reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – zakres i właściwości

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – zakres i właściwości

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu należy do kategorii ograniczonych praw rzeczowych. Z prawem tym wiążą się dwa podstawowe uprawnienia: do korzystania z lokalu oraz do rozporządzania nim. Czym charakteryzuje się spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu i jaki jest jego zakres?

Zakres prawa

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest prawem zbywalnym, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. „Zbywalność” lokalu pozwala na jego sprzedaż, przekazanie w drodze darowizny, obciążenie hipoteką, wynajęcie (użyczenie). Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu podlega również dziedziczeniu – na zasadach ogólnych. Może również zostać przekazane w drodze testamentu. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu można utracić w drodze egzekucji.

Co do zasady, żeby nabyć spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu nie trzeba być członkiem spółdzielni. Wyjątek stanowi tzw. pierwotne nabycie – bezpośrednio od spółdzielni mieszkaniowej.

Wpis do księgi wieczystej

Osoba, która posiada spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu może założyć księgę wieczystą (nie jest to konieczne). Wówczas zostaje ona ujawniona w księdze jako uprawniony, ponieważ właścicielem lokalu i budynku pozostaje nadal spółdzielnia. Spółdzielnie mieszkaniowe mają obowiązek prowadzić rejestr lokali, dla których zostały założone oddzielne księgi wieczyste.  

Najem lub oddanie w bezpłatne używanie

Co do zasady, osoba posiadająca spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu może wynająć mieszkanie lub oddać je w bezpłatne używanie bez zgody spółdzielni. Wyjątek od powyższej reguły stanowi zmiana sposobu korzystania z lokalu lub przeznaczenia lokalu bądź jego części – w tych sytuacjach wymagana jest zgoda spółdzielni.

Dziedziczenie przez kilku spadkobierców

W przypadku dziedziczenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu przez kilku spadkobierców, powinni oni, w terminie roku od dnia otwarcia spadku, wyznaczyć spośród siebie pełnomocnika celem dokonywania czynności prawnych związanych z wykonywaniem tego prawa, włącznie z zawarciem w ich imieniu umowy o przeniesienie własności lokalu. W sytuacji bezskutecznego upływu tego terminu, na wniosek spadkobierców lub spółdzielni, sąd w postępowaniu nieprocesowym wyznaczy przedstawiciela.  

Zobacz także: Przymusowy zarząd spółdzielni mieszkaniowej

Utrata prawa

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu można utracić w sytuacjach przewidzianych w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych. Osoba korzystająca z lokalu, która długotrwale zalega z opłatami, rażąco lub uporczywie wykracza przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo zachowuje się w sposób niewłaściwy czyniąc korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, spółdzielnia może żądać, w trybie procesowym, sprzedaży lokalu na licytacji. W sytuacji opisanej powyżej, właścicielowi sprzedanego lokalu nie przysługuje lokal zamienny.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Spółdzielnia mieszkaniowa.
Spółdzielnia mieszkaniowa.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Łenczyński

przedsiębiorca, inicjator i lider „Beauty Razem” - Grupy Wsparcia dla Specjalistów i Przedsiębiorców Beauty

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama