REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszty notarialne przy nabyciu nieruchomości

Nowodworski Estates
Biuro Nieruchomości
Notariusz w obrocie nieruchomościami /Fot. Fotolia
Notariusz w obrocie nieruchomościami /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kupując bądź sprzedając mieszkanie, dom, działkę lub inną nieruchomość warto wesprzeć się wiedzą i doświadczeniem ekspertów, którzy pomogą nam bezpiecznie przejść przez cały proces i doprowadzić do transakcji. Kim jest notariusz? Przy jakich czynnościach jest niezbędny? Jakie koszty notarialne trzeba ponieść dokonując transakcji kupna - sprzedaży nieruchomości?

Zawód notariusz

W dawnych czasach notariusz nazywany był rejentem. Nazwa ta pochodzi od słowa regent, czyli uprawnionej osoby, sprawująca władzę w imieniu monarchy, gdy ten nie mógł wykonywać swoich obowiązków. Obecnie notariusza powołuje i wyznacza siedzibę jego kancelarii Minister Sprawiedliwości, na wniosek osoby zainteresowanej, po zasięgnięciu opinii Rady właściwej Izby Notarialnej. Wiele czynności prawnych w naszym kraju musi być dokonywanych w formie aktu notarialnego, aby były skuteczne. Korzystamy z usług notariusza m.in. przy zakupie nowego mieszkania lub zaciąganiu kredytu hipotecznego. Praca notariusza regulowana jest Ustawą z dnia 14 lutego 1991 roku Prawo o notariacie.

REKLAMA

Polecamy: Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych

Czynności notarialne

Artykuł 79 Prawa o notariacie zawiera pełen katalog czynności, których notariusz może dokonywać. Wśród nich na pierwszym miejscu znajduje się sporządzanie aktów notarialnych takich jak np. umowa kupna sprzedaży nieruchomości czy oświadczenie wraz z wnioskiem o ustanowieniu hipoteki. Ponadto do czynności notarialnych zalicza się m.in:

  • sporządzanie aktów poświadczenia dziedziczenia;
  • sporządzanie poświadczeń;
  • spisywanie protokołów;
  • sporządzanie wypisów, odpisów i wyciągów dokumentów;
  • sporządzanie, na żądanie stron, projektów aktów, oświadczeń i innych dokumentów;
  • składanie wniosków o wpis w księdze wieczystej wraz z dokumentami stanowiącymi podstawę wpisu w księdze wieczystej;
  • sporządzanie innych czynności wynikające z odrębnych przepisów prawa.

Wszystkie te czynności notarialne mają charakter dokumentu publicznego. Dzięki temu łatwiej jest dochodzić swoich praw przed sądem.

Przy transakcji zakupu nieruchomości wymagany jest udział notariusza. W jego kancelarii dokonamy podpisania umowy przedwstępnej a w dalszej kolejności umowy przyrzeczonej. Sporządzenie umowy przedwstępnej u notariusza daje nam kilka korzyści. Po pierwsze treść tej umowy jest przygotowywana przez profesjonalistę. Po drugie forma aktu notarialnego ułatwi nam ewentualne dochodzenie roszczeń przed sądem. Po trzecie na podstawie aktu notarialnego - umowy przedwstępnej można złożyć wniosek o wpis roszczenia o nabycie nieruchomości w księdze wieczystej. Przeniesienie własności nieruchomości wiąże się z podpisaniem umowy przyrzeczonej zawartej w formie aktu notarialnego. W umowie tej mogą również znaleźć się wnioski o wpis nowego właściciela w dziale II księgi wieczystej oraz wnioski o wpis hipoteki i/lub roszczenia o przeniesienie hipoteki na opróżnione miejsce hipoteczne w dziale IV. Te ostatnie będą niezbędne przy finansowaniu nieruchomości kredytem hipotecznych udzielanym przez bank.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile to kosztuje

Korzystając z usług notariusza musimy się liczyć z kosztami notarialnymi. Wysokość maksymalnych opłat notarialnych opisana jest w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Kwota opłaty uiszczanej u notariusza uzależniona jest od wartości przedmiotu transakcji. Zgodnie z treścią paragrafu 3 wspomnianego rozporządzenia maksymalna stawka wynosi:

  • 100 PLN dla wartości transakcji do 3 000 PLN;
  • 100 PLN + 3% od nadwyżki powyżej 3 000 PLN dla transakcji powyżej 3 000 PLN do 10 000 PLN;
  • 310 PLN + 2% od nadwyżki powyżej 10 000 PLN dla transakcji powyżej 10 000 PLN do 30.000 PLN;
  • 710 PLN + 1% od nadwyżki powyżej 30 000 PLN dla transakcji powyżej 30 000 PLN do 60.000 PLN;
  • 1 010 PLN + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 PLN dla transakcji powyżej 60 000 PLN do 1 000 000 PLN;
  • 4 770 PLN + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 000 000 PLN dla transakcji powyżej
    1 000 000 PLN do 2 000 000 PLN;
  • 6 770 PLN + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 000 000 PLN, nie więcej jednak niż
    10 000 PLN, a w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn nie więcej niż 7500 PLN - dotyczy transakcji powyżej 2.000.000 PLN.

REKLAMA

Do powyższych opłat należy doliczyć również koszty wieczystoksięgowe. Przykładowo koszt ustanowienia hipoteki na nieruchomości, wpis właściciela do księgi wieczystej to 200 PLN. Koszt zmiany wpisów uzależniony jest od rodzaju czynności i waha się w przedziale od 60 do 150 PLN. Nie zapominajmy również, że notariusz przy sporządzaniu aktu notarialnego naliczy podatek od czynności cywilnoprawnej, którego zapłata spoczywa na stronach aktu notarialnego.

Usługi notarialne nie są tanie, dlatego zawsze warto przygotować się do rozmowy z notariuszem. Jeżeli korzystamy z usług biura nieruchomości, możemy być pewni, że nasz agent wesprze nas i wskaże najlepsze rozwiązanie.

Autor: Elżbieta Jachymczak, Nowodworski Estates

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA