| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – zakres i właściwości

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – zakres i właściwości

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu należy do kategorii ograniczonych praw rzeczowych. Z prawem tym wiążą się dwa podstawowe uprawnienia: do korzystania z lokalu oraz do rozporządzania nim. Czym charakteryzuje się spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu i jaki jest jego zakres?

Zakres prawa

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest prawem zbywalnym, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. „Zbywalność” lokalu pozwala na jego sprzedaż, przekazanie w drodze darowizny, obciążenie hipoteką, wynajęcie (użyczenie). Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu podlega również dziedziczeniu – na zasadach ogólnych. Może również zostać przekazane w drodze testamentu. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu można utracić w drodze egzekucji.

Co do zasady, żeby nabyć spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu nie trzeba być członkiem spółdzielni. Wyjątek stanowi tzw. pierwotne nabycie – bezpośrednio od spółdzielni mieszkaniowej.

Wpis do księgi wieczystej

Osoba, która posiada spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu może założyć księgę wieczystą (nie jest to konieczne). Wówczas zostaje ona ujawniona w księdze jako uprawniony, ponieważ właścicielem lokalu i budynku pozostaje nadal spółdzielnia. Spółdzielnie mieszkaniowe mają obowiązek prowadzić rejestr lokali, dla których zostały założone oddzielne księgi wieczyste.  

Najem lub oddanie w bezpłatne używanie

Co do zasady, osoba posiadająca spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu może wynająć mieszkanie lub oddać je w bezpłatne używanie bez zgody spółdzielni. Wyjątek od powyższej reguły stanowi zmiana sposobu korzystania z lokalu lub przeznaczenia lokalu bądź jego części – w tych sytuacjach wymagana jest zgoda spółdzielni.

Dziedziczenie przez kilku spadkobierców

W przypadku dziedziczenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu przez kilku spadkobierców, powinni oni, w terminie roku od dnia otwarcia spadku, wyznaczyć spośród siebie pełnomocnika celem dokonywania czynności prawnych związanych z wykonywaniem tego prawa, włącznie z zawarciem w ich imieniu umowy o przeniesienie własności lokalu. W sytuacji bezskutecznego upływu tego terminu, na wniosek spadkobierców lub spółdzielni, sąd w postępowaniu nieprocesowym wyznaczy przedstawiciela.  

Zobacz także: Przymusowy zarząd spółdzielni mieszkaniowej

Utrata prawa

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu można utracić w sytuacjach przewidzianych w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych. Osoba korzystająca z lokalu, która długotrwale zalega z opłatami, rażąco lub uporczywie wykracza przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo zachowuje się w sposób niewłaściwy czyniąc korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, spółdzielnia może żądać, w trybie procesowym, sprzedaży lokalu na licytacji. W sytuacji opisanej powyżej, właścicielowi sprzedanego lokalu nie przysługuje lokal zamienny.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »