obiekty użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku, jak: piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki;

Grill stanowczo należy zaliczyć do kategorii ostatniej (katalog zawarty w ustawie jest wyłącznie przykładowy).

Ustawa prawo budowlane nie przewiduje żadnych obowiązków zgłoszenia obiektów małej architektury do organów nadzory budowlanego (pod warunkiem, że nie znajdują się w miejscu publicznym). Nie jest też istotne z jakich materiałów jest budowany oraz czy jest na stałe połączony z gruntem.

Co jeśli grill jest tylko elementem większej instalacji?

Jeśli oprócz grilla planujemy wybudowanie wiaty (dla zaproszonych gości czy rodziny), która nie będzie obiektem tymczasowym (np. wiata składana) – wykraczamy poza obiekt małej architektury.

W zależności od tego jak duża ma być nasza wiata – możemy mieć do czynienia jedynie z obowiązkiem dokonania odpowiedniego zgłoszenia i uzyskania pozwolenia na budowę.

Zgodnie z art. 29. ust. 1. pkt. 2. Ustawy prawo budowlane, pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wolnostojących wiat i altan o powierzchni zabudowy do 25m2. Planowanie takiej budowy wymaga jednak dokonania zgłoszenia w starostwie powiatowym, na 30 dni przed planowanym terminem robót.

Jeśli powierzchnia planowanego obiektu przekracza 25 m2 musimy wystąpić o pozwolenie na budowę (należy dołączyć projekt architektoniczny i wszystkie elementy niezbędne do uzyskania pozwolenia). Brak pozwolenia może spowodować sankcje w postaci obowiązku rozbiórki bądź grzywny.

Zobacz także: Co powinno znaleźć się w zgłoszeniu

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama