reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Budowa małych domów staje się coraz bardziej popularna

Budowa małych domów staje się coraz bardziej popularna

Od nowego roku banki będą coraz bardziej ostrożne w kwestii przyznawania kredytów kredytobiorcom. Sytuacja na rynku pracy nie znajduje się w najlepszej kondycji finansowej, gdyż brakuje miejsc pracy. Dlatego budowa małym domów staje się coraz bardziej popularna, z uwagi na niższe koszty związane z budową oraz utrzymaniem.

Zarobki uniemożliwiają budowanie ogromnych domów

Budowa domku o wielkości 140 mkw kosztuje średnio około 200 000 złotych w stanie surowym. Przy tym należy mieć na uwadze dodatkowe koszty związane z jego wyposażeniem we wnętrz, a w dalszej perspektywie należy ponosić wydatki związane z jego naprawami i z utrzymaniem.

Przeciętne wynagrodzenie w trzecim kwartale 2011 roku wyniosło 3416,00 zł (Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 10 listopada 2011 roku sprawie przeciętnego wynagrodzenia w trzecim kwartale 2011 r.). W związku z tym, często dla przeciętnie zarabiającego Polaka koszty związane z budową domu o wielkości 140 mkw przekraczają jego możliwości finansowe. Dla przykładu, małżeństwo otrzymujące w sumie przeciętne miesięczne wynagrodzenie w wysokości 6832 złote. Ponosi miesięczne wydatki związane z utrzymaniem mieszkania oraz wyżywieniem w wysokości 3 000 zł. Miesięczne oszczędności wynoszą 3832 zł. Po odkładaniu tej kwoty przez około 5 lat, dopiero będą w stanie wybudować dom w stanie surowym, nie uwzględniając przy tym zakupu działki oraz wyposażenia.

Zobacz serwis: Księga wieczysta i hipoteka

Kryzys finansowy nie sprzyja sprzedaży wielkich mieszkań

Dodatkowym czynnikiem, który wpływa na budowę małych domów jest strach związany z utratą pracy. W dalszym ciągu największym zainteresowaniem cieszą się domy segmentowe do 180 mkw. Ich zaletą jest już opłacony grunt, ale nie tylko. Większość osiedli jest ogrodzonych i strzeżonych, dlatego z całą pewnością są one położone w bezpiecznym miejscu. Zakup domu już wybudowanego nie wiąże się z koniecznością uzyskiwania pozwolenia na budowę oraz załatwiania innych formalności z tym związanych.

Domy segmentowe położone w dobrej komunikacji są kupowane także w celach inwestycyjnych. Kryzys finansowy nie sprzyja sprzedaży wielkich mieszkań. Obecnie wielu deweloperów projektuje domy, które z dużą łatwością mogą zostać sprzedane z uwagi na atrakcyjną ofertę cenowo. Banki są coraz bardziej ostrożne w przyznawaniu kredytów, co uniemożliwia wielu osobom możliwość wybudowania lub zakupu domu. Ale także Obawa przed utratą pracy nie sprzyja kupowaniu i budowaniu dużych i drogich domów.

Zobacz serwis: Prawo budowlane

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Budowa dużych domów jest bardzo kosztowna, dlatego inwestycja w małe domy staje się coraz bardziej popularna.
Budowa dużych domów jest bardzo kosztowna, dlatego inwestycja w małe domy staje się coraz bardziej popularna.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama