REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszty notarialne przy nabyciu nieruchomości

Nowodworski Estates
Biuro Nieruchomości
Notariusz w obrocie nieruchomościami /Fot. Fotolia
Notariusz w obrocie nieruchomościami /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kupując bądź sprzedając mieszkanie, dom, działkę lub inną nieruchomość warto wesprzeć się wiedzą i doświadczeniem ekspertów, którzy pomogą nam bezpiecznie przejść przez cały proces i doprowadzić do transakcji. Kim jest notariusz? Przy jakich czynnościach jest niezbędny? Jakie koszty notarialne trzeba ponieść dokonując transakcji kupna - sprzedaży nieruchomości?

Zawód notariusz

W dawnych czasach notariusz nazywany był rejentem. Nazwa ta pochodzi od słowa regent, czyli uprawnionej osoby, sprawująca władzę w imieniu monarchy, gdy ten nie mógł wykonywać swoich obowiązków. Obecnie notariusza powołuje i wyznacza siedzibę jego kancelarii Minister Sprawiedliwości, na wniosek osoby zainteresowanej, po zasięgnięciu opinii Rady właściwej Izby Notarialnej. Wiele czynności prawnych w naszym kraju musi być dokonywanych w formie aktu notarialnego, aby były skuteczne. Korzystamy z usług notariusza m.in. przy zakupie nowego mieszkania lub zaciąganiu kredytu hipotecznego. Praca notariusza regulowana jest Ustawą z dnia 14 lutego 1991 roku Prawo o notariacie.

REKLAMA

Polecamy: Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych

Czynności notarialne

Artykuł 79 Prawa o notariacie zawiera pełen katalog czynności, których notariusz może dokonywać. Wśród nich na pierwszym miejscu znajduje się sporządzanie aktów notarialnych takich jak np. umowa kupna sprzedaży nieruchomości czy oświadczenie wraz z wnioskiem o ustanowieniu hipoteki. Ponadto do czynności notarialnych zalicza się m.in:

  • sporządzanie aktów poświadczenia dziedziczenia;
  • sporządzanie poświadczeń;
  • spisywanie protokołów;
  • sporządzanie wypisów, odpisów i wyciągów dokumentów;
  • sporządzanie, na żądanie stron, projektów aktów, oświadczeń i innych dokumentów;
  • składanie wniosków o wpis w księdze wieczystej wraz z dokumentami stanowiącymi podstawę wpisu w księdze wieczystej;
  • sporządzanie innych czynności wynikające z odrębnych przepisów prawa.

Wszystkie te czynności notarialne mają charakter dokumentu publicznego. Dzięki temu łatwiej jest dochodzić swoich praw przed sądem.

Przy transakcji zakupu nieruchomości wymagany jest udział notariusza. W jego kancelarii dokonamy podpisania umowy przedwstępnej a w dalszej kolejności umowy przyrzeczonej. Sporządzenie umowy przedwstępnej u notariusza daje nam kilka korzyści. Po pierwsze treść tej umowy jest przygotowywana przez profesjonalistę. Po drugie forma aktu notarialnego ułatwi nam ewentualne dochodzenie roszczeń przed sądem. Po trzecie na podstawie aktu notarialnego - umowy przedwstępnej można złożyć wniosek o wpis roszczenia o nabycie nieruchomości w księdze wieczystej. Przeniesienie własności nieruchomości wiąże się z podpisaniem umowy przyrzeczonej zawartej w formie aktu notarialnego. W umowie tej mogą również znaleźć się wnioski o wpis nowego właściciela w dziale II księgi wieczystej oraz wnioski o wpis hipoteki i/lub roszczenia o przeniesienie hipoteki na opróżnione miejsce hipoteczne w dziale IV. Te ostatnie będą niezbędne przy finansowaniu nieruchomości kredytem hipotecznych udzielanym przez bank.

Ile to kosztuje

Korzystając z usług notariusza musimy się liczyć z kosztami notarialnymi. Wysokość maksymalnych opłat notarialnych opisana jest w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Kwota opłaty uiszczanej u notariusza uzależniona jest od wartości przedmiotu transakcji. Zgodnie z treścią paragrafu 3 wspomnianego rozporządzenia maksymalna stawka wynosi:

  • 100 PLN dla wartości transakcji do 3 000 PLN;
  • 100 PLN + 3% od nadwyżki powyżej 3 000 PLN dla transakcji powyżej 3 000 PLN do 10 000 PLN;
  • 310 PLN + 2% od nadwyżki powyżej 10 000 PLN dla transakcji powyżej 10 000 PLN do 30.000 PLN;
  • 710 PLN + 1% od nadwyżki powyżej 30 000 PLN dla transakcji powyżej 30 000 PLN do 60.000 PLN;
  • 1 010 PLN + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 PLN dla transakcji powyżej 60 000 PLN do 1 000 000 PLN;
  • 4 770 PLN + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 000 000 PLN dla transakcji powyżej
    1 000 000 PLN do 2 000 000 PLN;
  • 6 770 PLN + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 000 000 PLN, nie więcej jednak niż
    10 000 PLN, a w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn nie więcej niż 7500 PLN - dotyczy transakcji powyżej 2.000.000 PLN.

REKLAMA

Do powyższych opłat należy doliczyć również koszty wieczystoksięgowe. Przykładowo koszt ustanowienia hipoteki na nieruchomości, wpis właściciela do księgi wieczystej to 200 PLN. Koszt zmiany wpisów uzależniony jest od rodzaju czynności i waha się w przedziale od 60 do 150 PLN. Nie zapominajmy również, że notariusz przy sporządzaniu aktu notarialnego naliczy podatek od czynności cywilnoprawnej, którego zapłata spoczywa na stronach aktu notarialnego.

Usługi notarialne nie są tanie, dlatego zawsze warto przygotować się do rozmowy z notariuszem. Jeżeli korzystamy z usług biura nieruchomości, możemy być pewni, że nasz agent wesprze nas i wskaże najlepsze rozwiązanie.

Autor: Elżbieta Jachymczak, Nowodworski Estates

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • ehel
    2022-03-29 17:25:19
    Bez notariusza w tym przypadku po prostu obejść się nie mogło. Cenię sobie współpracę z notariusz Cejrowską z Tczewa. Ceny umiarkowane, za to bardzo wysoki poziom obsługi.
    0
    pokażodpowiedzi (1)
  • oha
    2022-04-28 14:06:14
    Na Słowackiego w Tczewie jest dobry notariusz, mi pomogła. Polecam.
    0
QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje luksusowy nowy apartament? Czy milion złotych wystarczy?

Ile trzeba zapłacić za nowe mieszkanie w wysokim standardzie? Jakie metraże oferują deweloperzy? Gdzie można nabyć luksusowe apartamenty i jakie mają udogodnienia? 

Dyrektywa EPBD nie zakazuje montażu i eksploatacji kotłów gazowych. Rok 2040 nie jest wiążącą datą [analiza POGP]

Nowelizacja dyrektywy ws. charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) nie zakazuje montażu ani eksploatacji kotłów gazowych, a 2040 r. nie jest wiążącą datą zakazu użycia paliw kopalnych do ogrzewania - zwraca uwagę Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP).

Udział polskiego kapitału w rynku nieruchomości wynosi 2%. W Polsce konieczne są zmiany regulacji prawnych

Udział krajowych inwestorów w polskim rynku nieruchomości komercyjnych wynosi zaledwie 2%. Ten stan rzeczy może zmienić wprowadzenie funduszy umożliwiających osobom indywidualnym inwestycje w nieruchomości komercyjne (REIT).

Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków?

Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków? Gdzie wieszać domki dla ptaków? Jak to zrobić dobrze? Kiedy jest okres lęgowy sikorek, wróbli, szpaków, jerzyków i nietoperzy w Polsce?

REKLAMA

Turbina wiatrowa przy domu - wymogi prawne

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wyjaśnił jakie są aktualne wymogi prawne montażu przydomowych turbin wiatrowych. Czy przed montażem przydomowych turbin wiatrowych wymagane jest zgłoszenie lub uzyskanie pozwolenia na budowę? Czy budynek przed montażem turbiny potrzebuje ekspertyzy, badania stanu technicznego?

Rejestr i wyszukiwarka osób z uprawnieniami budowlanymi [e-CRUB ]. 130 tysięcy inżynierów i architektów

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego informuje, że e-CRUB to rejestr osób, które posiadają uprawnienia budowlane. Rejestr ten jest zarządzany przez GUNB na podstawie danych z izb zawodowych odpowiedzialnych za nadawanie uprawnień w budownictwie. W rejestrze znajdują się dane ok. 130 tysięcy osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie.

Szykują się zmiany w podatku od nieruchomości, ale obecnie bez zmian systemowych w ich opodatkowaniu

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Jarosław Neneman odpowiedział na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka w sprawie prac nad nową definicją budowli na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości oraz w zakresie opodatkowania garaży, wyjaśniając charakter planowanych zmian. Zapewnił, że systemowych zmian w opodatkowaniu nieruchomości prace te nie obejmują.

Gdzie za miejsce postojowe zapłacimy 10 tys. zł, a gdzie nawet 89 tys. zł? Ile kosztuje komórka lokatorska?

Ile trzeba zapłacić za miejsce postojowe zewnętrzne, a ile za takie w garażu podziemnym? Ile kosztuje komórka lokatorska? Od czego zależą te koszty? 

REKLAMA

Nowych mieszkań w ofercie od początku roku przybywa a co z ich cenami

W pierwszych dwóch miesiącach 2024 r. deweloperzy wprowadzili na rynki siedmiu największych miast więcej mieszkań niż sprzedali. To dobra wiadomość dla kupujących, bo mają większy wybór. Zgodnie z regułami rynku większa podaż powinna też hamować wzrost cen. Czy tak jest w istocie?

Ile musi zarabiać singiel by kupić mieszkanie na kredyt?

W Polsce coraz więcej osób funkcjonuje poza małżeństwem jako singiel. Te osoby są coraz istotniejszą klientelą na rynku nieruchomości. Ile musi zarabiać taki singiel, by móc kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny? Jakie możliwości kredytowe ma dziś singiel? 

REKLAMA