REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszty notarialne przy nabyciu nieruchomości

Nowodworski Estates
Biuro Nieruchomości
Notariusz w obrocie nieruchomościami /Fot. Fotolia
Notariusz w obrocie nieruchomościami /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kupując bądź sprzedając mieszkanie, dom, działkę lub inną nieruchomość warto wesprzeć się wiedzą i doświadczeniem ekspertów, którzy pomogą nam bezpiecznie przejść przez cały proces i doprowadzić do transakcji. Kim jest notariusz? Przy jakich czynnościach jest niezbędny? Jakie koszty notarialne trzeba ponieść dokonując transakcji kupna - sprzedaży nieruchomości?

Zawód notariusz

W dawnych czasach notariusz nazywany był rejentem. Nazwa ta pochodzi od słowa regent, czyli uprawnionej osoby, sprawująca władzę w imieniu monarchy, gdy ten nie mógł wykonywać swoich obowiązków. Obecnie notariusza powołuje i wyznacza siedzibę jego kancelarii Minister Sprawiedliwości, na wniosek osoby zainteresowanej, po zasięgnięciu opinii Rady właściwej Izby Notarialnej. Wiele czynności prawnych w naszym kraju musi być dokonywanych w formie aktu notarialnego, aby były skuteczne. Korzystamy z usług notariusza m.in. przy zakupie nowego mieszkania lub zaciąganiu kredytu hipotecznego. Praca notariusza regulowana jest Ustawą z dnia 14 lutego 1991 roku Prawo o notariacie.

REKLAMA

Polecamy: Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych

Czynności notarialne

Artykuł 79 Prawa o notariacie zawiera pełen katalog czynności, których notariusz może dokonywać. Wśród nich na pierwszym miejscu znajduje się sporządzanie aktów notarialnych takich jak np. umowa kupna sprzedaży nieruchomości czy oświadczenie wraz z wnioskiem o ustanowieniu hipoteki. Ponadto do czynności notarialnych zalicza się m.in:

  • sporządzanie aktów poświadczenia dziedziczenia;
  • sporządzanie poświadczeń;
  • spisywanie protokołów;
  • sporządzanie wypisów, odpisów i wyciągów dokumentów;
  • sporządzanie, na żądanie stron, projektów aktów, oświadczeń i innych dokumentów;
  • składanie wniosków o wpis w księdze wieczystej wraz z dokumentami stanowiącymi podstawę wpisu w księdze wieczystej;
  • sporządzanie innych czynności wynikające z odrębnych przepisów prawa.

Wszystkie te czynności notarialne mają charakter dokumentu publicznego. Dzięki temu łatwiej jest dochodzić swoich praw przed sądem.

Przy transakcji zakupu nieruchomości wymagany jest udział notariusza. W jego kancelarii dokonamy podpisania umowy przedwstępnej a w dalszej kolejności umowy przyrzeczonej. Sporządzenie umowy przedwstępnej u notariusza daje nam kilka korzyści. Po pierwsze treść tej umowy jest przygotowywana przez profesjonalistę. Po drugie forma aktu notarialnego ułatwi nam ewentualne dochodzenie roszczeń przed sądem. Po trzecie na podstawie aktu notarialnego - umowy przedwstępnej można złożyć wniosek o wpis roszczenia o nabycie nieruchomości w księdze wieczystej. Przeniesienie własności nieruchomości wiąże się z podpisaniem umowy przyrzeczonej zawartej w formie aktu notarialnego. W umowie tej mogą również znaleźć się wnioski o wpis nowego właściciela w dziale II księgi wieczystej oraz wnioski o wpis hipoteki i/lub roszczenia o przeniesienie hipoteki na opróżnione miejsce hipoteczne w dziale IV. Te ostatnie będą niezbędne przy finansowaniu nieruchomości kredytem hipotecznych udzielanym przez bank.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile to kosztuje

Korzystając z usług notariusza musimy się liczyć z kosztami notarialnymi. Wysokość maksymalnych opłat notarialnych opisana jest w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Kwota opłaty uiszczanej u notariusza uzależniona jest od wartości przedmiotu transakcji. Zgodnie z treścią paragrafu 3 wspomnianego rozporządzenia maksymalna stawka wynosi:

  • 100 PLN dla wartości transakcji do 3 000 PLN;
  • 100 PLN + 3% od nadwyżki powyżej 3 000 PLN dla transakcji powyżej 3 000 PLN do 10 000 PLN;
  • 310 PLN + 2% od nadwyżki powyżej 10 000 PLN dla transakcji powyżej 10 000 PLN do 30.000 PLN;
  • 710 PLN + 1% od nadwyżki powyżej 30 000 PLN dla transakcji powyżej 30 000 PLN do 60.000 PLN;
  • 1 010 PLN + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 PLN dla transakcji powyżej 60 000 PLN do 1 000 000 PLN;
  • 4 770 PLN + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 000 000 PLN dla transakcji powyżej
    1 000 000 PLN do 2 000 000 PLN;
  • 6 770 PLN + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 000 000 PLN, nie więcej jednak niż
    10 000 PLN, a w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn nie więcej niż 7500 PLN - dotyczy transakcji powyżej 2.000.000 PLN.

REKLAMA

Do powyższych opłat należy doliczyć również koszty wieczystoksięgowe. Przykładowo koszt ustanowienia hipoteki na nieruchomości, wpis właściciela do księgi wieczystej to 200 PLN. Koszt zmiany wpisów uzależniony jest od rodzaju czynności i waha się w przedziale od 60 do 150 PLN. Nie zapominajmy również, że notariusz przy sporządzaniu aktu notarialnego naliczy podatek od czynności cywilnoprawnej, którego zapłata spoczywa na stronach aktu notarialnego.

Usługi notarialne nie są tanie, dlatego zawsze warto przygotować się do rozmowy z notariuszem. Jeżeli korzystamy z usług biura nieruchomości, możemy być pewni, że nasz agent wesprze nas i wskaże najlepsze rozwiązanie.

Autor: Elżbieta Jachymczak, Nowodworski Estates

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • ehel
    2022-03-29 17:25:19
    Bez notariusza w tym przypadku po prostu obejść się nie mogło. Cenię sobie współpracę z notariusz Cejrowską z Tczewa. Ceny umiarkowane, za to bardzo wysoki poziom obsługi.
    0
    pokażodpowiedzi (1)
  • oha
    2022-04-28 14:06:14
    Na Słowackiego w Tczewie jest dobry notariusz, mi pomogła. Polecam.
    0
QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przegląd kominiarski 2024 – jak często, ile kosztuje, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz?

Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

REKLAMA

Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

REKLAMA

Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

Ostre hamowanie w budownictwie? Statystyki budowlane GUNB nie pozostawiają złudzeń, ale…

Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Czy branżę budowlaną czeka ostre hamowanie? Niekoniecznie. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że w ręku inwestorów jest dużo niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

REKLAMA