reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Umowa przedwstępna a warunkowa umowa sprzedaży

Umowa przedwstępna a warunkowa umowa sprzedaży

Istnieje zasadnicza różnica pomiędzy umową przedwstępną a warunkową umową sprzedaży. Warunkowa umowa sprzedaży dotyczy sytuacji, w której sprzedający sprzedaje daną nieruchomość osobie kupującej pod pewnym warunkiem, na mocy którego osoba trzecia jako uprawniony podmiot nie wykona prawa pierwokupu. Natomiast istotnym celem umowy przedwstępnej jest doprowadzenie do zawarcia danej umowy przyrzeczonej w przyszłości.

Warunkowa umowa sprzedaży

Zdarzają się sytuacje, w których sprzedający sprzedaje daną nieruchomość osobie kupującej pod pewnym warunkiem, na mocy którego osoba trzecia jako uprawniony podmiot nie wykona prawa pierwokupu. Oznacza to, że warunkowa umowa sprzedaży dotyczy takiej umowy sprzedaży nieruchomości, która podlega pierwokupowi.

Zapisz się na nasz newsletter

Dla lepszego zobrazowania powyższego przypadku, należy także wyjaśnić, co oznacza przymiotnik „warunkowa”. Warunkowa umowa sprzedaży odnosi się do sytuacji, w której nie dochodzi do przeniesienia własności nieruchomości od razu, ale dopiero w określonym czasie w przyszłości na podstawie odrębnej umowy przenoszącej własność po spełnieniu określonego warunku polegającego na nie wykonaniu prawa pierwokupu.

Umowa przedwstępna

Zasadniczym celem umowy przedwstępnej jest doprowadzenie do zawarcia danej umowy przyrzeczonej w przyszłości. W treści umowy przedwstępnej winny zostać zawarte istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Nadto w umowie tej należy określić termin dokonania zawarcia umowy przyrzeczonej.

Należy wskazać, że umowa przedwstępna nie ma charakteru umowy zobowiązującej do rozporządzania nieruchomością w postaci jej przeniesienia. Istotą takiej umowy jest zatem zwarcie umowy obligującej do przeniesienia własności.

Zobacz serwis: Deweloper

Na mocy umowy przedwstępnej strony zobowiązane są do zawarcia umowy, na podstawie której zobowiązane są do przeniesienia własności.

Należy pamiętać o tym, że umowa przedwstępna nie jest umową zobowiązującą do przeniesienia własności. Tylko, jak powyżej zostało to już wskazane, umową obligującą do przeniesienia własności.

Podstawa Prawna:

Art. 389 ust. 1 Kodeks cywilny

Art. 157 ust. 1 Kodeks cywilny

Zobacz serwis: Dom i działka

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Istnieje zasadnicza różnica pomiędzy umową przedwstępną a warunkową umową sprzedaży.
Istnieje zasadnicza różnica pomiędzy umową przedwstępną a warunkową umową sprzedaży.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Valeria Jeleńska

specjalistka z zakresu prawa korporacyjnego, prawa pracy, prawa migracyjnego (prawo polskie, rosyjskie, białoruskie)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama