reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Budowa małych domów staje się coraz bardziej popularna

Budowa małych domów staje się coraz bardziej popularna

Od nowego roku banki będą coraz bardziej ostrożne w kwestii przyznawania kredytów kredytobiorcom. Sytuacja na rynku pracy nie znajduje się w najlepszej kondycji finansowej, gdyż brakuje miejsc pracy. Dlatego budowa małym domów staje się coraz bardziej popularna, z uwagi na niższe koszty związane z budową oraz utrzymaniem.

Zarobki uniemożliwiają budowanie ogromnych domów

Budowa domku o wielkości 140 mkw kosztuje średnio około 200 000 złotych w stanie surowym. Przy tym należy mieć na uwadze dodatkowe koszty związane z jego wyposażeniem we wnętrz, a w dalszej perspektywie należy ponosić wydatki związane z jego naprawami i z utrzymaniem.

Przeciętne wynagrodzenie w trzecim kwartale 2011 roku wyniosło 3416,00 zł (Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 10 listopada 2011 roku sprawie przeciętnego wynagrodzenia w trzecim kwartale 2011 r.). W związku z tym, często dla przeciętnie zarabiającego Polaka koszty związane z budową domu o wielkości 140 mkw przekraczają jego możliwości finansowe. Dla przykładu, małżeństwo otrzymujące w sumie przeciętne miesięczne wynagrodzenie w wysokości 6832 złote. Ponosi miesięczne wydatki związane z utrzymaniem mieszkania oraz wyżywieniem w wysokości 3 000 zł. Miesięczne oszczędności wynoszą 3832 zł. Po odkładaniu tej kwoty przez około 5 lat, dopiero będą w stanie wybudować dom w stanie surowym, nie uwzględniając przy tym zakupu działki oraz wyposażenia.

Zobacz serwis: Księga wieczysta i hipoteka

Kryzys finansowy nie sprzyja sprzedaży wielkich mieszkań

Dodatkowym czynnikiem, który wpływa na budowę małych domów jest strach związany z utratą pracy. W dalszym ciągu największym zainteresowaniem cieszą się domy segmentowe do 180 mkw. Ich zaletą jest już opłacony grunt, ale nie tylko. Większość osiedli jest ogrodzonych i strzeżonych, dlatego z całą pewnością są one położone w bezpiecznym miejscu. Zakup domu już wybudowanego nie wiąże się z koniecznością uzyskiwania pozwolenia na budowę oraz załatwiania innych formalności z tym związanych.

Domy segmentowe położone w dobrej komunikacji są kupowane także w celach inwestycyjnych. Kryzys finansowy nie sprzyja sprzedaży wielkich mieszkań. Obecnie wielu deweloperów projektuje domy, które z dużą łatwością mogą zostać sprzedane z uwagi na atrakcyjną ofertę cenowo. Banki są coraz bardziej ostrożne w przyznawaniu kredytów, co uniemożliwia wielu osobom możliwość wybudowania lub zakupu domu. Ale także Obawa przed utratą pracy nie sprzyja kupowaniu i budowaniu dużych i drogich domów.

Zobacz serwis: Prawo budowlane

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Budowa dużych domów jest bardzo kosztowna, dlatego inwestycja w małe domy staje się coraz bardziej popularna.
Budowa dużych domów jest bardzo kosztowna, dlatego inwestycja w małe domy staje się coraz bardziej popularna.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama