reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Obowiązek odśnieżania dachów obiektów budowlanych

Obowiązek odśnieżania dachów obiektów budowlanych

Właściciel czy też zarządca nieruchomości powinien zadbać o bezpieczeństwo użytkowanych obiektów budowlanych, co wynika m. in. z obowiązku odśnieżania dachów. Śnieg i lód zalegający na dachach lub balkonach może stanowić zagrożenie dla ludzi mieszkających w budynkach.

Szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty o powierzchni przekraczającej 2000 m² oraz o powierzchni dachów wynoszącej ponad 1000 m², w tym hipermarkety, magazyny, hale sportowe, hale targowe.

Regulacje prawa budowlanego

Zgodnie z prawem budowlanym właściciel lub zarządca nieruchomości są zobowiązani zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziałujących na obiekt, takich jak m. in. intensywne opady atmosferyczne (w tym opady śniegu), w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.

Zobacz także: Prawo budowlane

Obowiązek dokonywania regularnych kontroli

Obiekt budowlany powinien zostać poddawany kontroli, w szczególności w sytuacji opadów śniegu. Kontrola może zostać przeprowadzona przez właściciela bądź zarządcę budynku, przy czym dotyczy to również współwłaścicieli, użytkowników wieczystych, instytucji mających nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu.

Kontrole dokonywane przez powiatowego inspektora nadzoru budowlanego

Kontrole przeprowadzają osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności. W sytuacji, gdy intensywne opady śniegu mogą spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego posiada uprawnienie do nakazania usunięcia nieprawidłowości (w drodze decyzji), wyznaczając do tego odpowiedni termin. Powiatowy inspektor może również zakazać użytkowania obiektu budowlanego lub jego części do czasu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.

Zobacz także: Obowiązek odśnieżenia chodnika przez właściciela nieruchomości

Przepisy karne

Osoby, które nie spełniają obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, użytkują obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewniają bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlegają grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Warto zaznaczyć, że właściciel bądź zarządca nie wywiązujący się z obowiązku odśnieżania dachu może zostać ukarany mandatem w wysokości co najmniej 500 zł.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Zabezpieczenie osób wykonujących pracę odśnieżania dachów

Osoby odśnieżające dachy powinny być odpowiednio przeszkolone oraz poinformowane o zagrożeniach i niebezpieczeństwach wynikających z wykonywanego przez nich zadania. Ponadto powinny posiadać orzeczenie lekarskie pozwalające na wykonywanie pracy na wysokościach.

Podstawa prawna:

Ustawa z 7.07.1994 r. – Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2010 r., Nr 243, poz. 1623 ze zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama