reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Przymusowy zarząd spółdzielni mieszkaniowej

Przymusowy zarząd spółdzielni mieszkaniowej

Współwłaściciel posiada uprawnienie do wystąpienia o zmianę zarządcy powołanego na mocy umowy przez współwłaścicieli, jeżeli narusza on zasady prawidłowego zarządu lub też krzywdzi mniejszość. Wobec powyższego wnioskodawca może wystąpić do sądu z wnioskiem o ustanowienie zarządcy przymusowego spółdzielni mieszkaniowej.

Zarządca przymusowy

Należy wskazać, że zarządca przymusowy ustanowiony w danej wspólnocie mieszkaniowej jest uprawniony do zgłoszenie stosownego wniosku w przedmiocie rozstrzygnięcia czynności, które przekraczają zwykły zarząd. Należy dodać, że sąd może odwołać zarządcę w momencie ustania przyczyn jego powołania. Można tego dokonać na wniosek każdego współwłaściciela oraz zarządcy niebędącego właścicielem, a także z urzędu.

Wniosek o ustanowienie zarządcy przymusowego 

Współwłaściciel posiada uprawnienie do wystąpienia o zmianę zarządcy powołanego na mocy umowy przez współwłaścicieli, jeżeli narusza on zasady prawidłowego zarządu lub też krzywdzi mniejszość. Ale nie tylko, gdyż wnioskodawca (będący współwłaścicielem oraz zarządcą niebędącym właścicielem, a także z urzędu) może wystąpić do sądu z wnioskiem o ustanowienie zarządcy przymusowego spółdzielni mieszkaniowej – na mocy art. 203 Kodeksu cywilnego.

We wniosku należy wskazać prawidłowo wnioskodawcę oraz uczestników oraz określić właściwy sąd, sprecyzować żądania oraz uzasadnienie. Przy składaniu wniosku należy uiścić także stosowną stałą opłatę w wysokości 100 zł. Do wniosku o ustanowienie zarządcy przymusowego należy dołączyć opis  z księgi wieczystej, dokumentacje potwierdzające żądania o ustanowienie zarządcy przymusowego. Nie należy także zapomnieć o złożeniu przez wnioskodawcę podpisu pod wnioskiem.

Zobacz serwis: Podatki

Fakt ustanowienia przez sąd zarządcy łączy się z rozwiązaniem dotychczasowej umowy. Oznacza to, że zarządca posiada prawo do podejmowania wszelkich czynności związanych z wykonywaniem zwykłego zarządu. Nadto dokonanie ustanowienia zarządcy będzie z całą pewnością zasadne, gdy większość współwłaścicieli nie podejmuje koniecznych czynności związanych ze zwykłym zarządem. A brak działań przyczynia się do dewastacji danej nieruchomości. Natomiast pożytki z tytułu nieruchomości nie są dzielone stosownie do udziałów. Powyżej podane przyczyny mogą być przesłanką rozwiązania umowy z zarządcą.

Podstawa Prawna:

- Art. 203 Kodeksu cywilnego.

- Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.).

Zobacz serwis: Prawo budowlane

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama