reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Obowiązki właścicieli lokali spółdzielni mieszkaniowej

Obowiązki właścicieli lokali spółdzielni mieszkaniowej

Zasadniczym obowiązkiem właścicieli lokali jest podnoszenie koszów związanych z eksploatacją oraz z utrzymywaniem lokali oraz nieruchomości wspólnych w części przypadającej na dany lokal. Zarówno status, jak i regulamin spółdzielni powinien w sposób szczegółowy określać sposób podziału wszelkich kosztów przypadających na danych właścicieli lokali.

Obowiązki właścicieli lokali

Na właścicielach lokali spoczywają liczne obowiązki związane z pokrywaniem zobowiązań spółdzielni mieszkaniowej z różnych tytułów.

Członkowie spółdzielni posiadający odrębną własność nie maja obowiązku ponoszenia innych kosztów niż te które są związane z utrzymywaniem ich lokali oraz z utrzymywaniem nieruchomości wspólnej, w której jest położony lokali oraz nieruchomości stanowiącej mienie spółdzielni (art. 4 ust. 2 i ust. 4 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.).

Istotnym obowiązkiem właścicieli lokali jest podnoszenie koszów związanych z eksploatacją oraz z utrzymywaniem lokali oraz nieruchomości wspólnych w części przypadającej na dany lokal.

W przypadku właścicieli niebędących członkami spółdzielni, ponoszą oni wydatki związane z utrzymywaniem lokalu i danej nieruchomości wspólnej oraz wydatki związane z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiącej mienie spółdzielni, które są przede wszystkim przeznaczone do wspólnego korzystania przez podmioty zamieszkujące w danych budynkach.

Zarządzanie budynkiem wielolokalowym

W budynku wielolokalowym zasadniczym obowiązkiem zarządcy budynku jest dokonanie stosownego wyboru sposobu rozliczania kosztów z tytułu ogrzewania poszczególnych lokali  oraz pomieszczeń użytkowych budynku. Zarządca powinien przede wszystkim uwzględnić współczynniki wyrównawcze z tytułu zużycia energii na ogrzanie pomieszczeń oraz wszelkie możliwości energooszczędnego ogrzewania. 

Zobacz serwis: Prawo budowlane

Status oraz regulamin spółdzielni

Zarówno status, jak i regulamin spółdzielni powinien w sposób szczegółowy określać sposób podziału wszelkich kosztów przypadających na danych właścicieli lokali. Koszty te nie są rozliczane w sposób indywidualny z usługodawcą. Podstawą rozliczeń może być ilość podmiotów zamieszkujący dany lokal, wielkość działki należącej do danego członka, wielkość powierzchni użytkowej danego lokalu itp. 

Podstawa Prawna:

Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.).

Zobacz serwis: Najem

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasadniczym obowiązkiem właścicieli lokali jest podnoszenie koszów związanych z eksploatacją oraz z utrzymywaniem lokali.
Zasadniczym obowiązkiem właścicieli lokali jest podnoszenie koszów związanych z eksploatacją oraz z utrzymywaniem lokali.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

REWIT

Misją REWIT od 25 lat jest bycie doradcą i partnerem biznesowym w zmieniającym się świecie i otoczeniu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama