reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Postanowienia określające pozycję prawną i finansową dewelopera

Postanowienia określające pozycję prawną i finansową dewelopera

W umowie – zawartej pomiędzy deweloperem a nabywcą lokali mieszkalnych – powinny zostać zawarte postanowienia określające zarówno pozycję prawną, jak i finansową dewelopera. Postanowienia te mają istotne znaczenie, gdyż zapewniają one nabywcy gwarancję, że działalność jest prowadzona w sposób profesjonalny przez dewelopera oraz że deweloper posiada stosowne doświadczenie w realizowaniu przedsięwzięć inwestycyjnych.

Zabezpieczenie interesów nabywcy

Klauzule dotyczące pozycji zarówno prawnej, jak i finansowej dewelopera, które zostały zawarte w umowie między nabywcą lokali mieszkalnych a deweloperem, mają na celu zabezpieczyć interesy nabywcy. Postanowienia te mają za zadanie zapewnić nabywcy gwarancję, że deweloper posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w zakresie prowadzenia przedsięwzięcia inwestycyjnego. Ponadto wszelkie oświadczenia dotyczące braku jakichkolwiek zaległości podatkowych z pewnością świadczą i potwierdzają dobrą kondycję finansową dewelopera.

Postanowienie umowne dotyczące pozycji inwestora zarówno prawnej, jak i finansowej

Postanowienia poniżej wskazane –  dotyczące postanowień określające pozycję prawną i finansową dewelopera – odnoszą się w przeważającej mierze do umów zobowiązujących oraz do umów przedwstępnych. Należy wskazać, że w przypadku umów rozporządzających, umieszczenie w niej klauzuli określającej pozycję prawną i finansową dewelopera nie jest konieczne, gdyż umowa ta jest zawierana w wykonaniu umowy zobowiązującej, natomiast postanowienia umieszczone w obu umowach tworzą jedną całość.

Przykładowe klauzule określające pozycję prawna i finansową dewelopera

1.      Deweloper oświadcza, nie posiada żadnych zaległości z tytułu należności podatkowych.

2.      Deweloper oświadcza, wobec niego nie toczy się żadne postępowanie upadłościowe.

3.      Deweloper oświadcza, że prowadzona przez niego działalność nie znajduje się w stanie likwidacji.

4.      Deweloper oświadcza, że przedmiotem prowadzonej przez niego działalności jest budowa lokali mieszkalnych.

Zobacz serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

5.      Deweloper oświadcza, prowadzone przez niego działalność gospodarcza polega na budowie lokali mieszkalnych oraz na sprzedaży wybudowanych i będących w trakcie budowy lokali mieszkalnych, na podstawie ujawnionego przedmiotu działalności w Krajowym Rejestrze Sądowym. 

6.      Deweloper oświadcza, nie posiada żadnych w stosunku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz także serwis: Prawo budowlane

Reasumując powyższą problematykę, należy także wspomnieć o rachunku powierniczym. Zarówno deweloper, jak i nabywca mogą skorzystać z rachunku powierniczego, którego celem jest ochrona zarówno przed nierzetelnymi nabywcami, jak i deweloperami. Na podstawie rachunku powierniczego, nabywca zobowiązuje się do zgromadzenia określonej kwoty na rachunku.

Natomiast bank zobowiązuje się, że środki wpłacone na rachunku zostaną wypłacone deweloperowi po spełnieniu określonego świadczenia. Za pomocą rachunku powierniczego nabywca dokonuje rozliczeń z deweloperem. Z całą pewnością instytucja rachunku powierniczego zapewnia stronom umowy bezpieczeństwo.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Postanowienia umowne określające pozycję prawną i finansową dewelopera.
Postanowienia umowne określające pozycję prawną i finansową dewelopera.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Juszczuk

Coach

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama