REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizna domu od teściów a obowiązek podatkowy

Agnieszka Wiśniewska
Darowizna domu, rodzina, podatki.
Darowizna domu, rodzina, podatki.

REKLAMA

REKLAMA

Z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika, że przedmioty majątkowe nabyte w drodze darowizny należą do majątku osobistego małżonka, który został obdarowany, o ile darczyńca nie postanowił inaczej. Jeżeli teściowie dokonają darowizny domu na rzecz córki i zięcia, ze zwolnienia od zapłaty podatku będzie mogła skorzystać jedynie córka.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn wskazuje, że jedynie najbliższa rodzina, tj. małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha, może zostać zwolniona z obowiązku zapłaty podatku w przypadku nabycia domu.

REKLAMA

Jaki podatek zapłaci współmałżonek?

W przypadku, gdy zięć lub synowa stali się, w wyniku uczynienia darowizny przez teściów, współwłaścicielami domu, muszą zapłacić podatek od spadków i darowizn. Ustawa kształtuje wysokość podatku w następujący sposób:

Kwoty nadwyżki w zł

Wysokość podatku

ponad

do

1) od nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej

10 278 zł

3 %

10 278 zł

20 556 zł

308 zł 30 gr i 5 % nadwyżki ponad 10 278 zł

20 556 zł

822 zł 20 gr i 7 % nadwyżki ponad 20 556 zł

Możliwość zmniejszenia wysokości podatku

Zięć lub synowa mogą skorzystać z ulgi podatkowej. W przypadku nabycia, w drodze darowizny, współwłasności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich czystej wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu. W odniesieniu do nabycia części (udziału) budynku mieszkalnego lub lokalu ulga przysługuje stosownie do wielkości udziału. 

Zobacz: Komu przysługuje dodatek mieszkaniowy?

Adam i Monika otrzymali od rodziców Moniki, w drodze darowizny, dom o powierzchni użytkowej 110m2. W wyniku powyższego stali się współwłaścicielami nieruchomości w ½. Adam może skorzystać z ulgi obejmującej wartość 55 m2 powierzchni użytkowej budynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Łączna wysokość powierzchni użytkowej budynku lub lokalu, uprawniająca do ulgi, nie może przekroczyć 110 m2.

Wymogi uprawniające do ulgi

Z ulgi może skorzystać małżonek, który:

REKLAMA

1) w chwili nabycia posiadał obywatelstwo polskie lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) lub miał miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub na terytorium takiego państwa,

2) nie jest właścicielem innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub będąc nim przeniesie własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa albo gminy w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego; 

3) nie posiada (nie przysługuje mu) spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego własnościowego prawo do lokalu mieszkalnego lub wynikającego z przydziału spółdzielni mieszkaniowej: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekaże je zstępnym lub przekaże do dyspozycji spółdzielni, w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego

4) nie jest najemcą lokalu lub budynku, a będąc nim rozwiąże umowę najmu w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego; 

5) będzie zamieszkiwać, meldując się na pobyt stały, w nabytym lokalu lub budynku i nie dokona jego zbycia przez okres 5 lat: 

a) od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego – jeżeli w chwili złożenia zeznania lub zawarcia umowy darowizny mieszka i jest zameldowany na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku, 

b) od dnia zamieszkania potwierdzonego zameldowaniem na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku – jeżeli zamieszka i dokona zameldowania na pobyt stały w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego. 

Jak liczymy termin pięcioletni?

Pięcioletni termin liczy się od dnia zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego, o ile w tym dniu obdarowany mieszka i jest zameldowany w darowanym budynku lub lokalu. Jeżeli natomiast obdarowany nie mieszka w darowanym budynku i nie jest zameldowany na pobyt stały, 5 lat Liczy się od dnia zamieszkania potwierdzonego zameldowaniem na pobyt stały – zameldować trzeba się w ciągu roku od dnia zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego.

Zobacz serwis: Podatki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA