reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Remont domu a przebudowa budynku

Remont domu a przebudowa budynku

Roboty polegające na przebudowie lub dobudowie domu często są mylnie kwalifikowane jako remont budynku. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, przebudowa domu nie jest tożsama z remontem domu. Warto zwrócić na to uwagę, żeby unikną przykrych konsekwencji prawnych.

Przebudowa

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego przez przebudowę należy rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, takich jak: kubatura (pojemność, objętość), powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji.

Remont

Prawo budowlane mianem remontu określa wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

Remont a pozwolenie na budowę

Wykonywanie robót budowlanych polegających na remoncie istniejących obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych nie wymaga pozwolenia na budowę. Wyjątek w tej kwestii stanowi remont obiektów wpisanych do rejestru zabytków – wymaga on uzyskania pozwolenia na budowę.

Zgłoszenie właściwemu organowi

Mimo, że remont nie wymaga pozwolenia na budowę, fakt jego podjęcia należy zgłosić właściwemu organowi. Inwestor musi dokonać zgłoszenia przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. Do wykonywania ww. robót inwestor może przystąpić, o ile w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie sprzeciwu i nie później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia. 

Zobacz także: Rozbiórka budynków – kiedy wymagane jest pozwolenie?

Przebudowa a pozwolenie na budowę

Niestety, w przypadku przebudowy, nie wystarczy zgłoszenie podjęcia robót właściwemu organowi. Przebudowa budynku wymaga pozwolenia na budowę. Zgodnie z prawem budowlanym roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę.

Pod pojęciem robót budowlanych należy rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego. Natomiast budowa to wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowa, rozbudowa, nadbudowa obiektu budowlanego.

Jak odróżnić remont od przebudowy?

Z pewnością odróżnienie robót, które stanowią tylko remont, od tych, które będą już przebudową może przysporzyć wielu trudności. Należy zwrócić uwagę, że zmiana pokrycia dachu będzie zakwalifikowana jako remont, natomiast zmiana konstrukcji dachu – to przebudowa. Przebudową będzie również powiększenie lub pomniejszenie otworów okiennych (drzwiowych), wykonanie lukarny na poddaszu (jest to pionowe okienko na dachu doświetlające poddasze).

Zobacz serwis: Prawo budowlane

Podstawa prawna

Ustawa z 7.07.1994 r.  – Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2010 r., Nr 243, poz. 1623 ze zm.)

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Remont domu.
Remont domu.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama