reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Zadatek a zaliczka - jaka różnica?

Zadatek a zaliczka - jaka różnica?

Zanim zawrzemy właściwą umowę kupna-sprzedaży nieruchomości, podpisujemy tzw. umowę przedwstępną, która określa istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Proces nabycia nieruchomości wiąże się również z zapłatą zaliczki lub zadatku. Czym różni się zaliczka od zadatku?

Wiele osób uważa, że zaliczka i zadatek oznaczają to samo. Nic bardziej mylnego. Warto odróżnić od siebie te dwa pojęcia i wskazać, czym się charakteryzują. Zawierając umowę kupna-sprzedaży nieruchomości łatwo będziemy mogli obliczyć co się nam opłaci – zaliczka czy zadatek.

Zadatek – jaką pełni funkcję?

Instytucja zadatku jest regulowana przez część szczególną Kodeksu cywilnego.  Poza tym, że zadatek staje się częścią ceny, o ile dojdzie do zawarcia umowy, pełni on funkcję zabezpieczenia umowy – chroni obydwie strony transakcji  przed niewywiązaniem się z zawartego przyrzeczenia. Zgodnie z definicją zawartą w k.c. zadatek dany przy zawarciu umowy ma takie znaczenie, że w przypadku niewykonania przyrzeczenia przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.  

Zobacz serwis: Finanse

Pan Stanisław zawarł umowę przedwstępną kupna-sprzedaży mieszkania i dał tytułem zadatku 10 tys. zł, po czym rozmyślił się. Kontrahent pana Stanisława złożył oświadczenie o odstąpieniu od umowy, i tym samym zachował zadatek dla siebie. W sytuacji odwrotnej, tzn. gdy przyszły sprzedający nie chce zawrzeć umowy przyrzeczonej, Pan Stanisław może odstąpić od umowy. Tym samym Pan Stanisław, ponieważ dał zadatek, może żądać sumy dwukrotnie wyższej, a więc 20 tys. zł.

Czym jest zaliczka?

Instytucja zaliczki nie została wprost uregulowana w przepisach Kodeksu cywilnego. Przez zaliczkę należy rozumieć kwotę wpłaconą na poczet przyszłych należności wynikających z przyrzeczonej umowy. Gdy dojdzie do zawarcia umowy, zaliczkę wlicza się w cenę transakcji. Jeżeli kupujący odstąpi od umowy, sprzedający powinien mu zwrócić zaliczkę. Podobnie, w sytuacji odstąpienia od umowy przez sprzedającego, kupujący ma prawo żądać  zwrotu zaliczki, co więcej domagać się odszkodowania z tytułu niewykonania umowy.

Co powinien wybrać kupujący nieruchomość – zadatek czy zaliczkę?

Wybór pomiędzy zadatkiem a zaliczką zależy od „interesu” kupującego. Jeżeli bardzo nam zależy na zawarciu umowy kupna-sprzedaży danej nieruchomości należy dać zadatek, a co za tym idzie uczynić zapis dotyczący zadatku w umowie przedwstępnej. Zadatek lepiej zabezpieczy nasze interesy – w przypadku możliwości uzyskania wyższej ceny za daną nieruchomość kontrahent zastanowi się, czy będzie dla niego opłacalne odstąpienie od umowy z nami i zapłata zadatku w wysokości dwukrotnie wyższej. Zaliczka natomiast nie wiąże w znacznym stopniu stron umowy – w przypadku odstąpienia zaliczka jest po prostu zwracana. Gdy umowa nie reguluje kwestii zabezpieczenia jej wykonania, należy przyjąć, że kwota wręczona kontrahentowi stanowi zaliczkę.

Zobacz serwis: Prawo

Podstawa prawna

Kodeks cywilny

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama