reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Komu przysługuje dodatek mieszkaniowy?

Komu przysługuje dodatek mieszkaniowy?

Opłacanie czynszu czy też bieżących rachunków za prąd, gaz i wodę to dla wielu osób zbyt duże obciążenie. Osoby o niskim dochodzie mogą ubiegać się o tzw. dodatek mieszkaniowy. Dodatek mieszkaniowy przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w drodze decyzji administracyjnej.

Tytuł prawny do lokalu

Żeby uzyskać dodatek mieszkaniowy należy posiadać tytuł prawny do lokalu. Dodatek mieszkaniowy przysługuje:

1) najemcom oraz podnajemcom lokali mieszkalnych,

2) osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych, do których przysługuje im spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego,

3) osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach stanowiących ich własność i właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych,

4) innym osobom mającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem,

5) osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, oczekującym na przysługujący im lokal zamienny albo socjalny.

Odpowiedni dochód na osobę

Przyznanie dodatku mieszkaniowego zależy od średniego miesięcznego dochodu na jednego członka gospodarstwa domowego. Dochód ten, w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego, nie może przekraczać 175% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 125% tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym, obowiązującej w dniu złożenia wniosku. W przypadku gdy średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego jest wyższy od określonego powyżej, a kwota nadwyżki nie przekracza wysokości dodatku mieszkaniowego, należny dodatek mieszkaniowy obniża się o tę kwotę.

Na dzień 1 marca 2011r. najniższa emerytura wynosiła 728,18 zł. Aby uzyskać dodatek mieszkaniowy, średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie mógł przekraczać 1 274,32 zł – w gospodarstwie jednoosobowym i 910,23 zł – w gospodarstwie wieloosobowym. Wysokość najniższej emerytury ulegnie zmianie 1 marca 2012 r.

Zobacz: Zarobki

Czym jest dochód w rozumieniu ustawy o dodatkach mieszkaniowych?

Za dochód w rozumieniu ustawy o dodatkach mieszkaniowych uważa się wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe.

Powierzchnia normatywna

Powierzchnia normatywna to powierzchnia przypadająca na jedną osobę w gospodarstwie. Wysokość dodatku jest również uzależniona od tej powierzchni.

Wartość powierzchni normatywnej w przeliczeniu na liczbę członków gospodarstwa domowego nie może przekraczać:

1) 35 m2 – dla 1 osoby,

2) 40 m2 – dla 2 osób,

3) 45 m2 – dla 3 osób,

4) 55 m2 – dla 4 osób,

5) 65 m2 – dla 5 osób,

6) 70 m2 – dla 6 osób, a w przypadku zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym większej liczby osób – dla każdej kolejnej osoby zwiększa się normatywną powierzchnię tego lokalu o 5 m2.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama