reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Utworzenie wspólnoty mieszkaniowej z mocy prawa

Utworzenie wspólnoty mieszkaniowej z mocy prawa

Wówczas, gdy w określonym budynku lub budynkach usytuowanych w obrębie danej nieruchomości zostanie wyodrębniona własność wszystkich lokali, po dokonaniu wyodrębnienia własności ostatniego lokalu, zostaje utworzona wspólnota mieszkaniowa z mocy prawa.

Wspólnota mieszkaniowa

Zgodnie z dyspozycją art. 16 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, po dokonaniu wyodrębnienia ostatniego lokalu, zostaje utworzona wspólnota mieszkaniowa jako nowy byt prawny, a przy tym która posiada zarówno zdolność sądową, jak i zdolność prawną. Powstanie wspólnoty mieszkaniowej związane jest z wyodrębnieniem własności wszystkich lokali położonych w określonym budynku lub usytuowanych w obrębie danej nieruchomości. W tym przypadku wyodrębnienie własności lokali dotyczy każdego rodzaju wyodrębnienia, także na rzecz spółdzielni mieszkaniowej.

Powstanie zarządu w wyniku utworzenia wspólnoty mieszkaniowej

Obowiązkiem nowo powstałej wspólnoty mieszkaniowej jest dokonanie powołania nowego zarządu wspólnoty (art. 20 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych). Należy podkreślić, że jeżeli dotychczasowy zarząd spółdzielni mieszkaniowych był traktowany jako zarząd umowny to nie przyczynia się to z mocy prawa do wygaśnięcia powierniczego zarządu spółdzielni, jedynie tylko do pozbawienia uprawnień dotychczasowych wynikających z regulacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, prawa spółdzielczego i statusu danej spółdzielni. Natomiast zarządcy pozostanie tylko pozycja osoby prawnej, wraz z uprawnieniami właściwymi wynikającymi z ustawy o własności lokali. Oznacza to, że zarządca posiada tylko kompetencje w zakresie zwykłego zarządu.

Spółdzielnia jako zarządca budynku

Spółdzielnia mieszkaniowa w wyniku utworzenia nowej wspólnoty mieszkaniowej w dalszym ciągu pozostaje zarządzą budynku lub też budynków danej nieruchomości w danym systemie wspólnotowym do chwili podjęcia stosownej uchwały o zmianie spółdzielni jako zarządcy przez właścicieli lokali. Spółdzielnia pozostanie także zarządcą przejścia do możliwości zarządzani ustawowego, czyli w postaci zarządu jako organu wspólnoty.

Zobacz serwis: Księga wieczysta i hipoteka

W wyniku powstania wspólnoty mieszkaniowej na właścicielach lokali spoczywają obowiązki związane z ponoszeniem wydatków związanych z eksploatacją oraz z utrzymaniem danej nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni.

Podstawa Prawna:

Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.).

Zobacz serwis: Dom i działka

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Barbara Głowacka

Prawnik, konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama