Nowe czy z drugiej ręki - które mieszkanie wybrać?
Aktualizacja: 24.08.2018
Zakup mieszkania to dla wielu osób jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Często zastanawiamy się, czy korzystniej jest kupić mieszkanie na rynku pierwotnym, czy wtórnym? Coraz więcej osób jest zdania, że zakup nowego lokum to lepsze rozwiązanie, zwłaszcza jeśli chodzi o możliwość samodzielnej aranżacji wnętrza, obecność nowoczesnych udogodnień czy niższe koszty utrzymania. »
Odszkodowanie za wywłaszczone nieruchomości
Aktualizacja: 22.08.2018
Do odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość ma prawo zarówno wywłaszczony, jak i jego następca prawny. Ustawa o gospodarce nieruchomościami daje możliwość dochodzenia odszkodowań także za nieruchomości wywłaszczone przed datą 1 stycznia 1998 r. W przypadku odmowy ich wypłat, organy muszą mieć dowód, że zrobiono to wcześniej. »
Domy z drewna niezbyt popularne w Polsce
Aktualizacja: 01.08.2018
Coraz mniej Polaków jest zainteresowanych inwestycją w drewniane domy - większość osób wybiera technikę murowaną. Zaledwie 12 proc. osób, które planują budowę, decyduje się na budowę drewnianego domu. Domy z drewna budowane są w technice szkieletowej albo z bali. »
„Podatek od przychodów z budynków” a umowy najmu w nieruchomościach komercyjnych 2018/2019
Aktualizacja: 05.12.2018
19 lipca 2018 r. w życie weszła ustawa z 15 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. 2018 r., poz. 1291.) („Ustawa”), która znacznie zmienia wprowadzony z początkiem roku 2018 tzw. „minimalny podatek od nieruchomości komercyjnych”. Ten, funkcjonujący na nowych zasadach podatek, Ustawa nazywa wprost „podatkiem od przychodów z budynków”. Regulujące go przepisy Ustawy wejdą jednak w życie dopiero z początkiem 2019 roku. »
Solidarna odpowiedzialność inwestora a uprzednie wpłacenie wynagrodzenia
Aktualizacja: 26.07.2018
Jeżeli podwykonawca z różnych powodów nie otrzyma od wykonawcy wynagrodzenia z tytułu wykonanych przez niego robót budowlanych, to inwestor ponosi solidarną odpowiedzialność za jego wypłacenie. Czy z solidarnej odpowiedzialności zwalnia uprzednia wypłata dla wykonawcy? »
Odmowa odbioru robót budowlanych przez inwestora
Aktualizacja: 23.07.2018
Kiedy inwestor może odmówić odbioru robót budowlanych? Jaką rolę ogrywa w takim przypadku protokół odbioru? »
Wiarygodność dewelopera - jak ją sprawdzić?
Aktualizacja: 11.07.2018
Na rynku pierwotnym nieruchomości panuje znakomita koniunktura. Statystki dowodzą, że deweloperzy biją rekordy w budowie i sprzedaży nieruchomości. W tym szalonym okresie należy jednak pamiętać o konieczności sprawdzenia wiarygodności dewelopera przed zakupem wymarzonego m4. »
GUS: budownictwo mieszkaniowe w doskonałej formie
Aktualizacja: 02.07.2018
GUS przedstawił statystyki dotyczące rynku mieszkań po pierwszych miesiącach 2018 r. Okazuje się, że w tym okresie do użytkowania oddano więcej mieszkań niż przed rokiem. GUS informuje także o wzroście liczby mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. »
Home staging czyli szybki sposób na sprzedaż mieszkania
Aktualizacja: 02.07.2018
Sprzedaż nieruchomości jest nie lada wyzwaniem. Konkurencja na rynku staje się coraz większa, a w wielu przypadkach na decyzje klientów wpływ mają detale. Sposobem na szybszą sprzedaż jest zwiększenie atrakcyjności mieszkania, w tym celu pomóc może nam homestaging. »
Aktualizacja opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste gruntu
Aktualizacja: 29.06.2018
Kwestie opłat za użytkowanie wieczyste gruntu reguluje ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, która jednak nie ma zastosowania do nieruchomości rolnych Skarbu Państwa, do których stosuje się ustawę z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. »
Przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego
Aktualizacja: 29.06.2018
Art. 55 Prawa budowlanego określa przypadki, w których przed przystąpieniem do użytkowania obiektu budowlanego konieczne jest uzyskanie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Zobacz jak uzyskać taką decyzję. »
Opóźnienie a zwłoka na placu budowy
Aktualizacja: 25.06.2018
Opóźnienie na budowie to nie to samo co zwłoka. Opóźnienie oderwane jest od przyczyny, natomiast zwłoka to opóźnienie zawinione. Jakie ma to konsekwencje prawne? »
Prace archeologiczne mogą wstrzymać inwestycję
Aktualizacja: 22.06.2018
Przedstawiciele branży budowlanej często odkrywają ukryte w ziemi skarby, co może przysporzyć sporo problemów inwestorom. Dlaczego inwestorzy mogą nie lubić zabytków? Jak kwestie znalezisk reguluje prawo? »
Inwestor powinien sprawdzić działkę przed zakupem gruntu
Aktualizacja: 21.06.2018
Najważniejszą sprawą, od której powinien zacząć inwestor przed podjęciem decyzji o zakupie działki jest sprawdzenie, kto był jej poprzednim właścicielem oraz jaka działalność była na niej prowadzona. Z wyjątkowym ryzykiem szkód środowiskowych wiąże się prowadzenie prac budowlanych na terenach przemysłowych. »
Dbałość o otoczenie budowy w interesie inwestorów
Aktualizacja: 21.06.2018
Obowiązek zachowania ładu na terenie budowy wynika z przepisów prawa. Często jednak inwestorzy od wykonawców oczekują również przestrzegania dobrych praktyk, których nie wynikają wprost z przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Dlaczego inwestorom opłaca się dbać o otoczenie budowy? »
Producent i dystrybutor produktów w zakresie techniki sanitarnej i grzewczej.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »