reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Program „Rodzina na Swoim” a najem zakupionego mieszkania

Program „Rodzina na Swoim” a najem zakupionego mieszkania

Z dniem 31 sierpnia 2011 r. weszły w życie kolejne zmiany w odniesieniu do programu „Rodzina na Swoim”. Ustawa nowelizująca wprowadziła liczne obostrzenia. W głównej mierze dotyczą one sytuacji zaprzestania stosowania dopłat.

W jakim okresie stosuje się dopłaty do kredytu hipotecznego w ramach programu „Rodzina na Swoim”?

W ramach rządowego programu „Rodzina na Swoim” dopłaty stosuje się przez okres 8 lat od dnia pierwszej spłaty odsetek. Ustawa wymienia przyczyny powodujące zaprzestanie stosowania tych dopłat. W dużej mierze wiąże się to ze zmianą sposobu użytkowania mieszkania lub domu jednorodzinnego finansowanego za pomocą preferencyjnego kredytu.

Zobacz także: Gwarancja bezpieczeństwa w obrocie nieruchomościami

Kiedy zaprzestaje się stosowania dopłat?

Sytuacje, w których zaprzestaje się stosowania dopłat to:

– postawienie wierzytelności wynikającej z umowy kredytu preferencyjnego w stan natychmiastowej wymagalności,

– uzyskanie przez docelowego kredytobiorcę, w okresie stosowania dopłat, prawa własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego bądź budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w całości albo w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, poza przypadkami nabycia tych praw w drodze spadku,

– dokonanie przez docelowego kredytobiorcę, w okresie stosowania dopłat, zmiany sposobu użytkowania lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, na którego zakup bądź budowę został udzielony kredyt preferencyjny, na cele inne niż zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Czy przepisy nowelizacji do ustawy pozbawiają potencjalnego kredytobiorcę możliwości przeprowadzenia się z mieszkania (domu) nabytego w ramach „Rodziny na Swoim”?

Warto zwrócić uwagę, że zaprzestanie stosowania dopłat nie jest równoznaczne z wypowiedzeniem umowy kredytu przez bank. Ustawa przewiduje natomiast przypadki uzasadniające zaprzestanie stosowania dopłat do oprocentowania kredytu udzielanego w ramach Programu „Rodzina na Swoim”. Główne przeznaczenie kredytu to zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Niewątpliwie najem mieszkania lub domu, finansowanych preferencyjnym kredytem „Rodzina na Swoim”, nie służy zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych, a co za tym idzie jest sprzeczny z celem, na który miał zostać przeznaczony. Konsekwencję powyższego stanowi zaprzestanie stosowania dopłat.

Zobacz także: Rynek wtórny dominuje w 2011 roku

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama