| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Obowiązki właścicieli lokali spółdzielni mieszkaniowej

Obowiązki właścicieli lokali spółdzielni mieszkaniowej

Zasadniczym obowiązkiem właścicieli lokali jest podnoszenie koszów związanych z eksploatacją oraz z utrzymywaniem lokali oraz nieruchomości wspólnych w części przypadającej na dany lokal. Zarówno status, jak i regulamin spółdzielni powinien w sposób szczegółowy określać sposób podziału wszelkich kosztów przypadających na danych właścicieli lokali.

Obowiązki właścicieli lokali

Na właścicielach lokali spoczywają liczne obowiązki związane z pokrywaniem zobowiązań spółdzielni mieszkaniowej z różnych tytułów.

Członkowie spółdzielni posiadający odrębną własność nie maja obowiązku ponoszenia innych kosztów niż te które są związane z utrzymywaniem ich lokali oraz z utrzymywaniem nieruchomości wspólnej, w której jest położony lokali oraz nieruchomości stanowiącej mienie spółdzielni (art. 4 ust. 2 i ust. 4 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.).

Istotnym obowiązkiem właścicieli lokali jest podnoszenie koszów związanych z eksploatacją oraz z utrzymywaniem lokali oraz nieruchomości wspólnych w części przypadającej na dany lokal.

W przypadku właścicieli niebędących członkami spółdzielni, ponoszą oni wydatki związane z utrzymywaniem lokalu i danej nieruchomości wspólnej oraz wydatki związane z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiącej mienie spółdzielni, które są przede wszystkim przeznaczone do wspólnego korzystania przez podmioty zamieszkujące w danych budynkach.

Zarządzanie budynkiem wielolokalowym

W budynku wielolokalowym zasadniczym obowiązkiem zarządcy budynku jest dokonanie stosownego wyboru sposobu rozliczania kosztów z tytułu ogrzewania poszczególnych lokali  oraz pomieszczeń użytkowych budynku. Zarządca powinien przede wszystkim uwzględnić współczynniki wyrównawcze z tytułu zużycia energii na ogrzanie pomieszczeń oraz wszelkie możliwości energooszczędnego ogrzewania. 

Zobacz serwis: Prawo budowlane

Status oraz regulamin spółdzielni

Zarówno status, jak i regulamin spółdzielni powinien w sposób szczegółowy określać sposób podziału wszelkich kosztów przypadających na danych właścicieli lokali. Koszty te nie są rozliczane w sposób indywidualny z usługodawcą. Podstawą rozliczeń może być ilość podmiotów zamieszkujący dany lokal, wielkość działki należącej do danego członka, wielkość powierzchni użytkowej danego lokalu itp. 

Podstawa Prawna:

Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.).

Zobacz serwis: Najem

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasadniczym obowiązkiem właścicieli lokali jest podnoszenie koszów związanych z eksploatacją oraz z utrzymywaniem lokali.
Zasadniczym obowiązkiem właścicieli lokali jest podnoszenie koszów związanych z eksploatacją oraz z utrzymywaniem lokali.

INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »