reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Obowiązki członków wspólnoty mieszkaniowej

Obowiązki członków wspólnoty mieszkaniowej

Członkowie wspólnoty mieszkaniowej partycypują w kosztach utrzymania nieruchomości wspólnej. Obowiązek taki wynika z ustawy o własności lokali. Jakie inne obowiązki ciążą na członkach wspólnoty mieszkaniowej? Czy właściciel lokalu może zostać zwolniony z uczestniczenia w niektórych kosztach utrzymania nieruchomości wspólnej?

Jakie obowiązki ciążą na właścicielu lokalu?

Właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, ma obowiązek utrzymywać swój lokal w należytym stanie oraz przestrzegać porządku domowego. W odniesieniu do nieruchomości wspólnej, właściciel lokalu jest zobowiązany do uczestniczenia w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, do korzystania z niej w sposób nie utrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra.  

Na żądanie zarządu wspólnoty mieszkaniowej właściciel lokalu jest obowiązany zezwalać na wstęp do lokalu, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, jak również w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje.

Zobacz: Dom i prawo

Co składa się na koszty zarządu nieruchomością wspólną?

Przez koszty zarządu nieruchomością wspólną należy rozumieć w szczególności:  

1) wydatki na remonty i bieżącą konserwację,  

2) opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę,  

3) ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, chyba że są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali,  

4) wydatki na utrzymanie porządku i czystości,  

5) wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy. 

Małe a duże wspólnoty

W przypadku małych wspólnot mieszkaniowych (tzn. liczących nie więcej niż siedem lokali), właściciele lokali mają większą dowolność przy ustalaniu zasad ponoszenia kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej. Mogą np. uzgodnić, że właściciele lokali usytuowanych na parterze ponoszą wyższe koszty w związku z utrzymaniem piwnic, natomiast mieszkańcy wyższych pięter są zobowiązani utrzymywać dach oraz windę (chociaż w przypadku małych wspólnot, co do zasady, nie ma konieczności montowania windy). Duże wspólnoty mieszkaniowe nie mogą dowolnie kształtować sposobu utrzymywania nieruchomości wspólnej. Koszty utrzymania nieruchomości wspólnej zależą od wielkości udziału, jaki posiada właściciel danego lokalu we wspólnocie. Właściciele lokali mogą, w drodze uchwały, zwiększyć obciążenia związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, o ile uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali. Nie można jednak obniżyć ww. kosztów utrzymania poniżej udziału właściciela lokalu.

Zobacz serwis: Wspólnota mieszkaniowa

Wspólnota mieszkaniowa, sprawując zarząd nad nieruchomością wspólną, pokrywa koszty jej utrzymania, tzn. koszty utrzymania elementów stanowiących współwłasność wszystkich właścicieli lokali – niezależnie od tego, czy korzystają z tych elementów czy nie.

Podstawa prawna

Ustawa z 24.06.1994 r.  o własności lokali (t.j. Dz.U. z 2000 r., Nr 80, poz. 903 ze zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama