reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Darowizna domu od teściów a obowiązek podatkowy

Darowizna domu od teściów a obowiązek podatkowy

Z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika, że przedmioty majątkowe nabyte w drodze darowizny należą do majątku osobistego małżonka, który został obdarowany, o ile darczyńca nie postanowił inaczej. Jeżeli teściowie dokonają darowizny domu na rzecz córki i zięcia, ze zwolnienia od zapłaty podatku będzie mogła skorzystać jedynie córka.

4) nie jest najemcą lokalu lub budynku, a będąc nim rozwiąże umowę najmu w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego; 

5) będzie zamieszkiwać, meldując się na pobyt stały, w nabytym lokalu lub budynku i nie dokona jego zbycia przez okres 5 lat: 

a) od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego – jeżeli w chwili złożenia zeznania lub zawarcia umowy darowizny mieszka i jest zameldowany na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku, 

b) od dnia zamieszkania potwierdzonego zameldowaniem na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku – jeżeli zamieszka i dokona zameldowania na pobyt stały w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego. 

Jak liczymy termin pięcioletni?

Pięcioletni termin liczy się od dnia zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego, o ile w tym dniu obdarowany mieszka i jest zameldowany w darowanym budynku lub lokalu. Jeżeli natomiast obdarowany nie mieszka w darowanym budynku i nie jest zameldowany na pobyt stały, 5 lat Liczy się od dnia zamieszkania potwierdzonego zameldowaniem na pobyt stały – zameldować trzeba się w ciągu roku od dnia zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego.

Zobacz serwis: Podatki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Darowizna domu, rodzina, podatki.
Darowizna domu, rodzina, podatki.

Przedsiębiorca i pracodawca w kryzysie – komplet e-booków59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama