reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Kiedy najkorzystniej sprzedać nieruchomość?

Kiedy najkorzystniej sprzedać nieruchomość?

Kiedy najkorzystniej sprzedać mieszkanie? To pytanie zadaje sobie każdy właściciel nieruchomości. Bez względu na to czy sprzedajemy mieszkanie, czy jest to kolejna sprzedaż inwestycji, ważny jest czas sprzedaży. Kiedy wystawić nieruchomość na sprzedaż? Czy występuje sezonowość w branży nieruchomości? Co wpływa na najkorzystniejszy efekt sprzedaży nieruchomości? Na te i inne pytania odpowiada ekspert Nowodworski Estates Adrian Sowa w rozmowie z Elżbietą Jachymczak.

Kiedy wystawić nieruchomość na sprzedaż?

Zdarza się, że oferta sprzedaży znika w ciągu kilku dni. Inne czasem wiszą nawet kilka miesięcy. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy? Przystępując do sprzedaży nieruchomości często wyznacznikiem jest cena. Okazuje się, że właściciel nie jest zadowolony z poziomu zainteresowania ofertą i zaczyna nią grać. Ten zabieg nie jest właściwy, ponieważ to nie cena jest głównym powodem niskiego zainteresowania. Moment, w którym decydujemy się na wystawienie naszej nieruchomości na sprzedaż jest równie istotny. Przy dzisiejszym popycie ciężko mówić o sezonowości w sprzedaży nieruchomości. Z Końcem roku część klientów ucieka z podatkiem, dlatego może to być jeden z powodów większej ilość transakcji.

Polecamy: RODO w marketingu

Czy występuje sezonowość w branży nieruchomości?

Bazując na doświadczeniu specjalistów można śmiało powiedzieć, że “nie ma czegoś takiego jak sezonowość w sprzedaży nieruchomości”. Pierwszy kwartał roku to efekt przełomu. Często zamykane są transakcje rozpoczęte jeszcze w roku poprzednim. Początek roku to również czas lepszej sytuacji finansowej wynikającej z otrzymywanych bonusów rocznych. W dwóch kolejnych kwartałach najlepszymi miesiącami są miesiące wakacyjne tj. lipiec i sierpień. Kiedy robi się coraz cieplej zaczynamy rozglądać się za nowymi nieruchomościami. Czas wolny i urlopy zwiększają zainteresowanie ofertami sprzedaży. Wywołane jest to zakończeniem roku szkolnego i akademickiego, przez co wzrasta ilość wolnych mieszkań. Jesień to także dobry moment na sprzedaż nieruchomości. Napływ nowych studentów, a co za tym idzie chęć wynajęcia lub zakupu mieszkania w nowym mieście, gdzie rozpoczynają nowy etap w życiu to świetny czas dla właścicieli nieruchomości. Z punktu widzenia kupującego może wydawać się, że zima to trudny okres na sprzedaż mieszkania czy domu. Może powstać pytanie: kto sprzedaje nieruchomość na zimę? Odpowiedź jest prosta - zima to czas na sprawdzenie nieruchomości w ekstremalnych warunkach. Popularnym powiedzeniem jest, że dom powinien “przestać” jedną zimę. To okres, w którym nieruchomość przechodzi sprawdzenie czy wszystko jest w porządku.

Co wpływa na najkorzystniejszy efekt sprzedaży nieruchomości?

Najczęściej transakcja kupna-sprzedaży nieruchomości trwa od 90 do 120 dni, ale bywają też szybkie deale. Wszystko zależy od kilku czynników tj:

  • moment sprzedaży
  • cena
  • przygotowanie oferty
  • przygotowanie mieszkania
  • indywidualne podejście agencji nieruchomości

Przy sprzedaży nieruchomości powinniśmy również zwracać szczególną uwagę na jakość oferty. Profesjonalne przygotowanie ogłoszenia i samej nieruchomości jest kluczowym czynnikiem determinującym popularność w wyszukiwarce nieruchomości. Warto skorzystać z usługi Home Stagingu oraz Visual Stagingu, które zwiększą atrakcyjność nieruchomości i przyspieszą transakcję.

Autor: Nowodworski Estates

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Markiewicz

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama