| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Obowiązek odśnieżenia chodnika przez właściciela nieruchomości

Obowiązek odśnieżenia chodnika przez właściciela nieruchomości

Zima wiąże się z przykrym obowiązkiem dla właścicieli prywatnych domów. Właściciel posesji musi bowiem odśnieżyć ogólnodostępny chodnik znajdujący się przed jego domem. Przechodzień, który dozna uszczerbku na zdrowiu z powodu zaniedbań posiadacza domu jednorodzinnego, może domagać się odszkodowania.

Obowiązki właściciela nieruchomości

Właściciele domów jednorodzinnych mają obowiązek zapewnić utrzymanie czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości. Za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Dla właściciela oznacza to, że gdyby pomiędzy granicą działki a chodnikiem znajdował się miejski pas zieleni, za odśnieżanie odpowiedzialna byłaby gmina.

Zobacz także: Premia termomodernizacyjna, czyli jak ograniczyć zużycie energii w domu?

Kiedy właściciel nie musi odśnieżać chodnika?

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przewiduje kilka wyjątków od konieczności odśnieżania chodnika przez właścicieli domów jednorodzinnych. Przede wszystkim właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych. Ponieważ w wyżej opisanej sytuacji gmina pobiera opłaty za parkowanie, sama będzie musiała zadbać o odśnieżenie postoju. Poza tym, gdy przed domem znajduje się przystanek tramwajowy bądź autobusowy, za utrzymanie porządku i odśnieżenie tego obszaru będzie odpowiedzialne przedsiębiorstwo komunikacyjne.

Kara za niewykonanie obowiązku

Właściciel nieruchomości, który uchyla się od wykonania obowiązku odśnieżenia chodnika, podlega karze grzywny. Co do zasady wysokość mandatu wynosi 100 zł. Przeważnie wystawiają go strażnicy miejscy. W przypadku nieprzyjęcia mandatu należy się liczyć z tym, że sprawa trafi do sądu grodzkiego. Sąd natomiast może wymierzyć grzywnę do 5000 zł.

Zobacz także: Jak korzystnie kupić nieruchomość rekreacyjną?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jaroszewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »