reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Wysokość dochodów a możliwość mieszkania w TBS

Wysokość dochodów a możliwość mieszkania w TBS

Towarzystwa Budownictwa Społecznego posiadają prawo do dokonywania weryfikacji dochodów najemców. Osoby korzystające z mieszkania z zasobów Towarzystwa Budownictwa Społecznego zobowiązane są do 30 kwietnia, raz na 2 lata przedłożyć deklarację o wysokości średniego miesięcznego dochodu oraz o fakcie nabycia prawa do lokalu mieszkalnego. Zwiększenie dozwolonego progu dochodu najemcy w TBS może być przesłanką wypowiedzenia w uprzednio ustalanej kwocie. Oznacza to, że wysokość dochodów wpływa na możliwość mieszkania w TBS.

Wysokość dochodów

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w terminie, co pół roku ogłasza wysokość wynagrodzeń dla poszczególnych województw. Na mocy art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego - dochód gospodarstwa domowego, w dniu zawarcia umowy najmu nie powinien przekraczać 1,3 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w danym województwie ogłoszonego przed dniem zwarcia umowy najmu więcej niż:

- o 20% w jednoosobowym gospodarstwie domowym,

- o 80% w dwuosobowym gospodarstwie domowym,

- o dalsze 40% na każdą dodatkową osobę w gospodarstwie domowym o większej liczbie osób.

Obowiązki najemcy

Najemca jest obowiązany składać Towarzystwu Budownictwa Społecznego raz na 2 lata, w terminie do dnia 30 kwietnia danego roku, deklarację o średnim miesięcznym dochodzie przypadającym na gospodarstwo domowe w roku poprzednim oraz informować towarzystwo niezwłocznie o uzyskaniu tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego.

Nadto najemca, który ubiega się o najem lokalu mieszkalnego jest obowiązany, na żądanie Towarzystwa Budownictwa Społecznego, przedłożyć stosowne zaświadczenie właściwego miejscowo urzędu skarbowego o wysokości dochodów uzyskanych przez tę osobę oraz osoby zgłoszone przez nią do wspólnego zamieszkania.  

Przekroczenie maksymalnych dochodów podstawą do wypowiedzenia

Towarzystwa Budownictwa Społecznego są uprawnione do dokonywania weryfikacji dochodów najemców. Przekroczenie przez najemców maksymalnego dochodu oraz nabycie prawa do innego lokalu mieszkalnego może być przesłanką wypowiedzenia czynszu w uprzednio ustalanej kwocie.

Zobacz serwis: Umowy

Nadto w sytuacji gdy najemcy w deklaracji podadzą informacje niezgodne z prawdą, Towarzystwo Budownictwa Społecznego może wypowiedzieć umowę najmu w trybie natychmiastowym.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (tekst jednolity Dz.U. z 2000 r. nr 98, poz.1070 ze zm.).

Zobacz serwis: Deweloper

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wysokość dochodów wpływa na możliwość mieszkania w TBS.
Wysokość dochodów wpływa na możliwość mieszkania w TBS.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama