reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Wynajem kilku mieszkań a działalność gospodarcza

Wynajem kilku mieszkań a działalność gospodarcza

Wynajmowanie mieszkania to dobry pomysł na podreperowanie domowego budżetu. Posiadając dwie lub trzy nieruchomości, możemy uzyskać z wynajmu wysokie kwoty. Czy wynajmowanie kilku mieszkań będzie działalnością gospodarczą w rozumieniu prawa?

Wynajem mieszkania oznacza konieczność rozliczania się z Urzędem Skarbowym. W zależności od tego, czy wynajem ma charakter prywatnym czy też mieści się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, podatnik może wybrać odpowiednią formę opodatkowania. Wynajmujący prywatnie ma dwie możliwości – rozliczanie się na zasadach ogólnych (opodatkowanie według skali podatkowej 18% i 32%) bądź rozliczanie się ryczałtem. Natomiast najem rozliczany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej może być opodatkowany na zasadach ogólnych (opodatkowanie według skali podatkowej 18% i 32%) lub w formie podatku liniowego (stawka 19%). Ryczałt niewątpliwie stanowi korzystniejszą formę opodatkowania. Pojawia się jednak kwestia, kiedy wynajmowanie nieruchomości będzie traktowane jak działalność gospodarcza.

Zobacz także: Program „Rodzina na Swoim” a najem zakupionego mieszkania

Opodatkowanie ryczałtem – kiedy przysługuje?

Opodatkowanie wynajmu mieszkania ryczałtem przysługuje w przypadku, gdy umowy najmu nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Pozarolnicza działalność gospodarcza to działalność zarobkowa wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa, polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż; polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych – prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły.

Mając kilka mieszkań i decydując się na ich wynajem, niekoniecznie prowadzimy działalność gospodarczą. Jeżeli czynności podejmowane przez wynajmującego świadczą o zorganizowanym i ciągłym charakterze czynności, można mówić o prowadzeniu przez niego działalności gospodarczej. W przypadku podejmowania działań na mniejszą skalę nie możemy wskazać, że wynajmujący prowadzi działalność gospodarczą, co potwierdzają interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane przez organy podatkowe.

Zobacz także: Zmiany w zakresie wykonywania eksmisji lokatorów

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama