reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Zarządzanie nieruchomościami przez osoby trzecie

Zarządzanie nieruchomościami przez osoby trzecie

Zagadnienie związane z zarządzaniem nieruchomościami przez podmioty niebędące współwłaścicielami nieruchomości (czyli osoby trzecie) zostały uregulowane w ustawie 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

Zarządca nieruchomości

Przepisy art. 184-190 ustawy 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, regulują zagadnienia dotyczące zarządzania nieruchomościami przez podmioty trzecie, niebędące współwłaścicielami nieruchomości. Ustawodawca w omawianej ustawie wyjaśnił kim jest zarządca nieruchomości. Na mocy niniejszej ustawy zarządcą nieruchomości jest osoba fizyczna posiadająca licencję zawodową.

Wszelkie uprawnienia oraz obowiązki spoczywające na zarządcy wynikają z zarówno z zawartej umowy, jak i z ustawy  gospodarce nieruchomościami, ustawy o własności lokali i in. W umowie o zarządzanie nieruchomości jest także wskazana wysokość wynagrodzenia z tytułu sprawowanego zarządu.

Na zarządcy spoczywają liczne obowiązki. Przede wszystkim podczas wykonywania przez niego działalności w zakresie zarządzania nieruchomościami, zobowiązany jest on stosować przepisy prawa oraz przestrzegać zasad związanych z standardami zawodowymi. Zarządca powinien wszelkie czynności związane z zarządzaniem nieruchomości wykonywać z należytą starannością pod rygorem poniesienia przez niego odpowiedzialności cywilnej za doznaną szkodę.

Zobacz serwis: Kupno-sprzedaż nieruchomości

Usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami

Należy wskazać, że usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami może wykonywać przedsiębiorca jako osoba prawna. Jednakże należy mieć także na uwadze fakt, że zarządzanie nieruchomościami powinno zostać wykonywane przez zarządców licencjonowanych.

Zarządca może zarządzać nieruchomościami na mocy umowy o zarządzaniu nieruchomościami. Stronami tej umowy jest zarządca i wspólnota mieszkaniowa.  O wszelkich istotnych warunkach tej umowy decyduje przede wszystkim podjęta uchwała przez właścicieli lokali.

Należy pamiętać o tym, że umowa o zarządzanie nieruchomościami powinna zostać sporządzona w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz.U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 ze zm.).

Zobacz serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Wawrzyniak-Jedynak

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama