reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Nabycie lokalu użytkowego przez cudzoziemca

Nabycie lokalu użytkowego przez cudzoziemca

Nabycie samodzielnego lokalu użytkowego o przeznaczeniu garażowym lub udziału w takim lokalu nie wymaga uzyskania zezwolenia, jeśli nabycie dotyczy zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych nabywcy lub właściciela nieruchomości lub samodzielnego lokalu mieszkalnego.

Zwolnienie z uzyskania zezwolenia na nabycie nieruchomości

Wprowadzenie przepisu art. 8 ust. 1a do ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez obcokrajowców – ma istotne znaczenie w kwestii zwolnienia z uzyskania zezwolenia w przypadku nabycie lokalu użytkowego przez cudzoziemca w uzasadnionych przypadkach, tj. zaspokojenie podstawowych potrzeb mieszkaniowych. Należy wskazać, że potrzeby mieszkaniowe są jedną z ważniejszych przesłanek w zakresie zwolnienia z uzyskania pozwolenie na nabycie lokalu użytkowego.

Zgodnie z art. 8 ust. 1a do ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez obcokrajowców – nie wymaga uzyskania zezwolenia nabycie samodzielnego lokalu użytkowego o przeznaczeniu garażowym lub udziału w takim lokalu, jeżeli jest to związane z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych nabywcy lub właściciela nieruchomości lub samodzielnego lokalu mieszkalnego.

Lokal mieszkalny a lokal użytkowy

W ramach nabycia lokalu mieszkalnego, obcokrajowiec nabywa także inne części składowe lokalu mieszkalnego, np. miejsce postojowe, komórki lokatorskie, pomieszczenie w piwnicy. Uprzednio można było nabyć samodzielny lokal mieszkalny bez uzyskania zezwolenia, na nabycie lokalu użytkowego wymagane było uzyskanie zezwolenia w drodze decyzji administracyjnej, przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych od właściwego ministra.

Zmiany w tym zakresie były bardzo potrzebne. Nabywanie nieruchomości, tj. lokali użytkowych o charakterze usługowym przez cudzoziemców będących obywatelami państw członkowskich – co do zasady wymaga jednak uzyskania zezwolenia przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych od właściwego ministra.

Zobacz serwis: Kupno-sprzedaż nieruchomości

Należy dodać, że lokalem użytkowym o charakterze usługowym jest lokal przeznaczony na cele inne niż zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych nabywcy. W związku z tym, stanowisko ustawodawcy w zakresie obowiązku spoczywającym na nabywcy w celu uzyskania zezwolenia na nabycie lokalu użytkowym o charakterze usługowym jest jak najbardziej zasadne.

Podstawa Prawna: 

Ustawa z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez obcokrajowców (Dz.U. 1920 nr 31 poz. 178 ze zm.)

Zobacz serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nabycie samodzielnego lokalu użytkowego o przeznaczeniu garażowym lub udziału w takim lokalu nie wymaga uzyskania zezwolenia.
Nabycie samodzielnego lokalu użytkowego o przeznaczeniu garażowym lub udziału w takim lokalu nie wymaga uzyskania zezwolenia.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama