REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Program „Rodzina na Swoim” a najem zakupionego mieszkania

Agnieszka Wiśniewska
Rodzina. Fot. Fotolia
Rodzina. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z dniem 31 sierpnia 2011 r. weszły w życie kolejne zmiany w odniesieniu do programu „Rodzina na Swoim”. Ustawa nowelizująca wprowadziła liczne obostrzenia. W głównej mierze dotyczą one sytuacji zaprzestania stosowania dopłat.

W jakim okresie stosuje się dopłaty do kredytu hipotecznego w ramach programu „Rodzina na Swoim”?

W ramach rządowego programu „Rodzina na Swoim” dopłaty stosuje się przez okres 8 lat od dnia pierwszej spłaty odsetek. Ustawa wymienia przyczyny powodujące zaprzestanie stosowania tych dopłat. W dużej mierze wiąże się to ze zmianą sposobu użytkowania mieszkania lub domu jednorodzinnego finansowanego za pomocą preferencyjnego kredytu.

REKLAMA

Zobacz także: Gwarancja bezpieczeństwa w obrocie nieruchomościami

Kiedy zaprzestaje się stosowania dopłat?

Sytuacje, w których zaprzestaje się stosowania dopłat to:

– postawienie wierzytelności wynikającej z umowy kredytu preferencyjnego w stan natychmiastowej wymagalności,

REKLAMA

– uzyskanie przez docelowego kredytobiorcę, w okresie stosowania dopłat, prawa własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego bądź budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w całości albo w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, poza przypadkami nabycia tych praw w drodze spadku,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– dokonanie przez docelowego kredytobiorcę, w okresie stosowania dopłat, zmiany sposobu użytkowania lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, na którego zakup bądź budowę został udzielony kredyt preferencyjny, na cele inne niż zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Czy przepisy nowelizacji do ustawy pozbawiają potencjalnego kredytobiorcę możliwości przeprowadzenia się z mieszkania (domu) nabytego w ramach „Rodziny na Swoim”?

Warto zwrócić uwagę, że zaprzestanie stosowania dopłat nie jest równoznaczne z wypowiedzeniem umowy kredytu przez bank. Ustawa przewiduje natomiast przypadki uzasadniające zaprzestanie stosowania dopłat do oprocentowania kredytu udzielanego w ramach Programu „Rodzina na Swoim”. Główne przeznaczenie kredytu to zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Niewątpliwie najem mieszkania lub domu, finansowanych preferencyjnym kredytem „Rodzina na Swoim”, nie służy zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych, a co za tym idzie jest sprzeczny z celem, na który miał zostać przeznaczony. Konsekwencję powyższego stanowi zaprzestanie stosowania dopłat.

Zobacz także: Rynek wtórny dominuje w 2011 roku


Wypowiedzenie preferencyjnego kredytu

W przypadku zmiany sposobu użytkowania domu bądź mieszkania zakupionego w ramach programu „Rodzina na Swoim”, docelowy kredytobiorca ma obowiązek zawiadomienia (na piśmie) instytucji udzielającej kredytu o wystąpieniu takiej zmiany, w terminie 14 dni od jej zaistnienia.

Zobacz także: Zadatek a zaliczka przy zakupie nieruchomości

Brak informacji o zmianie

REKLAMA

Jeżeli docelowy kredytobiorca nie poinformuje instytucji udzielającej kredytu o powstałej zmianie, kredytodawca wypowiada umowę kredytu, a wynikającą z tej umowy wierzytelność stawia w stan natychmiastowej wymagalności, co powoduje również konieczność zwrotu kwoty stanowiącej równowartość zastosowanych wcześniej dopłat.

Nowelizacja ustawy weszła w życie 31 sierpnia 2011 r. Zmiana sposobu korzystania z mieszkania lub domu zakupionego w ramach programu „Rodzina na Swoim” po tej dacie skutkuje zaprzestaniem stosowania dopłat do kredytu. Nie odnosi się to do przypadków zaistniałych przed 31 sierpnia 2011 r.

Podstawa prawna

Ustawa z 8.09.2006 r. o finansowym wsparciu rodzin i innych osób w nabywaniu własnego mieszkania (Dz.U. Nr 183, poz. 1354 ze zm.)

Zobacz także: Kupno zadłużonego mieszkania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

REKLAMA