reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Darowizna domu od teściów a obowiązek podatkowy

Darowizna domu od teściów a obowiązek podatkowy

Z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika, że przedmioty majątkowe nabyte w drodze darowizny należą do majątku osobistego małżonka, który został obdarowany, o ile darczyńca nie postanowił inaczej. Jeżeli teściowie dokonają darowizny domu na rzecz córki i zięcia, ze zwolnienia od zapłaty podatku będzie mogła skorzystać jedynie córka.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn wskazuje, że jedynie najbliższa rodzina, tj. małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha, może zostać zwolniona z obowiązku zapłaty podatku w przypadku nabycia domu.

Jaki podatek zapłaci współmałżonek?

W przypadku, gdy zięć lub synowa stali się, w wyniku uczynienia darowizny przez teściów, współwłaścicielami domu, muszą zapłacić podatek od spadków i darowizn. Ustawa kształtuje wysokość podatku w następujący sposób:

Kwoty nadwyżki w zł

Wysokość podatku

ponad

do

1) od nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej

10 278 zł

3 %

10 278 zł

20 556 zł

308 zł 30 gr i 5 % nadwyżki ponad 10 278 zł

20 556 zł

822 zł 20 gr i 7 % nadwyżki ponad 20 556 zł

Możliwość zmniejszenia wysokości podatku

Zięć lub synowa mogą skorzystać z ulgi podatkowej. W przypadku nabycia, w drodze darowizny, współwłasności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich czystej wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu. W odniesieniu do nabycia części (udziału) budynku mieszkalnego lub lokalu ulga przysługuje stosownie do wielkości udziału. 

Zobacz: Komu przysługuje dodatek mieszkaniowy?

Adam i Monika otrzymali od rodziców Moniki, w drodze darowizny, dom o powierzchni użytkowej 110m2. W wyniku powyższego stali się współwłaścicielami nieruchomości w ½. Adam może skorzystać z ulgi obejmującej wartość 55 m2 powierzchni użytkowej budynku.

Łączna wysokość powierzchni użytkowej budynku lub lokalu, uprawniająca do ulgi, nie może przekroczyć 110 m2.

Wymogi uprawniające do ulgi

Z ulgi może skorzystać małżonek, który:

1) w chwili nabycia posiadał obywatelstwo polskie lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) lub miał miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub na terytorium takiego państwa,

2) nie jest właścicielem innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub będąc nim przeniesie własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa albo gminy w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego; 

3) nie posiada (nie przysługuje mu) spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego własnościowego prawo do lokalu mieszkalnego lub wynikającego z przydziału spółdzielni mieszkaniowej: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekaże je zstępnym lub przekaże do dyspozycji spółdzielni, w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Darowizna domu, rodzina, podatki.
Darowizna domu, rodzina, podatki.

Darowizny, spadki, testamenty12.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

PFR Portal PPK Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama