REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opłaty za media pobierane przez wspólnoty mieszkaniowe – zwolnienie z VAT

Agnieszka Wiśniewska
Zwolnienie z VAT za media dla wspólnot mieszkaniowych.
Zwolnienie z VAT za media dla wspólnot mieszkaniowych.

REKLAMA

REKLAMA

Spółdzielnie mieszkaniowe korzystają ze zwolnienia od podatku VAT z tytułu opłat za tzw. media. Minister Finansów wydał rozporządzenie, które zwalnia również wspólnoty mieszkaniowe od podatku VAT w zakresie rozliczania mediów związanych z utrzymaniem lokali wykorzystywanych wyłącznie na cele mieszkaniowe.

Czym jest wspólnota mieszkaniowa?

Zgodnie z ustawą o własności lokali, wspólnota mieszkaniowa to ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości. Wspólnota może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana.

REKLAMA

Jakie czynności są zwolnione z VAT?

Zwolnienie od podatku od towarów i usług obejmuje czynności wspólnoty podejmowane na rzecz właścicieli lokali, za które pobierane są opłaty na pokrycie kosztów ich utrzymania. W praktyce oznacza to, że wspólnoty nabywając np. prąd, ciepło i wywóz śmieci na rzecz właścicieli poszczególnych lokali, nie będą im wystawiać faktur VAT. Dotychczas z podobnego zwolnienia korzystały spółdzielnie mieszkaniowe.

Zobacz także: Utworzenie wspólnoty mieszkaniowej z mocy prawa

Jakie korzyści dla wspólnoty?

Dotychczas rozliczenia z tytułu utrzymania nieruchomości odbywały się w ten sposób, że zarząd lub zarządca wspólnoty zawierał umowy z podmiotami, które dostarczają media do budynku jako całości. Dostawca wystawiał jedną fakturę VAT na wspólnotę, natomiast wspólnota rozliczała z członkami koszty zużycia prądu, ciepła czy wody w części wspólnej (np. na korytarzach) oraz w poszczególnych lokalach. Zmiana wprowadzona rozporządzeniem Ministra Finansów oznacza zmniejszenie obowiązków administracyjnych w stosunku do wspólnoty. Przede wszystkim wspólnoty nie będę zobligowane do rejestrowania się jako podatnicy VAT, a także do prowadzenia ewidencji. Przed wprowadzeniem rozporządzenia praktyka w odniesieniu do powyższego bywała różna. Minister Finansów wydał w dniu 21.06.2011 r. interpretację ogólną, nr PT8/033/ IO1/AEW/11/PT-571, w której uznał zwolnienie wspólnoty od podatku VAT w zakresie kosztów zarządu nieruchomością wspólną.

Zobacz także: Premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej – jak ją otrzymać?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czym jeszcze skutkują nowe przepisy?

Przede wszystkim poziom opodatkowania pozostanie dla wspólnot taki sam jak dotychczas. Oczywiście nie będą mogły teraz odliczyć VAT, co stanowi skutek powyższego zwolnienia. Zdaniem ekonomistów takie rozwiązanie jest korzystne zarówno dla wspólnot, jak i dla budżetu, ponieważ nie wpływa na dochody budżetowe.

Korzyści dla lokatorów?

Niestety właściciele lokali i najemcy nie będą mogli liczyć na korzyści w związku z tym zwolnieniem. Warto zwrócić uwagę, że wspólnoty będą nabywać usługi z podatkiem od towarów i usług, po czym sprzedawać je ze zwolnieniem. Niestety podatek, który będzie zawarty w opłatach przerzucą na nabywców, czyli właścicieli lokali i najemców.

Zobacz serwis: Wspólnota mieszkaniowa

Podstawa prawna

Rozporządzenie Ministra Finansów z 4.04.2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 73, poz. 392 ze zm.)

Rozporządzenie Ministra Finansów z 20.09.2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 198, poz. 1174 ze zm.)

Zobacz także: Wynajem kilku mieszkań a działalność gospodarcza

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA