REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przyłącze gazowe do domu jednorodzinnego – kwestie formalnoprawne

Agnieszka Wiśniewska
Przyłącze gazowe.
Przyłącze gazowe.

REKLAMA

REKLAMA

Przyłączenie domu jednorodzinnego do sieci gazowej wymaga dopełnienia wielu formalności. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy spełniamy wymogi określone przepisami prawa budowlanego i energetycznego, a także te ustalone przez dostawcę gazu. Procedura wykonania przyłącza trwa kilka miesięcy.

Warunki techniczne

Zaopatrzenie budynku jednorodzinnego w gaz i instalacje gazowe powinno odpowiadać potrzebom użytkowym oraz warunkom wynikającym z własności fizykochemicznych gazu, a także warunkom technicznym przyłączenia do sieci gazowej, które zostały określone przez dostawcę gazu.  

REKLAMA

Przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się przesyłaniem lub dystrybucją paliw ma obowiązek zawarcia umowy o przyłączenie do sieci z podmiotami ubiegającymi się o przyłączenie do sieci, o ile  istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia do sieci i dostarczania tych paliw, a żądający zawarcia umowy spełnia warunki przyłączenia do sieci i odbioru. W przypadku odmowy przedsiębiorstwa energetycznego, jest ono obowiązane niezwłocznie pisemnie powiadomić o niej Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki i zainteresowany podmiot, podając przyczyny odmowy. 

Wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci

Podmiot zainteresowany przyłączeniem do sieci gazowej musi złożyć odpowiedni wniosek w przedsiębiorstwie energetycznym. Do wniosku o określenie warunków przyłączenia do sieci należy dołączyć projekt zagospodarowania działki lub terenu sporządzony na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub na mapie jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, z zaznaczonymi przyłączanymi urządzeniami, instalacjami lub sieciami. Z reguły, aktualną mapę do celów projektowych zamawiamy u geodety. Wzory formularzy i potrzebne informacje dotyczące wniosku o określenie warunków przyłączenia do sieci można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych przedsiębiorstw energetycznych.

Zobacz także: Służebność przesyłu – przypadki jej ustanowienia

Zgoda gazowni na przyłączenie do sieci

REKLAMA

W przypadku uzyskania zgody na przyłączenie do sieci, podmiot ubiegający się o przyłącze podpisuje umowę z przedsiębiorstwem energetycznym i wnosi odpowiednią opłatę. Zdarza się, że spółka gazownictwa kompleksowo realizuje przyłączenie do sieci (zaczynając od projektu – chyba, że projekt taki wchodzi w skład projektu domu, przez uzgodnienia, zgłoszenia i odbiór techniczny).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowa o przyłączenie do sieci określa nakłady na przyłączenie, wysokość opłaty przyłączeniowej, obowiązki stron umowy oraz termin realizacji inwestycji przyłączenia do sieci gazowej.

Ostatnią czynnością jest odbiór techniczny, w obecności inwestora i wykonawcy, instalacji gazowej.  Po dokonaniu odbioru, podmiot ubiegający się o przyłączenie do sieci podpisuje umowę sprzedaży gazu. Zakład dokonuje montażu gazomierza i rozpoczyna dostawę gazu.

Zlecenie wykonania instalacji firmie z uprawnieniami

Po podpisaniu umowy o przyłączenie, możemy zlecić wykonanie instalacji firmie posiadającej ważne uprawnienia budowlane w zakresie eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci gazowych. Pierwszym krokiem jest zlecenie wykonania projektu wewnętrznej instalacji gazowej, o ile nie stanowi on części projektu domu. Warto zaznaczyć, że do budowy (rozbudowy) instalacji gazowej i zamontowania odbiorników gazowych konieczne jest uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę obejmującej budowę (czy też przebudowę, rozbudowę instalacji gazowej). Pozwolenia na budowę instalacji nie wymaga się, jeżeli wchodzi ono w skład pozwolenia na budowę domu. Kolejny krok to uzyskanie pozytywnej opinii kominiarskiej, a następnie wykonanie próby szczelności instalacji. Po dokonaniu ww. czynności zakład gazowniczy dokonuje odbioru technicznego instalacji (w obecności inwestora i wykonawcy). Po odbiorze technicznym instalacji, inwestor podpisuje umowę sprzedaży gazu. Zakład dokonuje montażu gazomierza i rozpoczyna dostawę gazu.

Zobacz serwis: Dom i działka

Podstawa prawna

Ustawa z 10.04.1997 r. – Prawo energetyczne (t.j. Dz.U. z 2006 r., Nr 89, poz. 625 ze zm.)

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 2.07.2010 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu gazowego (Dz.U. z 2010 r., Nr 133, poz. 891 ze zm.)

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2002 r., Nr 75, poz. 690 ze zm.)

Ustawa z 7.07.1994 r. – Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2010 r., Nr 243, poz. 1623 ze zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

REKLAMA