| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Nabywanie nieruchomości inwestycyjnych przez cudzoziemców

Nabywanie nieruchomości inwestycyjnych przez cudzoziemców

Cudzoziemcy będący obywatelami lub przedsiębiorcami państw – jako stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym albo Konfederacji Szwajcarskiej – nie mają obowiązku uzyskiwać zezwolenia na nabycie nieruchomości inwestycyjnych.

Zezwolenie na nabycie nieruchomości

Tytułem wstępu należy wskazać, że nabycie nieruchomości przez cudzoziemca wymaga zezwolenia, które jest wydawane, w drodze decyzji administracyjnej, przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Zezwolenie jest wydawane, jeżeli sprzeciwu nie wniesie Minister Obrony Narodowej, a w przypadku nieruchomości rolnych, jeżeli sprzeciwu również nie wniesie minister właściwy do spraw rozwoju wsi.

Brak zezwolenia w przypadku nieruchomości inwestycyjnych

Od powyżej zasady, która dotyczy wymogu uzyskania zezwolenia na nabycie nieruchomości istnieją liczne wyjątki. Jednym z nich jest nabywanie nieruchomości inwestycyjnych przez cudzoziemców. Oznacza to, że nie jest wymagane uzyskanie zezwolenia przez cudzoziemców, będących obywatelami lub przedsiębiorcami państw – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym albo Konfederacji Szwajcarskiej (art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez obcokrajowców).

Jednakże i w tym przypadku istnieją wyjątki od nabycia nieruchomości inwestycyjnych, które dotyczą nabycia  nieruchomości rolnych i leśnych, przez okres 12 lat od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej oraz nabycia drugiego domu, przez okres 5 lat od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej.

Nabywanie nieruchomości bez ograniczeń

Art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez obcokrajowców wskazuje, że nabywanie nieruchomości inwestycyjnych możliwe jest bez ograniczeń przez cudzoziemców, którzy założą spółkę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jednakże w tym przypadku należy spełnić dwie przesłanki:

- należy być obcokrajowcem,

- należy być przedsiębiorcą państwa będącego stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym albo Konfederacji Szwajcarskiej.

Zobacz serwis: Deweloper

Podstawa Prawna: 

Ustawa z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez obcokrajowców (Dz.U. 1920 nr 31 poz. 178 ze zm.).

Zobacz serwis: Prawo budowlane

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nabywanie nieruchomości inwestycyjnych przez cudzoziemców będących obywatelami lub przedsiębiorcami państw – jako stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym albo Konfederacji Szwajcarskiej.
Nabywanie nieruchomości inwestycyjnych przez cudzoziemców będących obywatelami lub przedsiębiorcami państw – jako stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym albo Konfederacji Szwajcarskiej.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »