REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Chcesz zarobić na wynajmie? Zobacz, co i gdzie się opłaca kupić

Nowodworski Estates
Biuro Nieruchomości
Chcesz zarobić na wynajmie? Zobacz, co i gdzie się opłaca kupić /Fot. Fotolia
Chcesz zarobić na wynajmie? Zobacz, co i gdzie się opłaca kupić /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kupno mieszkania w celach inwestycyjnych powinno być dopasowane do wymagań rynku. Dokonany zakup ma się opłacać (nie tylko dzisiaj, ale i w perspektywie oczekiwanego okresu zwrotu) i nie musi spełniać wszystkich wymagań właściciela - to nie on tam będzie mieszkał. Szukając mieszkania pod wynajem warto zacząć od własnego rynku lokalnego. Gdzie się opłaca kupić mieszkanie pod wynajem? Ile można zarobić na wynajmie mieszkania? Jakie mieszkania są najchętniej wynajmowane? 

Chcesz zainwestować w mieszkanie - sprawdź gdzie!

Patrząc na ciągle rozwijający się rynek nieruchomości w Polsce, każde z dużych miast może pochwalić się tym, że warto tam kupić mieszkanie pod wynajem. Istotnym elementem jest lokalizacja mieszkania w ramach danego miasta. Przykładowo centrum Krakowa obecnie pod wynajem długoterminowy jest mało opłacalne. Ludzie wolą mieszkać w lepiej zagospodarowanej przestrzeni - bez turystów. Centrum to mekka dla krótkich najmów, które radzą sobie tam świetnie, ale też rządzą się innymi prawami. Patrząc na Warszawę okazuje się, że dla najemców ważna jest atrakcyjność komunikacyjna. Wynajmując mieszkanie na Białołęce w pół godziny można dojechać do centrum Warszawy i to komunikacją miejską. Bliskość nowo otwartej Galerii Północnej pozwala zaoszczędzić czas na podróżach do Centrum. Fabryczna stała się dzielnicą Wrocławia, która cieszy się dużą popularnością wśród klienta korporacyjnego, głównie w okolicy IBM-u i Parku Technologicznego. Duże skupienie pracowników korporacyjnych daje nowe możliwości dla właścicieli mieszkań pod wynajem. Największym zainteresowaniem cieszą się jednak Krzyki i rejon Śródmieścia z racji na bliskość serca Wrocławia czyli Rynku. Krzyki mają świetną infrastrukturę, dostęp do komunikacji miejskiej i wylot w stronę obwodnicy oraz autostrady A4. Tendencja wciąż zostaje na centrum, ale ludzie którzy potrafią liczyć uciekają w bardziej oddalone dzielnice miasta.

REKLAMA

Kraków, Warszawa oraz Wrocław - to najczęściej wybierane lokalizacje przez inwestorów.  

Polecamy: RODO w marketingu

Zarabiać - tylko ile?

Najlepszym narzędziem do określenia opłacalności inwestycji wynajmu mieszkania jest obliczenie wskaźnika ROI (stopa zwrotu z inwestycji). W przypadku najmu stosuje się jego uproszczoną wersję:

Biorąc pod uwagę trzy lokalizacje - Kraków, Warszawę i Wrocław stopy zwrotu z inwestycji wg średnich cen ofertowych wynajmu mieszkań o metrażu 38-60 m.kw. i średnich cen ofertowych zakupu za 1 m. kw. w maju 2019 roku przedstawiają się następująco:

ROI Kraków => 5,55%

ROI Warszawa => 7,11%

ROI Wrocław => 6,67%

Analizując duże miasta w Polsce stopy zwrotu z najmu kształtują się średnio na poziomie 6,89%. Niska cena zakupu 1 m. kw. mieszkania w porównaniu z wysoką ceną brutto wynajmu pokazuje nam, że jest to jedna z bardziej opłacalnych inwestycji. Musimy pamiętać, że należy od tego odjąć koszty eksploatacyjne związane z mieszkaniem. Nie można również zakładać, że zakup mieszkania w celach inwestycyjnych to nieskończone źródło dochodów. Jeden właściciel zarobi więcej, inny mniej. Należy wziąć pod uwagę ryzyko wystąpienia strat. Nikt nie gwarantuje, że od razu znajdziemy nabywcę a jeśli już tak będzie, to wszystko będzie układało się pomyślnie. Najlepiej powierzyć opiekę nad mieszkaniem w ręce eksperta nieruchomości, które zajmie się całym procesem zarządzania najmem. Pamiętajmy też o tym, że kiedyś możemy zechcieć to mieszkanie sprzedać - już teraz warto wybrać lokalizację, która z czasem zyska na wartości. 

Małe? Duże? Które najlepsze?

Zaczynając od najmniejszych mieszkań 25-30 m.kw. typu studio, duża liczba klientów traktuje je jako mieszkania pod wynajem dla młodych ludzi. W wielu ośrodkach akademickich takich jak Kraków, Warszawa czy Wrocław studenci wybierają małometrażowe mieszkania. Często wynajmują pojedyncze pokoje, jak i całe mieszkania. Drugim segmentem mieszkań są mieszkania dwupokojowe. Grupa docelowa to osoby w wieku 24-30 lat. Ten typ mieszkań jest również świetną inwestycją w późniejszym okresie życia, ponieważ to najpopularniejszy rozmiar mieszkania, którego szukają najemcy. Może być dostosowany pod singla jak i parę, a nawet 2+1. Zauważamy obecnie mocną tendencję na rynku na zakup mieszkań trzypokojowych i większych. Obecni klienci, którzy kilka lat temu wynajmowali nieruchomości jako studenci, obecnie mają rodziny i chcą mieć komfort oraz przestrzeń w mieszkaniu. Jest to ciekawa alternatywa dla budowania lub zakupu domu poza miastem.

Okazuje się, że każdy metraż mieszkania znajdzie swojego najemcę.

Patrząc na temat całościowo, zakup mieszkania pod wynajem jest opłacalną inwestycją. Stopy zwrotu z inwestycji oscylują w okolicy 6-7%. Istotnym elementem jest odpowiednia lokalizacja, cena zakupu i cena najmu nieruchomości oraz preferencje przyszłych najemców. Jak widać z przeprowadzonej analizy wielkość mieszkania nie ma tak dużego znaczenia. Zarówno małe jak i duże mieszkania znajdują swoich nowych mieszkańców, istotna jest lokalizacja.

Autor: Elżbieta Jachymczak, Nowodworski Estates

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ile kosztuje luksusowy nowy apartament? Czy milion złotych wystarczy?

    Ile trzeba zapłacić za nowe mieszkanie w wysokim standardzie? Jakie metraże oferują deweloperzy? Gdzie można nabyć luksusowe apartamenty i jakie mają udogodnienia? 

    Dyrektywa EPBD nie zakazuje montażu i eksploatacji kotłów gazowych. Rok 2040 nie jest wiążącą datą [analiza POGP]

    Nowelizacja dyrektywy ws. charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) nie zakazuje montażu ani eksploatacji kotłów gazowych, a 2040 r. nie jest wiążącą datą zakazu użycia paliw kopalnych do ogrzewania - zwraca uwagę Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP).

    Udział polskiego kapitału w rynku nieruchomości wynosi 2%. W Polsce konieczne są zmiany regulacji prawnych

    Udział krajowych inwestorów w polskim rynku nieruchomości komercyjnych wynosi zaledwie 2%. Ten stan rzeczy może zmienić wprowadzenie funduszy umożliwiających osobom indywidualnym inwestycje w nieruchomości komercyjne (REIT).

    Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków?

    Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków? Gdzie wieszać domki dla ptaków? Jak to zrobić dobrze? Kiedy jest okres lęgowy sikorek, wróbli, szpaków, jerzyków i nietoperzy w Polsce?

    REKLAMA

    Turbina wiatrowa przy domu - wymogi prawne

    Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wyjaśnił jakie są aktualne wymogi prawne montażu przydomowych turbin wiatrowych. Czy przed montażem przydomowych turbin wiatrowych wymagane jest zgłoszenie lub uzyskanie pozwolenia na budowę? Czy budynek przed montażem turbiny potrzebuje ekspertyzy, badania stanu technicznego?

    Rejestr i wyszukiwarka osób z uprawnieniami budowlanymi [e-CRUB ]. 130 tysięcy inżynierów i architektów

    Główny Urząd Nadzoru Budowlanego informuje, że e-CRUB to rejestr osób, które posiadają uprawnienia budowlane. Rejestr ten jest zarządzany przez GUNB na podstawie danych z izb zawodowych odpowiedzialnych za nadawanie uprawnień w budownictwie. W rejestrze znajdują się dane ok. 130 tysięcy osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie.

    Szykują się zmiany w podatku od nieruchomości, ale obecnie bez zmian systemowych w ich opodatkowaniu

    Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Jarosław Neneman odpowiedział na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka w sprawie prac nad nową definicją budowli na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości oraz w zakresie opodatkowania garaży, wyjaśniając charakter planowanych zmian. Zapewnił, że systemowych zmian w opodatkowaniu nieruchomości prace te nie obejmują.

    Gdzie za miejsce postojowe zapłacimy 10 tys. zł, a gdzie nawet 89 tys. zł? Ile kosztuje komórka lokatorska?

    Ile trzeba zapłacić za miejsce postojowe zewnętrzne, a ile za takie w garażu podziemnym? Ile kosztuje komórka lokatorska? Od czego zależą te koszty? 

    REKLAMA

    Nowych mieszkań w ofercie od początku roku przybywa a co z ich cenami

    W pierwszych dwóch miesiącach 2024 r. deweloperzy wprowadzili na rynki siedmiu największych miast więcej mieszkań niż sprzedali. To dobra wiadomość dla kupujących, bo mają większy wybór. Zgodnie z regułami rynku większa podaż powinna też hamować wzrost cen. Czy tak jest w istocie?

    Ile musi zarabiać singiel by kupić mieszkanie na kredyt?

    W Polsce coraz więcej osób funkcjonuje poza małżeństwem jako singiel. Te osoby są coraz istotniejszą klientelą na rynku nieruchomości. Ile musi zarabiać taki singiel, by móc kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny? Jakie możliwości kredytowe ma dziś singiel? 

    REKLAMA