| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Oświadczenia dewelopera w zakresie prowadzonej przez niego budowy

Oświadczenia dewelopera w zakresie prowadzonej przez niego budowy

Zasadniczą kwestią w przypadku powierzenia deweloperowi realizacji projektu budowlanego jest umieszczenie w umowie stosownych oświadczeń dotyczących podstawy prawnej prowadzonej inwestycji. Deweloper w umowie powinien wskazać posiadane przez niego prawomocne pozwolenie na budowę, a także zamieścić co jest przedmiotem realizowanej budowy oraz podstawę prawną na mocy której wyrażono zgodę na budowę.

Podstawa prawna realizowanego przedsięwzięcia deweloperskiego

Postanowienia – w których deweloper oświadcza, że posiada prawomocne pozwolenia na budowę oraz określa przedmiot umowy – dotyczą przede wszystkim umów o charakterze zobowiązującym oraz umów przedwstępnych. Z całą pewnością nie są one umowami rozporządzającymi, gdyż fakt istnienia pozwolenia na budowę jest sprawą ustaloną na etapie zawierania umowy zobowiązującej lub umowy przedwstępnej.

Przykładowe postanowienia dotyczące podstawy prawnej realizowanej budowy

1.      Deweloper oświadcza, że posiada prawomocne pozwolenie na budowę nr 262672 z dnia 15 maja 2011 roku.

2.      Deweloper oświadcza, że przedmiotowa budowa jest realizowana na mocy decyzji nr 87878 prezydenta Miasta Warszawa z dnia 7 lipca 2011 roku. Decyzją nr 87878 prezydenta Miasta Warszawa z dnia 7 lipca 2011 roku, został potwierdzony projekt budowlany oraz  udzielono pozwolenia na realizację przedsięwzięcia budowlanego.

Zobacz serwis: Księga wieczysta i hipoteka

Deweloper niebędący właścicielem lub użytkownikiem wieczystym

Wówczas, gdy deweloper nie jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym, to przeważnie nie posiada pozwolenia na budowę. Jednakże wyjątkiem od powyżej reguły jest przypadek, gdy deweloper nie będąc właścicielem lub użytkownikiem wieczysty – rozporządza daną nieruchomością w celu realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego na mocy odpowiednich umów lub też pełnomocnictw. W takim wypadku deweloper może uzyskać pozwolenie na budowę.  

Rozpoczęcie realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego

Etap związany z rozpoczęciem inwestycji budowlanej zależy od wypełnienia przez dewelopera wielu warunków o charakterze publiczno-prywatnym. Istotne znaczenie ma spełnienie wymogu w postaci uzyskania przez dewelopera stosownej decyzji  o pozwoleniu na budowę. Ostateczne rozpoczęcie przedsięwzięcia deweloperskiego uzależnione jest od uzyskania przez niego pozwolenia na budowę.

Zobacz serwis: Umowy

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Deweloper w umowie powinien wskazać posiadane przez niego prawomocne pozwolenie na budowę
Deweloper w umowie powinien wskazać posiadane przez niego prawomocne pozwolenie na budowę

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »