reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Altana – czy jej budowa wymaga pozwolenia?

Altana – czy jej budowa wymaga pozwolenia?

Ustawa Prawo budowlane określa kategorie obiektów wymagających pozwolenia na budowę oraz kategorie wymagające jedynie zgłoszenia. Ustawa wymienia tzw. obiekty małej architektury. Często mylnie zalicza się do nich altanę ogrodową. Co do zasady budowa altany wymaga jedynie zgłoszenia, nie pozwolenia na budowę.

Co zaliczamy do obiektów małej architektury?

Do obiektów małej architektury należy zaliczyć niewielkie obiekty, w szczególności takie jak:

– miejsca kultu religijnego (kapliczki, krzyże przydrożne, figury),

– posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej,

– obiekty użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku (piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki).

Altana ogrodowa nie jest obiektem małej architektury.

Jakie obiekty nie wymagają pozwolenia na budowę?

Zgodnie z ustawą Prawo budowlane pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:

– wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2 (łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki); 

– altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach, i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich; 

– obiektów małej architektury.

W jakich sytuacjach budowa altany wymaga zgłoszenia?

Jeżeli chcemy wybudować małą, wolnostojącą, parterową altanę ogrodową o powierzchni zabudowy do 25 m2 musimy zgłosić nasz zamiar do starosty.

Zobacz serwis: Prawo budowlane

Co należy określić w zgłoszeniu?

W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Ponadto należy pamiętać o załącznikach. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie (pod rygorem odpowiedzialności karnej) o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, a także, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki. Niekiedy konieczne są również dodatkowe pozwolenia, uzgodnienia i opinie, które określają przepisy odrębne (mogą się np. odnosić do ochrony zabytków bądź ochrony środowiska).

W przypadku braku kompletu dokumentów starosta nakłada na zgłaszającego (w drodze postanowienia) obowiązek ich uzupełnienia w określonym terminie.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Kiedy należy dokonać zgłoszenia?

Zgłoszenie należy wnieść przed planowanym terminem rozpoczęcia robót budowlanych. Do wykonywania robót budowlanych można przystąpić, o ile w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie (w drodze decyzji) sprzeciwu i nie później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia. 

W jakich sytuacjach budowa altany nie wymaga zgłoszenia?

W odniesieniu do altan budowanych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach, i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich nie jest wymagane zgłoszenie budowy właściwemu organowi.

Budowa altany bez wymaganego zgłoszenia stanowi samowolę budowlaną. Legalizacja samowoli budowlanej to długotrwały i bardzo kosztowny proces.

Podstawa prawna:

Ustawa z 7.07.1994 r.  – Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2010 r., Nr 243, poz. 1623 ze zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama