reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Obrót nieruchomościami rolnymi

Obrót nieruchomościami rolnymi

Na rynku nieruchomości istnieje coraz większe zainteresowanie nieruchomościami rolnymi poprzez ich nabywanie oraz zbywanie. Obrót nieruchomościami rolnymi odbywa się poprzez zawieranie umowy sprzedaży, umowy dzierżawy oraz prawo pierwokupu.

Nabywanie i zbywanie nieruchomości rolnych

Ustawa z 11.4.2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego(Dz.U. Nr 64, poz. 592 ze zm.) reguluje kwestie związane z obrotem nieruchomościami rolnymi. W stosunku do umowy sprzedaży, ustawa umożliwia dzierżawcy danej nie­ruchomości rolnej, która znajduje się w skład jego gospodarstwa rodzinnego, albo też  dzierżawionej przez spółdzielnię produkcji rolnej, dokonania prawa pierwokupu. Jednakże może on dokonać prawa pierwokupu, jeżeli dana umowa dzierżawy została sporządzona w formie pisemnej z datą pewną, a przy tym była wykonywana co najmniej 3 lata od zawarcia umowy.

Jeżeli dzierżawca nie posiada prawa pierwokupu do nieruchomości rolnej o powierzchni równej bądź większej niż 5 ha, albo też nie spełnił warunków do uzyskania tego prawa do powyżej wskazanej nieruchomości poprzez jego nie wykonywanie, przez co najmniej 3 lata od zawarcia umowy dzierżawy – prawo pierwokupu będzie przysługiwało w następującym przypadku, gdzie w ramach dokonania nabycia nieruchomości rolnej następuje powiększenie gospodarstwa rodzinnego.

Należy dodać, iż w ramach powiększenia gospodarstwa rolnego:

- całkowita powierzch­nia użytków rolnych wchodzących w skład tego gospodarstwa jest nie większa niż 300 ha,

- nabywana nieruchomość rolna znajduje się w gminie, w miejscu zamieszkania kupującego lub w gminie sąsiedniej.

Wartość sprzedawanej nieruchomości rolnej

W obrocie nieruchomościami rolnymi, zdarzają się przypadki, kiedy wartość sprzedawanej nieruchomości rolnej odbiega rażąco od jej wartości rynkowej.

Zobacz serwis: Najem

Większość potencjalnych klientów rezygnuje z zakupu takiej nieruchomości rolnej, gdyż nie jest świadoma faktu, że przysługują jej w tej kwestii uprawnienia. Jeżeli potencjalny klient zobaczy cenę sprzedawanej nieruchomości rolnej, która odbiega w sposób rażący od jej wartości rynkowej, może w terminie 14 dni od dnia złożenia oświadczenia o wykonaniu prawa pierwokupu, wystąpić o ustalenie wartości takiej nieruchomości do sądu.

Zasadniczym zadaniem sądu jest dokonanie ustalania wartości nieruchomości na podstawie przepisów o gospodarce nierucho­mościami.

Należy pamiętać o tym, że prawo pierwokupu nie jest stosowane w przypadku sprzedaży przez członka spółdzielni produkcji rolnej, na rzecz danej spół­dzielni, nieruchomości rolnej stanowiącej wkład gruntowy w spółdzielni, a także sprzedaży nieruchomości rolnej na rzecz osoby bliskiej sprze­dającemu na podstawie przepisów o gospodarce nieruchomościami.

Podstawa Prawna:

Ustawa z 11.4.2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz.U. Nr 64, poz. 592 ze zm.).

Zobacz serwis: Prawo budowlane

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Obrót nieruchomościami rolnymi.
Obrót nieruchomościami rolnymi.

Rozliczamy najem. Przykłady, wypełnione druki24.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

branżowa organizacja pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama