reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Wykreślenie hipoteki – jak przebiega?

Wykreślenie hipoteki – jak przebiega?

Wykreślenie hipoteki – niezależnie od kwoty zabezpieczenia – wymaga przejścia, w każdym przypadku, takiej samej procedury. Zdarza się, że hipoteka opiewa na symboliczną złotówkę. Niestety w takich przypadkach nie dochodzi do współpracy wierzycieli, co powoduje, że w odniesieniu do złotówki i do miliona złotych należy zastosować taką samą procedurę wykreślenia. Jak odbywa się wykreślenie hipoteki?

Czy do wykreślenia hipoteki wymaga na jest zgoda wierzycieli?

Żeby wykreślić hipotekę należy uzyskać zgodę wierzyciela (wierzycieli) – z podpisem notarialnie poświadczonym. Jeżeli wierzyciel zmarł wymagana jest zgoda jego spadkobierców. W przypadku spadkobierców, do złożenia takiego oświadczenia konieczne jest wcześniejsze stwierdzenie nabycia spadku.

Zgoda wierzycieli

W przypadku posiadania zgody wierzycieli na wykreślenie hipoteki należy złożyć wniosek w sądzie właściwym dla danej nieruchomości. Wniosek składa się na formularzu „Wniosek o wpis w księdze wieczystej” (wykreślenie traktuje się jako wpis). Od wniosku należy uiścić opłatę w wysokości 100 zł.

Brak zgody wierzyciela – złożenie długu do depozytu

Niestety zdarza się, że wierzyciel umiera, a na jego miejsce wchodzą spadkobiercy. Pierwszym krokiem jest stwierdzenie nabycia spadku. Po tym spadkobiercy mogą złożyć oświadczenie – zgodę na wykreślenie hipoteki. Problem pojawia się, gdy spadkobiercy nie przeprowadzą takiego postępowania, a dodatkowo mieszkają za granicą. Przechodzenie przez cały proces sądowy, żeby wykreślić „złotówkową” hipotekę jest dla takich spadkobierców nieopłacalne. Stąd też, tak powstały dług należy złożyć do depozytu sądowego. Niestety w tym celu należy wszcząć odrębną procedurę sądową i uiścić opłatę w wysokości 100 zł. We wniosku należy podać przyczynę jego złożenia oraz wskazać trudności związane z ustaleniem spadkobierców. Z reguły sąd rozpoznaje taki wniosek bez przeprowadzenia rozprawy, i wydaje w przedmiotowej sprawie postanowienie. Postanowienie należy dołączyć do formularza „Wniosek o wpis w księdze wieczystej”. Dopiero po złożeniu kompletu dokumentów sąd wieczystoksięgowy wykreśli hipotekę.

Zobacz serwis: Spadki

Wykreślenie hipoteki po spłaceniu kredytu hipotecznego

Po spłaceniu kredytu hipotecznego należy pamiętać o wykreśleniu hipoteki z księgi wieczystej. W tym przypadku również należy złożyć wniosek na formularzu „Wniosek o wpis w księdze wieczystej” oraz wnieść opłatę w wysokości 100 zł. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie banku o spłacie kredytu.

Zobacz serwis: Finanse

Podstawa prawna

Ustawa z 6.07.1982 r.  o księgach wieczystych i hipotece (t.j. Dz.U. z 2001 r., Nr 124, poz. 1361 ze zm.), Ustawa z 29.08.1997 r. – Prawo bankowe (t.j. Dz.U. z 2002 r., Nr 72, poz. 665 ze zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Księga wieczysta. Fot. Fotolia
Księga wieczysta. Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama