| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca będącego bankiem

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca będącego bankiem

Cudzoziemiec będący jednocześnie bankiem oraz wierzycielem hipotecznym nie musi uzyskać zezwolenia na nabycie nieruchomości w ramach dokonania przyjęcia nieruchomości na własność w przypadku bezskutecznej licytacji w ramach postępowania egzekucyjnego.

Obcokrajowiec będący bakiem a nabycie nieruchomości

Na mocy art. 8 ust. 1 pkt. 6 ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez obcokrajowców, nie wymaga uzyskania zezwolenia, nabycie nieruchomości przez cudzoziemca, będącego bankiem i jednocześnie wierzycielem hipotecznym, w trybie przejęcia nieruchomości na własność w wyniku bezskutecznej licytacji w postępowaniu egzekucyjnym.

Powyższa zasada nie dotyczy nieruchomości położonych w strefie nadgranicznej oraz gruntów rolnych o powierzchni przekraczającej 1 ha.

Ochrona interesów banku i jego klientów

Obecnie większa część banków na rynku polskim posiada udział zagraniczny. Dzięki wprowadzeniu art. 8 ust. 1 pkt. 6 w ustawie z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez obcokrajowców, banki jako wierzyciele hipoteczni mogą nabyć nieruchomości bez uzyskania zezwolenia. Z całą pewnością przepis ten chroni interesy banków z udziałem zagranicznym, ale też klientów będących obywatelami polski, którzy korzystają z jego usług.

Zobacz serwis: Deweloper

Postępowanie egzekucyjne a nabycie nieruchomości

Na drodze postępowania egzekucyjnego – nabycie nieruchomości przez obcokrajowca będącego bankiem hipotecznym – umożliwia zrealizowanie hipoteki, która została ustanowiona w celu zabezpieczenia wierzytelności danego banku z udziałem zagranicznym. Należy wskazać, że samo nabycie danej nieruchomości następuje na mocy prawomocnego postanowieniu sądu.  Natomiast fakt stwierdzający nabycie własności nieruchomości  powinien zostać sporządzony w formie aktu notarialnego.

Podstawa Prawna:

Ustawa z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez obcokrajowców (Dz.U. 1920 nr 31 poz. 178 ze zm.).

Zobacz serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »